Tek 5% darova za Valentinovo kupuje se na internetu

Tek 5% darova za Valentinovo kupuje se na internetu

Na koji način provodimo najromantičniji dan u godini, zna Mastercardov "indeks ljubavi" koji prati navike kupaca diljem svijeta, uključujući i Hrvatsku.

25 Mar 2014 --- Mature couple shopping in grocery store --- Image by © Maskot/Corbis
S više od 18.000 transakcija 13. veljače, darovi se u Hrvatskoj kupuju u zadnji tren, na cvijeće trošimo 15% manje nego prije 3 godine, a najpopularniji su restorani.

Bez obzira na to je li riječ o maloj romantičnoj gesti ili velikom iznenađenju, potrošači sve više troše na darove za Valentinovo. Mastercard Love Index, kreiran na temelju analize transakcija kreditnim, debitnim i prepaid karticama, otkriva da je u posljednje tri godine sentimentalna potrošnja na globalnoj razini narasla za 49 posto, dok se prošle godine u Hrvatskoj potrošilo 27 posto više nego 2014. godine. Iako je i dalje većinom riječ o kupnji u fizičkim trgovinama, raste i broj online transakcija. Rast u internetskoj kupovini veći je za 37 posto spram 2014.

Mastercardovi podaci pokazuju da se pokloni za Valentinovo najčešće kupuju u zadnji tren, a u posljednje je tri godine na dan 13. veljače globalno izvršeno čak 47,4 milijuna transakcija. Ipak, možda će vas iznenaditi podatak da prodaja cvijeća stagnira, dok se ljubav sve više iskazuje – odlaskom u restorane. Potrošnja u restoranima u tjednu Dana zaljubljenih raste i u Hrvatskoj pa je tako prošle godine gotovo svaka sedma transakcija izvršena u restoranu.

“Iskazati ljubav 14. veljače popularnije je nego ikada prije”

Direktorica Mastercarda u Hrvatskoj, Sanja Žigić, ističe da rezultati njihovog istraživanja daju neprocjenjiv uvid u načine na koji potrošači žele provesti “najromantičniji dan u godini”.

Iako se način na koji govorimo “volim te” promijenio tijekom proteklih godina, iskazati ljubav 14. veljače popularnije je nego ikada prije. Mastercard Love Index ukazuje na ključne globalne i regionalne trendove te trgovcima nudi neprocjenjiv uvid u načine na koji potrošači žele provesti “najromantičniji dan u godini”.

Kad je riječ o regionalnim trendovima, u Europi se najviše troši na hotele i motele (35 posto). Europljani su i predvodnici kada je riječ o kupnji darova na internetu. Naime, 19 posto potrošnje odnosi se na e-trgovine. U SAD-u se najviše troši u restoranima, dok rast od 57 posto bilježi potrošnja u hotelima i motelima.

No, usprkos neprekidnom rastu online kupnje, 95% transakcija u razdoblju oko Valentinova i dalje se izvršava u trgovinama, a 5% darova se kupi na internetu. Najveći rast popularnosti online kupnje vidljiv je u Srednjoj Americi, s porastom od 250% u usporedbi s 2014. godinom. Slijedi Bliski istok gdje je zabilježen porast od 56% u potrošnji online u istom razdoblju.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Sponzorirano

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Intervju

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.