
Poznavanje legacy sustava, uz spremnost na učenje, mogu značajno olakšati zaokret u IT karijeri
Donosimo primjer iz prakse kako u tome mogu pomoći nove tehnologije, posebno low-code pristup i Microsoftov set aplikacija PowerApps.
Mario Sabolić, 49-godišnji viši softverski inženjer u banci Raiffeisen, u bankarskim je vodama proveo većinu svog radnog vijeka.
Nakon što je u rodnom gradu Varaždinu završio Fakultet organizacije i informatike, kao informatičar po struci, zadnjih par mjeseci vojnog roka odradio je u jednom ministarstvu, gdje se potom i zaposlio. Nakon dvije godine odlučio se na prijelaz u privatni sektor. Proveo je nešto više od 11 godina u bankarskoj grupaciji i više od devet godina u hrvatskom ogranku jedne banke, a u Raiffeisen Bank stiže u travnju 2022. godine.
Cloud se danas mora poznavati
Mario je dugo godina radio kao razvojni programer na sustavima koji su sada već u kategoriji legacy. Svjestan kako je IT grana koja se brzo mijenja, počeo je pratiti i proučavati računalstvo u oblaku koje preuzima primat u modernom IT svijetu.
Ako ne želite zaostati za drugima, cloud je danas must-know i must-have.
Nove tehnologije i cloud bile su ključne i pri donošenju odluke o prijelazu u RBA.
U RBA sam dobio priliku učiti i raditi s novim i modernim alatima. Uz to, moje dobro poznavanje legacy sustava s kojeg trebamo migrirati aplikacije također mi je velika prednost i olakšava mi posao.
Programiranje i za one koji nisu programeri
Među velikim novinama koje je cloud donio u developerske vode Mario ističe PowerApps.
Sučelje i proces razvoja aplikacije prema templateu je dosta intuitivan i razumljiv i za one ljude koji nisu vični programiranju. A tu su i druge prednosti PowerAppsa kao tehnologije temeljene na oblaku, kao što su coworking, pristup drugim cloud sustavima, računalna sigurnost, automatizirani backup, manji troškovi i tome slično.
Low-code pristup prilično olakšava početak i postavljanje svega što je potrebno za razvoj aplikacije, pojašnjava Mario:
U par klikova mišem, uz korištenje već gotovih predložaka, moguće je napraviti jednostavnu aplikaciju sa standardnim workflowom.
Glavni adut low-code programiranja je to što osobe koje po prirodi nisu programeri, mogu sami relativno brzo i jednostavno neki manualni proces digitalizirati i automatizirati. Time se može smanjiti pritisak na IT razvoji odjel u tvrtki u smislu da se programeri ne bave takvim manjim stvarima, već se mogu fokusirati na bitnije i veće aplikacije koje nije moguće odraditi na ovaj način.
Naravno, za ozbiljnije developerske zahvate i dalje je potrebno dublje poznavati programiranje, a i često se javi potreba za dodatnim prilagodbama nakon što je low-code dio programiranja završen. Ipak, za puno jednostavnijih rješenja low-code je i više nego dovoljan.
Izrada vlastitih AI modela
Prednosti PowerAppsa u odnosu na druga low-code rješenja leže su u tome što ih je razvio Microsoft, globalno prisutna tvrtka sa širokim spektrom softverskih rješenja.
U RBA je implementirano dosta njihovih rješenja i sustava, što se pokazalo kao velika pogodnost zbog mogućnosti brojnih integracija i konekcija prema drugim Microsoftovim i inim alatima. Tu je i mogućnost izgradnje modela umjetne inteligencije po mjeri i njihovo korištenje kroz same aplikacije, što se može pokazati jako korisno u određenim situacijama i rješenjima.
Bitno je i što PowerApps po početnim postavkama podržavaju web preglednici na stolnim i prijenosnim računalima, kao i tablet računala te pametni telefoni s operativnim sustavima Android i iOS, što daje aplikacijama širu mogućnost korištenja.
Neke od komponenti iz skupine alata Power Platforme već se koriste u RBA (recimo, PowerBI), ali Mario vidi veliki potencijal za poboljšanja, koje namjerava iskoristiti.
Korisna integracija s Microsoftom
U RBA PowerApps kao razvojni alat prvenstveno koriste za migraciju aplikacija koje se trenutno koriste na platformi Lotus Notes.
U sklopu tog procesa treba odraditi kompletnu analizu postojeće aplikacije, svih njenih funkcionalnosti. Zatim je potrebno napraviti plan razvoja na tehnologiji PowerApps i, na kraju, razviti novo rješenje. Dok taj proces traje developeri uoče i iskoriste prilike za brojna poboljšanja u odnosu na postojeće rješenje.
Većina tih poboljšanja moguća su zahvaljujući PowerAppsima i integracijom s drugim Microsoftovim alatima, kao što su Outlook, Excel, Word, Powerpoint, Sharepoint, Teams…

Da bi napravili što kvalitetniju podlogu za sva buduća aplikativna rješenja, bilo je potrebno stvoriti preduvjete, postaviti i prilagoditi određene sustave sukladno najboljoj praksi. Mario kao primjer navodi Sharepoint kao file repository za sve PowerApps aplikacije.
Iako se unutar PowerAppsa, odnosno Dataversa kao skladišta podataka, mogu spremati i datoteke, Sharepoint se pokazao kao kvalitetnije rješenje.
Također bilo je jako bitno da se neki podaci kojima je izvor neki sustav izvan PowerAppsa, pa čak i on-premise, automatski sinkroniziraju s PowerAppsima kako bi imali uvijek aktualne podatke.
To su sve bili izazovi koje smo uspjeli riješiti i automatizirati koliko je maksimalno bilo moguće.
Najveći izazov je promjena načina razmišljanja
Dosad su tako razvili ili su u procesu razvoja desetak aplikacija i rješenja iz različitih područja. Mariju je glavni izazov bio promijeniti način razmišljanja i naviknuti se na nešto što je posve drukčije. Izaći iz razvoja u legacy sustavima i zakoračiti u cloud development.
Ali, jednom kad se krene i zagrebe ispod površine, dođu do izražaja sve mogućnosti i prednosti koje donose PowerApps i cloud općenito.
Konstantna edukacija, učenje i praktično iskustvo koje se stječe svakom novom napravljenom aplikacijom otvara nova rješenja i mogućnosti te daje ideje i rješenja za nadolazeće aplikacije.
A low-code pristup i PowerApps odlične su platforme za to, uvjeren je naš sugovornik.
I za kraj, Maria smo pitali što za njega označava #RBAmakesITeasy, slogan IT odjela, kojim komuniciraju da IT može biti jednostavniji i lakši, kolegijalnost veća, a kultura opuštenija – s više fokusa na ljude.
Ja kao ITjevac u RBA sam tu da opravdam hashtag #RBAMakesITEasy odnosno da doprinesem da bankarstvo bude lako, moderno i digitalno – da bude #RBAMakeIThappen.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.