Još uvijek prilično osnovne mogućnosti poslovne društvene mreže oko filtriranja sadržaja nadopunjuje ekstenzija za preglednik mladog developera koju je razvio iz vlastite potrebe.
Sretni i uzbuđeni zbog novog posla, ponosni na diplomu, priznanje ili certifikat, 19-godišnji životni savjetnici, mudraci koji baš svaki dan dožive nešto iz čega iščitaju poruku o životu, motivaciji ili poslu, stručnjaci čiji savjeti se svode na prazne fraze, lovci na engagement…Svi znamo za koju društvenu mrežu je karakterističan takav sadržaj – LinkedIn! Odlagalište objava za samohvalu i šuplje inspiracije, kako je to svojedobno napisala naša kolumnistica.
Većina nas može ugasiti LinkedIn ako nam se ne sviđa sadržaj kakav se tamo objavljuje. No, što je s onima kojima je ta društvena mreža bitan kanal za dolazak do novih prodajnih prilika?
Razvijao automatizacije za LinkedIn, ali smetao mu je – sadržaj
Činjenica da dobar dio radnog vremena provodi na LinkedInu i da mu je dosta sadržaja koji se tamo nalazi inspirirala je svestranog Noaha Jelicha da osmisli ekstenziju za preglednik nazvanu LinkOff:
LinkOff je nastao kad sam se bavio growth marketingom u startupu Lebesgue. Kako se radi o B2B startupu, primarna strategija je uključivala kontaktiranje donositelja odluka u određenim tvrtkama.
Krenuo sam raditi na LinkedIn botovima za automatske personalizirane poruke, dodavanje ljudi i slične automatizacije. Sve u svemu je čak bilo i dosta uspješno, no u svrhu testiranja strategija jako puno sam gledao u LinkedIn i nisam mogao više gledati taj sadržaj.
Noah je, naravno, prvo krenuo guglati u potrazi za rješenjem, no niti jedno na koje je naišao nije funkcioniralo kako treba:
Divljih 12 sati osobnog hackathona kasnije, napisao sam i deployao na Firefox i Chrome storeove ekstenziju. Ekstenzija je dostupna i na GitHubu.
Imam osjećaj da mi je za razvoj ekstenzije trebalo 3-4 sata, oko 2 sata da je postavim na storeove i onda još bar 6 sati da napravim video od 20 sekundi o tome što i kako radi!

Filteri miču ključne riječi, osobe, komentare, oglase…
Uz pomoć ekstenzije svatko tko u pregledava Linkedin može maknuti dijelove sadržaja koji mu odvlače fokus ili ga jednostavno iritiraju: oglase sa strane i na vrhu stranice, promovirane objave ili čak cijeli feed objava. Također, može unijeti filtere uz pomoć kojih izbjegava objave koje je netko komentirao ili lajkao, koje sadrže određene ključne riječi ili korisnike!
Noah ekstenziju nije posebno promovirao, osim kojom objavom, naravno – na LinkedInu. Redovito održava ekstenziju i dodaje nove mogućnosti i to ovisno o zahtjevima korisnika. Uglavnom poboljšava korisničko iskustvo, dodaje automatizacije, opciju Unfollow All, čišćenje inboksa…
Otkrivanjem grešaka na blockchainu tvrtkama štedi stotine tisuća dolara
Zanimljivo, Noah više ne provodi baš toliko puno vremena na LinkedInu jer se od proljeća 2021., na nagovor kolega, počeo baviti blockchain developmentom. Točnije, otkrivanjem grešaka i optimizacijom koda:
Nakon par sitnijih poslića kroz koje sam skupio početno iskustvo, zahvaljujući sigurnosti i efikasnosti svog koda pronašao sam kratkoročnu nišu u Immutable X-u (australski L2 Ethereum projekt za NFTeve), gdje sam nekoliko mjeseci bio osoba na Discordu koju se pita kad god bi s nečim zagustilo.
Tamo sam razvio reputaciju zahvaljujući sposobnosti za uočavanje grešaka u optimizaciji. Čini se na prvu neznatno, ali na blockchainu pokretanje koda košta, i to puno.
U brojkama, raznim projektima sam otkrio mjesta na kojima mogu smanjiti troškove izvođenja i do 80 posto. Na kolekciji od 10000 NFT-jeva bih im uštedio i do 300.000 dolara.

Nakon par takvih projekata, upiti su mu počeli stizati sami od sebe, a on je proširio popis tehnologija s kojima radi i, naposljetku, dobio ponudu za posao u Hackenu, tvrtci koja se bavi cybersecurityjem za kripto i blockchain projekte. O mnogim svojim angažmanima ne smije javno govoriti, a od lokalnih na kojima je radio spominje Endemic, Inwarium Games i WESPA Spaces.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.