
Legends of Dawn, jedina hrvatska igra koja je ‘rasturila’ Kickstarter i dokazala da postoji tržište za njihove snove
Već i ptice na grani znaju da je hrvatska igra Legends of Dawn sakupila daleko preko 25.000 dolara na Kickstarteru koliko im je bio početni cilj te da se spremaju za objavu igre tokom veljače ove godine. Otišli smo korak dalje te razgovarali sa osnivačima ove nevjerojatne igre te saznali puno više o tome što vas očekuje u čarobnom svijetu Legends of Dawna.
Već i ptice na grani znaju da je hrvatska igra Legends of Dawn sakupila daleko preko 25.000 dolara na Kickstarteru koliko im je bio početni cilj te da se spremaju za objavu igre tokom veljače ove godine. Otišli smo korak dalje te razgovarali sa osnivačima ove nevjerojatne igre te saznali puno više o tome što vas očekuje u čarobnom svijetu Legends of Dawna.
Odmah u početku razgovora sa ekipom iz Dreamatrixa bilo je jasno da se ne radi o ‘još jednom RPGu’. Naime, Legends Of Dawn se odvija na ogromnom kontinentu sa prekrasnim lokacijama i gradovima, uz potpunu slobodu kretanja, dubok razvoj likova te pričom epskih proporcija.
Nevjerojatan svijet Legends of Dawna
Igrača čekaju brojne zagonetke i zamke, krvave borbe sa spektakularnim efektima, brojne mogućnosti trgovine i kovanja oružja, vladanje školama magije i sve to pod budnim okom bogova koji često odluče promjeniti sudbinu igrača u igri. Igra uz sve to sadrži čak nekoliko stotina magija te preko 250 tisuća različitih itema. Dreamatrixov direktor Marko Banjac ponosno izjavljuje:
Bez obzira što smo indie team naše ambicije su velike, a unutar igre će se naći rješenja koja igrači ne mogu pronaći ni u velikim block busterima.
Prvi dio trilogije se odvija na elfovsko humanskom području kontinenta Narr. Daniani, Dreamatrixova originalno smišljena rasa, su za sada samo gosti na ovom terenu, ali su duboko upleteni u priču. Igrač će posjećivati gradove i sela do kojih se često ne može lako probiti. Tu su i dungeons, pećine i rudnici prepuni zamki i opasnih neprijatelja ali i vrijednih resursa i blaga. Šume, livade, planine, spaljena zemlja, leteći otoci, napuštene tvrđave i prastari mauzoleji samo su neke od lokacija kroz koje igrač može doći. U igri postoje sidequestovi i glavni questovi, no najveća novina je Dwarven Chronicles megaquest.
Sloboda djelovanja i nelinearnost
Megaquest je nužan za završetak igre, a u njemu je igračev zadatak sakupiti dijelove legendarnog dwarfovskog itema. Mjesta gdje se nalaze skriveni dijelovi su tajni i razasuti su širom kontinenta Narr. Legends Of Dawn je potpuno otvorena igra u kojoj igrač ima veliku slobodu djelovanja. Nakon što uzme neki quest igrač ga može završiti na nekoliko različitih načina u većini slučajeva, što će u konačnici dovesti do toga da ne postoje dva igrača koja će odigrati igru na približno isti način.
Odlazak u šumu po neki resurs može biti lagan po danu ,ali težak za preživjeti ako nas zatekne noć, pošto po noći iz svojih brloga izlaze opasnije zvijeri, a na kraju krajeva možda uopće ne treba ići u šumu po resurse već ih pronaći negdje u selu. Često nas u drugim igrama očekuje uvijek isti neprijatelj na istom mjestu, što kod nas nije slučaj. U Legends of Dawn je jedinstveno to što igrač ne bira određenu vrstu klase koja mu zatim brani da koristi mogućnosti iz druge vrste klase. Igrač je u mogućnosti razvijati lika u svim smjerovima. Moguće je biti i fighter i mage u istom trenutku. Marko objašnjava:
Igrač se bori kombinacijom udaraca i pozivanja magija ili oružja iz quick bar. Razvili smo i sustav cuttable parts koji bi borbu trebali učiniti uzbudljivijom i realističnijom. Svakako treba spomenuti i streaming, tj igra se kad je potrebno učitava u pozadini dok igrač napreduje kroz svijet. Igrači su za sad ostali najače impresionirani sustavom magija, koji nam omogućava da koristeći rune sami napravimo magiju po vlastitom izboru, damo joj ime, ikonu, odredimo snagu i još neke parametre.
Dreamatrixov vlastiti engine kao kruna tehnologije
No, možda najimpresivniji dio cijele priče je Dreamatrixov vlastiti engine – višenamjenski razvojni alat sa kojim je moguće napraviti igre bilo kojeg žanra koji će biti dostupan svim igračima i modding zajednici u da mogu razvijati vlastite mape, ubacivati vlastite modele i ostale resurse ili čak napraviti vlastitu igru. Snaga enginea je u modularnom dizajnu i NOD sustavu koji omogućava kreativcima da sudjeluju u kreiranju igre bez potreba za programiranjem.
Na pitanje zašto su se odlučili na Kickstarter Marko odgovara:
Kickstarter je odlična reklama i u sinergiji sa recimo Steamom može privući jako veliki broj ljudi. On pruža i odličnu priliku komunikacije sa korisnicima, koji nam prenose svoje želje i što oni očekuju od igre. Tražili smo 25000$ jednostavno zato, jer nam je toliko potrebno za snimanje engleske verzije voice-overa kao i za plaćanje jedne plug in licence. Igra je praktički gotova, pa za razvoj igre ne tražimo ništa.’
Dreamatrix – oaza kreativnosti i znanja
U Dreamatrixu se okupio doista svestran tim kreativaca iz svih krajeva Hrvatske sa sjedištem u Zagrebu, pri čemu Marko dodaje:
Ponosni smo što naše igre, iako razvijane sa skromnim budgetima uspješno konkuriraju svijetskim naslovima iza kojih stoje bitno veći timovi i budgeti. „Legends Of Dawn“ je korak dalje u našem razvoju, a prijašnji projekti nam daju neophodno iskustvo potrebno za ovako složene projekte gdje x ljudi 4 godine zajednički radi To su programeri, dizajneri, modeleri, animatori, textureri… Malo je projekata gdje za istim stolom sa jedne strane sjede slikari, pisci i glazbenici a sa druge matematičari, fizičari i inženjeri, tj. gdje umjetnost susreće visoku tehnologiju.
Ako vam se sviđa ova zanimljiva grupa kreativaca, možete ih pozdraviti na Dreamatrix forumima i pitati sve što vas zanima o igrama koje rade.
Kada smo ih upitali o budućim projektima, odgovor nas je oborio sa nogu, jer smo otrkili da dečki iz Dreamatrixa paralelno rade i na nastavku – naime Legends of Dawn 2 je već neko vrijeme u izradi te je jedno 50 posto igre već gotovo! Osim toga, otkrivaju kako bi u budućnosti voljeli raditi na svemirskoj simulaciji. Kako su krenuli, ne sumnjamo kako će im se snovi ostvariti.
Lijepa Naša gamerska
Da stvari budu impresivnije, Dreamatrix ekipa je sve to uspjela radeći iz Hrvatske, zemlje u kojoj je odnos državnih institucija prema visoko tehnološkim tvrtkama te posebno tvrtkama koje se bave izradom igara veoma loš. Tvorci Legends of Dawna ističu kako u gotovo svim zemljama Europe državne institucije, financijski fondovi i banke daju veliku podršku timovima i firmama koje proizvode igre.
Naglašavaju kako u inozemstvu postoje mehanizmi prepoznavanja perspektivnih timova i uz malo edukacije odgovorni bi mogli i Hrvatskoj osigurati mjesto na globalnom tržištu uz relativno mala ulaganja, jer se prvenstveno radi o investiciji u kreativne ljude i know how. ‘Teško je zapravo zamisliti gdje bi uloženi poticaji bili ekonomski korisnije utrošeni.’, smatraju u Dreamatrixa.
No čini se, da će, poput većine hrvatskih poduzetničkih pothvata Dreamatrixovci uspjeti u svom naumu i bez podrške koja bi njihovom multridisciplinarnom timu sigurno olakšala izlazak na strana tržišta. Uostalom, zato su i postali tako dobri u ne samo igranju, već i stvaranju igara koji sami žele igrati i za koje, sudeći po Kickstarteru, postoji tržište. Želimo im puno uspjeha sa Legends of Dawnom i svim budućim projektima! Kako se vama čini Legends of Dawn?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Toni Aničić
14. 01. 2013. u 11:18 am
To će biti prva igra koju ću kupiti nakon dugog niza godina 🙂
Ivan Mojsilovic
14. 01. 2013. u 2:13 pm
Takodje! Vec sam ih podrzao na kickstarteru, jedva cekam da bude gotova!
Tarik
14. 01. 2013. u 3:09 pm
Neupitno je da hrvatski IT sektor u svakom pogledu prednjači u regionu. Želim im sreću i uspjeh kao što je imao Serius Sam. Sarajevo vas bodri 😉