IAC, vlasnik Tindera, akvizirao LastQuake nakon što su se Hrvati počeli upoznavati putem komentara!

IAC, vlasnik Tindera, akvizirao LastQuake nakon što su se Hrvati počeli upoznavati putem komentara!

U Hrvatskoj, na mjestima guste naseljenosti i velikog broja podrhtavanja uslijed potresa, dogodio se zanimljiv fenomen - kultivirao se društveni aspekt aplikacije koja prati potrese! Njezin uzlet nije promakao ključnim ljudima Tindera.

Ružica M. i Drago Z. nisu očekivali da će ih strah od potresa upoznati sa srodnom dušom, ali upravo je to samo jedna od priča koje je IAC-ov VP of Mergers and Acquisitions, Scott Holland, dao kao primjer zašto je ta tvrtka, inače vlasnik dating platformi Tinder, OkCupid i Match.com, odlučila akvizirati aplikaciju za praćenje i prijavu potresa:

U potresnim situacijama (ispričavam se na fori, ali morate priznati da je dobra) ljudi traže bliskost i to nigdje nismo više vidjeli nego na Balkanu uslijed serije potresa. Milenijalci širom Hrvatske i regije svađaju se, a potom upoznaju i počinju konverzacije na drugim platformama zahvaljujući zajedničkom traumatičnom iskustvu potresa koje dijele putem komentara na LastQuake.

Podsjetimo, osnivači LastQuakea iz neprofitne udruge EMSC su za Netokraciju komentirali kako je preko 115 tisuća korisnika kroz velik broj prijava potresa, ali i komentara stvorilo velik pritisak na njihovu aplikaciju. Samo nakon prvog potresa u Zagrebu je LastQuake brojao preko 30 tisuća komentara!

Ružičina i Dragina priča je samo jedna od mnogih koje su počele u LastQuakeovim komentarima.

Glavni tajnik Europsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC), Rémy Bossuo, tad je komentirao:

Čini se kako ovi komentari mogu pomoći ljudima da prebrode traumu potresa. Neki će se šaliti, a drugi neće cijeniti šale. U Hrvatskoj se nismo previše iznenadili jer smo slične stvari vidjeli u Albaniji.

Ono što se nama čini je da u područjima u kojima postoji velika gustoća naseljenosti te mnogo kasnijih podrhtavanja – neki korisnici ostavljaju desetke komentara i sustav evoluira prema svojevrsnoj društvenoj platformi.

Od aplikacije za potrese do društvene mreže za – dating!

Dapače, nedavni potresi u okolici Splita pokazuju kako korisnici širom regije preuzimaju LastQuake kako bi na vrijeme bili upozoreni na potrese – a potencijalno i ljubav. Scott se slaže s Rémyjevom tvrdnjom da se LastQuake pretvorio u svojevrsnu društvenu mrežu:

Za razliku od Iskrice, ali i naših platformi, niti jedna nije tako učinkovito potaknula međugranični dating u doba rada od doma poput LastQuakea. Metrike koje smo vidjeli od LastQuake slične su onima rasta aplikacija koje smo već akvizirali poput Tindera i zaista vjerujemo, koliko god to bilo apsurdno, da će LastQuake spajati još više parova iz regije, jer potresi nažalost ne staju. Nadajmo se da će ta podrhtavanja što prije biti samo u spavaćoj sobi!

Ni iz LastQuakea ni EMSC-a nisu htjeli komentirati za koliko je aplikacija akvizirana, iako je anonimni izvor iz jedne od organizacija spomenuo kako bi iznos bio 7,8 po Richteru!

Poštovano čitateljstvo, primite na znanje da je tekst koji čitate objavljen 1. travnja, na dan koji je posvećen šalama i pošalicama. Molimo da tekst ne shvaćate u potpunosti ozbiljno. Nadamo se da ste se nasmijali i preispitali neka uvjerenja zajedno s nama. Ugodan vam dan želi uredništvo Netokracije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Srdjan Stevanovic

    Srdjan Stevanovic

    02. 04. 2021. u 11:08 am Odgovori

    Jako dugo sam bio protivnik bilo kakvog upoznavanja preko mreza, ali tuzna istina je da zaista ne mozemo da postignemo nista drugo danas. Radimo po 12+h, zivimo brzo, nista ne postizemo, ja zaista ne mogu da gubim vreme na upoznavanje nekog sa kim nisam imao korektnu komunikaciju preko poruka prvo

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Startupi

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.