Matija Šošić, Wasp: Napravili smo GPT App Generator i zaključili da AI neće zamijeniti programere

Matija Šošić, Wasp: Napravili smo GPT App Generator i zaključili da AI neće zamijeniti programere

Suosnivač domaćeg developerskog alata na ovogodišnjoj developerskoj konferenciji Shift ispričat će svoju viziju budućnosti web programiranja, u kojoj razvoj novih frameworka i alata ide ukorak s razvojem mogućnosti umjetne inteligencije. Njihov generator može 'isprogramirati' web aplikaciju u par minuta nekome tko ne barata niti jednim programskim jezikom, ali to je tek početak...

Umjetna inteligencija sigurno još neko vrijeme neće zamijeniti programere, tvrdi Matija Šošić, suosnivač domaćeg developerskog alata Wasp. A on to može reći sa samopouzdanjem i iz iskustva. Naime, on, njegov suosnivač i brat Martin te njihov tim razvili su GPT Web App Generator koji – kako mu ime i kaže – uz pomoć ChatGPT-ja generira web aplikacije.

I radi to dobro, djeluje skoro kao čarolija – dovoljno je u nekoliko jednostavnih rečenica opisati kakvu biste aplikaciju željeli napraviti, pa čak i koje boje da prevladavaju, koliko ozbiljna ili kreativna bi trebala biti i… Voila! Za par minuta aplikacija je gotova, spremna da ju preuzmete, pokrenete lokalno i, na kraju, deployate jednom jedinom CLI komandom.

“Developeri rade puno više od samo programiranja”

Znači, dobili ste cjelokupni kod za full stack web aplikaciju, napisan u Reactu, Node.jsu, Prismi i Waspu, a da ne znate aposlutno niti jedan od tih programskih jezika, samo engleski. I, kako onda programeri neće biti nepotrebni?!

E, pa, napisan kod aplikacije samo je početak, kaže Matija:

Prva stvar je činjenica da developeri rade zapravo puno više od samog programiranja. Tu je planiranje, arhitektura, komunikacija… Puno toga je potrebno napraviti i puno odluka donijeti prije nego što se napiše prva linija koda.

Drugo, recimo da umjetna inteligencija napiše kod. Taj kod neće nestati, netko ga treba razumjeti i održavati. K tomu, ne možemo se samo oslanjati na to da će umjetna inteligencija pisati kod koristeći načine i alate koji već postoje, tehnologija mora ići naprijed, ljudi su potrebni da bi osmišljavali nove alate ili frameworke.

Srećom, Matija nije jedan od novostvorenih gurua umjetne inteligencije koji tvrdi da će nabrzinu sklepanim alatom koji nešto radi uz pomoć ChatGPT-ja promijeniti svijet.

Štoviše, za njega i tim razvoj GPT Web App Generatora bio je samo zgodan eksperiment kojim će privući pažnju web developera, pokazati im što sve može njihov primarni alat Wasp te kako oni vide budućnost razvoja web stranica i aplikacija.

Svaki novi projekt = nova tehnologija za učiti

A ta je vizija došla iz 15 godina iskustva razvoja web aplikacija tijekom kojih su on i Martin prošli sve popularne tehnologije – od PHP-a i Jave, preko jQueryja/Backbonea/Angulara do Reacta i Nodea te činjenice da im se redovito događalo da sa svakim novim projektom moraju učiti neku novu tehnologiju. Svaki put sve zamršeniju.

Shvatili smo da nekad više vremena trošimo kako bismo pohvatali najbolje prakse tih najnovijih tehnologija, nego na razvoj samog proizvoda. A svi ti komplicirani koncepti na kraju su izvana radili isto. Uz to, svaki put bismo ispočetka trebali pisati dijelove aplikacije koji su uvijek isti, poput autentifikacije korisnika i slično.

To nas je potaknulo da osmislimo Wasp, svojevrsni “low-code alat za developere”.
Wasp je full-stack framework, odnosno, konfiguracijski jezik kojim programer opisuje specifikacije za aplikaciju. Otud i ime projekta Wasp: Web Application Specification.

Najbolje prakse korištenih tehnologija automatski su ugrađene, developersko iskustvo je bolje, a smanjena je i količina koda koju developeri moraju pisati za one dijelove aplikacije koji su kod svih isti. Pritom im je ključno bilo i da ne izmišljaju toplu vodu, tako da sve radi s omiljenim i popularnim tehnologija poput Reacta i Node.jsa.

Potvrda da su na dobrom putu stigla je u obliku odličnih reakcija developera kojima su predstavili Wasp na Product Huntu, seed investicije od 1,5 milijuna dolara i ulaska u prestižni Y Combinator.

Ima li smisla razvijati alat za developere, kad će uskoro AI pisati kod? Ima!

Matija priznaje da su, od početka AI revolucije koju su izazvali alati poput ChatGPT-ja, sve češće nailazili na pitanja ima li smisla razvijati novi alat/framework za web developere kad će “uskoro ionako GitHub Copilot ili neki sličan alat sve programirati”?

Iako ne odbacuje činjenicu da će veliki jezični modeli (LLM) itekako utjecati na razvoj programiranja, ne slaže se s tako pojednostavljenim tumačenjem:

Smatram da napredak u ta dva smjera: napredak velikih jezičnih modela i novih okvira ili programskih jezika – teku zajedno. I jedan ne može napredovati bez drugog.

Mi developeri moramo stvarati nove razine apstrakcije, što je glavni razlog za stvaranje novih okvira ili librarya, a to, posljedično, velikim jezičnim modelima olakšavanja učenje i primjenu.

Na ovogodišnjoj developerskoj konferenciji Shift u Zadru Matija će govoriti upravo na tu temu: zašto smatra da će ultimativni novi web framework biti DSL (Domain Specific Language). Predstavit će prednosti DSL-a i koliko moćan može biti kad se primijeni na razvoj web aplikacija te pokazati na nekoliko zanimljivih primjera kako to funkcionira u Waspu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…