Matej Lončarić: YouTube zvijezde postoje i u Hrvatskoj
Davor Puklavec

Svi misle da je to samo u SAD-u, ali YouTube zvijezde postoje i u Hrvatskoj

Utjecajne 'youtubere' ne prate samo američki tinejdžeri i milenijalci. Oni su zvijezde i među hrvatskom publikom i onom u regiji, istaknuo je na Digital Takeoveru Matej Lončarić, voditelj JoomBoosa koji uskoro kreće i s prvom YouTube serijom.

"Ovdje postoje YouTube zvijede, oni su okosnica današnje mladeži i njima milenijalci i generacija Z vjeruju", istaknuo je Matej na jučerašnjem Digital Takeoveru.
Ovdje postoje YouTube zvijede, oni su okosnica današnje mladeži i njima milenijalci i generacija Z vjeruju, istaknuo je Matej na jučerašnjem Digital Takeoveru. Davor Puklavec/PIXSELL

Jučer je održana konferencija Digital Takeover na kojoj je po pitanju komunikacije s milenijalcima i generacijom Z jedno od ključnih predavanja održao Matej Lončarić. Matej je netokratima već dobro poznat kao voditelj projekta i YouTube kanala JoomBoos koji okuplja mlade influencere. Da je riječ o osobama koje među mlađom publikom postaju zvijezde, dokazuju odazivi i “ekstaze” na događanjima poput Videostara i Balkan Tube Festa koji daju naslutiti da pravo vrijeme YouTubea možda tek dolazi.

‘Gledam televiziju kada namjestim YouTube na televiziji’

U jednome danu pregleda se gotovo 5 milijardi videa, svake minute se uploada 300 sati videa, a 6 od 10 ljudi preferira online video platforme spram televizije, kažu statistike YouTubea. Da televizija u tradicionalnom smislu gubi bitku za opstanak govori i podatak da 74% milenijalaca spaja televizor s računalom, ističe Matej. Stoga ne čudi da jedna od mladih vlogerica Lara Borna kaže da gotovo nikad ne gleda televiziju. To ipak ne znači da ne koristi televizor.

Gledam televiziju kada namjestim YouTube na televiziji.

Jedan od razloga ovog trenda je i taj što YouTube i slične platforme pružaju mnogo više prostora za interakciju, a to postaje sve važniji kriterij pri odabiru medija. Zbog toga Matej kaže da je druga najveća tražilica nakon Googlea mjesto ‘novih Beatlesa’. Tamo se, naime, prate novi idoli kao što je PewDiePie.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

‘Svi misle da je to tamo negdje u Americi. Ali i u Hrvatskoj je.’

Nekada su djeca željela postati pjevačima i glumcima, danas žele biti YouTube zvijezde. Međutim, u Hrvatskoj i regiji još vlada opći konsenzus da se to događa samo u Americi, priča Matej.

Na sastancima uvijek svi govore: To vam je tamo negdje u Americi, nije to kod nas. Ali je, i u Hrvatskoj je.

Za one koji sumnjaju, Matej pokazuje statistiku 1. YouTube talent showa koji je pokrenuo tim s JoomBoosa. Riječ je o Videostaru na koji je stiglo 2000 prijava, do finala ga je pratilo 85.000 korisnika, a tijekom showa se snimilo 500 sati videa.

Ovdje postoje YouTube zvijede, oni su okosnica današnje mladeži i njima milenijalci i generacija Z vjeruju.

U Hrvatskoj mnogi brendovi i oglašivači još nisu svjesni trendova koji dolaze i do hrvatskih tinejdžera.
U Hrvatskoj mnogi brendovi i oglašivači još nisu svjesni trendova koji dolaze i do hrvatskih tinejdžera. Davor Puklavec/PIXSELL

Uskoro stiže JoomBoosova 1. YouTube serija

JoomBoos, koji trenutno ima 123.000 pretplatnika na YouTubeu, nedavno je otvorio i novi kanal za njemačko govorno područje sa sjedištem u Beču, a Matej je na konferenciji najavio prvu YouTube seriju u kojoj će glavnu ulogu imati JoomBoosovi vlogeri.

Da JoomBoosovci rade dobar posao dokazuje i nominacija za nagradu Global Media Awards u kategoriji najboljeg novog koncepta ili inovacije za stvaranje novog profita. Ne ostaje nam drugo, nego se strpiti do svibnja i Inma World Congressa u New Yorku kada će biti proglašen pobjednik.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Deni

    Deni

    15. 03. 2017. u 5:42 pm Odgovori

    Dečki se trude biti u trendu ali kod nas je to neisplativo. Milijun pregleda na zapadu donosi cca 600-700 USD zarade, a kod nas isto toliko Kn. Ovi imaju od 10.000 do 100.000 pregleda, to je vrlo mala zarada po videu. Postavlja se pitanje uloženog vremena i zarade.

    • Adrian Qenaj

      Adrian Qenaj

      24. 10. 2017. u 3:03 pm Odgovori

      Da, naravno. Međutim nitko ne zarađuje od YouTube-a, nego od sponzora (ovdje konkretno u JoomBoosu su to Coca Cola, Vipnet itd itd), od reklama na web stranici, također zarađuju od influencea tj. “stealth marketinga”, što je opet na neki način sponzorstvo. Tu su ogromni novci u pitanju. YouTube zarada nije ni 1% njihovih ukupnih profita.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Novost

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.