
Svi misle da je to samo u SAD-u, ali YouTube zvijezde postoje i u Hrvatskoj
Utjecajne 'youtubere' ne prate samo američki tinejdžeri i milenijalci. Oni su zvijezde i među hrvatskom publikom i onom u regiji, istaknuo je na Digital Takeoveru Matej Lončarić, voditelj JoomBoosa koji uskoro kreće i s prvom YouTube serijom.

Jučer je održana konferencija Digital Takeover na kojoj je po pitanju komunikacije s milenijalcima i generacijom Z jedno od ključnih predavanja održao Matej Lončarić. Matej je netokratima već dobro poznat kao voditelj projekta i YouTube kanala JoomBoos koji okuplja mlade influencere. Da je riječ o osobama koje među mlađom publikom postaju zvijezde, dokazuju odazivi i “ekstaze” na događanjima poput Videostara i Balkan Tube Festa koji daju naslutiti da pravo vrijeme YouTubea možda tek dolazi.
‘Gledam televiziju kada namjestim YouTube na televiziji’
U jednome danu pregleda se gotovo 5 milijardi videa, svake minute se uploada 300 sati videa, a 6 od 10 ljudi preferira online video platforme spram televizije, kažu statistike YouTubea. Da televizija u tradicionalnom smislu gubi bitku za opstanak govori i podatak da 74% milenijalaca spaja televizor s računalom, ističe Matej. Stoga ne čudi da jedna od mladih vlogerica Lara Borna kaže da gotovo nikad ne gleda televiziju. To ipak ne znači da ne koristi televizor.
Gledam televiziju kada namjestim YouTube na televiziji.
Jedan od razloga ovog trenda je i taj što YouTube i slične platforme pružaju mnogo više prostora za interakciju, a to postaje sve važniji kriterij pri odabiru medija. Zbog toga Matej kaže da je druga najveća tražilica nakon Googlea mjesto ‘novih Beatlesa’. Tamo se, naime, prate novi idoli kao što je PewDiePie.
. @MatejLoncaric na #digitaltakeoverhr o novim beatlesima koje nalzimo na youtubeu pic.twitter.com/Imqp2lSjpm
— Ivan Hruskovec (@ivanhruskovec) March 14, 2017
‘Svi misle da je to tamo negdje u Americi. Ali i u Hrvatskoj je.’
Nekada su djeca željela postati pjevačima i glumcima, danas žele biti YouTube zvijezde. Međutim, u Hrvatskoj i regiji još vlada opći konsenzus da se to događa samo u Americi, priča Matej.
Na sastancima uvijek svi govore: To vam je tamo negdje u Americi, nije to kod nas. Ali je, i u Hrvatskoj je.
Za one koji sumnjaju, Matej pokazuje statistiku 1. YouTube talent showa koji je pokrenuo tim s JoomBoosa. Riječ je o Videostaru na koji je stiglo 2000 prijava, do finala ga je pratilo 85.000 korisnika, a tijekom showa se snimilo 500 sati videa.
Ovdje postoje YouTube zvijede, oni su okosnica današnje mladeži i njima milenijalci i generacija Z vjeruju.

Uskoro stiže JoomBoosova 1. YouTube serija
JoomBoos, koji trenutno ima 123.000 pretplatnika na YouTubeu, nedavno je otvorio i novi kanal za njemačko govorno područje sa sjedištem u Beču, a Matej je na konferenciji najavio prvu YouTube seriju u kojoj će glavnu ulogu imati JoomBoosovi vlogeri.
Da JoomBoosovci rade dobar posao dokazuje i nominacija za nagradu Global Media Awards u kategoriji najboljeg novog koncepta ili inovacije za stvaranje novog profita. Ne ostaje nam drugo, nego se strpiti do svibnja i Inma World Congressa u New Yorku kada će biti proglašen pobjednik.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Deni
15. 03. 2017. u 5:42 pm
Dečki se trude biti u trendu ali kod nas je to neisplativo. Milijun pregleda na zapadu donosi cca 600-700 USD zarade, a kod nas isto toliko Kn. Ovi imaju od 10.000 do 100.000 pregleda, to je vrlo mala zarada po videu. Postavlja se pitanje uloženog vremena i zarade.
Adrian Qenaj
24. 10. 2017. u 3:03 pm
Da, naravno. Međutim nitko ne zarađuje od YouTube-a, nego od sponzora (ovdje konkretno u JoomBoosu su to Coca Cola, Vipnet itd itd), od reklama na web stranici, također zarađuju od influencea tj. “stealth marketinga”, što je opet na neki način sponzorstvo. Tu su ogromni novci u pitanju. YouTube zarada nije ni 1% njihovih ukupnih profita.
barbi
15. 03. 2017. u 6:54 pm
youtube zvezde i u HRV. Svašta