Last Encounter: Novi naslov iz hrvatskog Exordium Gamesa

Last Encounter: Novi naslov domaćeg Exordium Gamesa donosi i nove elemente u žanr

Exordium Games je na hrvatskoj i svjetskoj sceni već tri godine. Izdali su nekoliko naslova, među kojima se najviše istaknula point and click avantura Bear With Me. Ovaj put su se okrenuli vanzemaljskim avanturama koje na konzole i Steam donose twin-stick rougelike naslov s inovativnim sustavom komponentnog oružja.

Exordium Games ima iza sebe jednu pristojnu uspješnicu, point and click avanturu Bear With Me, no njima, kao i mnogim indie studijima, prijelaz sa žanrova često je neizbježan dok ne dobiju priliku raditi na naslovu koji će biti pravi mamac za širu publiku i brojne vjerne obožavatelje.

Ideja im je bila napraviti jednu epsku svemirsku bitku pa su tako došli do Last Encountera, twin-stick akcijskog roguelikea u dalekom svemiru.

Što vas čeka iza tih termina? Co-op SF fantazija koja nije htjela biti co-op, a sada je dio paketa uz hardcore single-player mod u kojem možete modificirati oružja do mile volje. Prilika da svakojake space invadere rastavite na proste faktore sa sačmaricom koja se automatski navodi prema protivnicima i čiji se meci odbijaju od zidove. Samo primjer.

Last Encounter izlazi u prvoj polovici 2018. na Steamu, a nakon toga stiže i na konzole – Play Station 4, Xbox i Switch. Ovo je prvi put da Exordium Games izdaju igru na konzolama te su pred njima velike prilike novih tržišta, ali i novi izazovi. O samoj igri te što ih sve čeka, pričala sam s Andrejem Kovačevićem, glavnim game direktorom.

Last Encounter stiže na Steam do ljeta

Last Encounter je twin-stick rougelike deep space igra – prevedeno na hrvatski: to je video igra u svemiru u kojoj igrači prolaze nekoliko proceduralno generiranih galaksija kroz koje igrači otključavaju nove brodove, pilote i oružja. Naravno, sve to dok pokušavaju preživjeti od neprijatelja jer će inače ako umru završiti na početku galaksije. Srećom, barem će zadržati brodove i opremu, pa put natrag neće biti dug.

U preživljavanju sigurno pomaže i dobro korištenje twin-stick mehanike, ako niste znali, koja igraču omogućuje da kontrolira obje palice (joysticka) – jednu za smjer svemirskog broda, drugu za ciljanje oružjem.

Last Encounter nudi različite taktike da smrt ne bude tako neizbježna, pa smrtonosni udarac lako možete prevladati pravodobnim kloniranjem svemirskog broda. Za učinkovitu strategiju dobrodošle su i taktike teleportiranja, ali i izvrsne mogućnosti mijenjanja i nadogradnje komponenti oružja.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Od prve inspiracije do shootera s komponentnim oružjem

Iako Andrej navodi da su prva inspiracija za Last Encounter bile epske borbe u svemiru, opcije jednog indie studija su ograničene:

Jedan od prvih dokumenata koji smo radili za Last Encounter ga je zamišljao kao veliki space RPG s mnoštvom kultura, likova, i mogućnosti za igrača, od skupljanja ruda, do plaćeničkih misija i trgovanja. No s obzirom na veličinu studija i broj projekata koje radimo smo morali malo smanjiti opseg projekta te smo se stoga odlučili za twin-stick roguelike. Držite nam fige da ova prva verzija dobro prođe pa da se onda primimo nastavka koji ima sve ono što je imala i prva inspiracija.

Držimo fige, ali i tko kaže da twin-stick rougelike ne može ponuditi epsku svemirsku bitku, možda s malo manje Star Wars/No Man Sky’s roleplay elemenata, ali svejedno. Imamo svemirske brodove i nepredvidljiva svemirska oružja od kojih možemo što hoćemo. Last Encounter je tu itekako velikodušan.

Jedan od sustava na koji smo ponosni, a nismo ga susreli u sličnim naslovima je komponentno oružje. Dakle, u Last Encounteru oružja nisu unaprijed definirana, već se sklapaju pomoću komponenti koje se stavljaju na brodove kojima upravljamo. Što je bolji brod to ima veći broj mjesta za komponente, a igrači imaju slobodne ruke po pitanju kako će kombinirati komponente i stvoriti najjače moguće oružje.

Samo mašta igrača ograničava broj mogućih kombinacija.

Kombinacije su raznolike. Postoji više vrsta projektila poput “običnog” metka, čahure za sačmaricu, bacača raketa, lasera i sličnih. Osim toga, svaki brod ima fiksni broj utora u koje je moguće smještati komponente. Prvi utor je uvijek zauzet s osnovnim projektilom koji definira vrstu municije kojom se puca. U sve ostale utore igrači mogu stavljati druge komponente po vlastitom nahođenju koje onda mijenjaju način na koji se osnovni projektil ponaša.

Primjerice, igrači mogu utrostručiti laser i dodati komponentu da se odbija od zidove, na čahure sačmarice mogu dodati mini-gun za brže ispaljivanje i flak kako bi svaki projektil nakon kraju putanje eksplodirao ili na bacač raketa mogu staviti gatling gun i komponentu za automatsko navođenje prema protivnicima.

Ljepota tog sustava je što su sve kombinacije dozvoljene. Napredujući kroz galaksije se otključavaju nove izvanzemaljske tehnologije komponenti za oružja te samo mašta igrača ograničava broj mogućih kombinacija.

Hardcore single-player i urnebesan co-op

Iako se možda na prvu čini da veći broj igrača automatski znači i lakši prolazak kroz igru, praksa se pokazala nešto drugačijom.

Kada su tek krenuli u projekt Last Encountera iz Exordiuma nisu razmišljali o co-op modu. Andrej navodi kako su tek na pola puta shvatili da bi se co-op jako dobro uklopio pa su ga i dodali.

Jedno vrijeme se među izdavačima šalilo da je svaka local co-op igra u startu osuđena na lošu prodaju. Osobno mi je jako drago da je nekoliko indie naslova dokazalo suprotno tj. da još uvijek postoji potreba i želja za okupljanjem ekipe na fotelju i zajedničkim kako smijehom tako i izazovom.

Neki od tih proslavljenih primjera su sigurno Overcooked, Castle Crashers i Lovers in Dangerous Spacetime. Rijetko koji igrač ne voli s ekipom uživati u dobro osmišljenom co-opu, no za developere dodavanje co-op moda zahtjeva i neke značajne preinake u balansiranju težine kako ne bi bilo drastičnih odstupanja u solo igranju i igranju s više igrača. Naravno, kako Andrej ističe, iako se možda na prvu čini da veći broj igrača automatski znači i lakši prolazak kroz igru, praksa se pokazala nešto drugačijom.

Do sada smo igru imali prilike pokazati igračima na Reboot Infogamer-u i PAX South-u. Često su igrači u co-op modu, iako imaju snažniju moć oružja, imali dodatan izazov praćenja svih zbivanja na ekranu, lokacije ostalih igrača, dogovaranja taktike borbe i oživljavanja ako jedan ili više od igrača umre. No zato co-op mod generira zaista zabavne situacije među igračima.

Kako bi detaljnije unaprijedili balans igre, Exordium Games uskoro otvara prijave za zatvorenu betu putem Steama. Svi zainteresirani igrači mogu se prijaviti putem njihove web stranice, te uz malo sreće dobiti pristup igri prije ostalih i pomoći u balansiranju težine.

Trudimo se da oba moda budu zaista zabavna. Single player kao hardcore rogulike iskustvo, a co-op kao jednako zahtjevan ali s jednom novom dimenzijom interakcije između igrača. Također smo co-op integrirali na način da je uvijek moguće dodati još igrača ili nastaviti igrati sam tj. napredak u igri nije vezan za mod, već igrači uvijek mogu ući i izaći bez kazne ili potrebe za ponovnim pokretanjem napretka iz početka.

Prvi Exordium Games naslov koji ide na konzole

Exordium Games (Steam)

Last Encounter prva je igra iz Exordium studija koju su odučili pustiti i na nova tržišta Play Stationa, Xboxa i Switcha. Ipak, Andrej navodi da to ne umanjuje posvećenost PC verziji.

Svaku platformu tretiramo kao zasebni fokus kojem treba posvetiti zasebno vrijeme i trud, kako u izradi igre tako i u marketinškim aktivnostima. Konzole nas svakako vesele i uzbuđeni smo zbog debija na novim tržištima, no ne bih zbog toga rekao da će Steam igrači biti u išta lošijoj poziciji u odnosu na konzolaše.

Vrijeme i feedback igrača će pokazati da li su u takvom pristupu i uspjeli, ali razvoj i izdavanje igre za konzole donosi sa sobom i druge izazove koje ipak zahtijevaju dodatan trud. Put do konzola ipak je nešto kompleksniji i formalniji nego na Steamu, ističe Andrej:

Razumljivo je da je to tako jer iza konzola stoji točno određeni hardware i brand koji garantira kvalitetu kako konzole tako i svog sadržaja koji se može kupiti. Jedna od novih stvari, nama primjerice, bila je potreba za dobnim oznakama na igri ovisno o regiji u kojoj se igra izdaje. Taj zahtjev ne postoji na Steam-u dok je na konzolama obavezan.

No iako je proces na konzolama možda nešto dulji, Andrej naglašava da su konzole definitivno otvorene prema indie developerima i da nisu imali nikakvih problema s odobravanjem i razvojem naslova.

Stanje na tržištu: Održivo uz prilagodbu

Iako im je većina kupaca iz inozemstva, što je razumljivo uzevši u obzir hrvatsku kupovnu moć i učestalost piratstva, njihov angažman na hrvatskom tržištu ne jenjava:

Mi volimo posjećivati sve hrvatske događaje vezane za gaming jer smatramo da je bitno promicati gaming kulturu i game development u Hrvatskoj kao pozitivnu. Nažalost Hrvatska nije veliko tržište po pitanju kupovanja naslova. Pitanje je i koliko je hrvatska javnost generalno upoznata s domaćim igrama. Uz malo sreće će možda aktualne promjene novog Zakona o audiovizualnim djelatnostima pridonijeti vidljivosti hrvatskih igara.

Svaku platformu tretiramo kao jedinstven fokus kojem treba posvetiti zasebno vrijeme i trud, kako u izradi igre tako i u marketinškim aktivnostima – Exordium Games. Exordium Games (Facebook)

Dovoljno vidljivosti, ako ne u Hrvatskoj, onda (kako ironično) barem u svijetu, pribavio im je naslov Bear With Me čiju smo drugu epizodu predstavili upravo prošle godine u ovo vrijeme, a sada već ima i treću! Andrej ističe kako su najviše zadovoljni kako je Bear With Me primljen od strane kritike i publike:

Mislim da smo s njime dokazali da znamo napraviti dobar naslov i da idemo hrabro u nove izazove. Point and click avanture su nažalost u izumiranju. Izdavači koji su do sada gotovo isključivo radili avanture se okreću novim žanrovima jer niti unutar uspostavljene publike ne uspijevaju prodati dovoljno kopija za održavanje poslovanja.

Situacija sa specifičnim žanrovima je ujedno i pokazatelj nekih većih problema u industriji video igara, a posebno što se tiče tržišta indie igara. Exordium Games je aktivan tri godine te Andrej navodi da je primijetio u tom razdoblju kako broj naslova kontinuirano raste, čime vidljivost uistinu postaje velik izazov.

Kako u moru igra koje svakodnevno izlaze zaokupi igrače, kako ih zadržati i motivirati na kupnju? Mislim da su to pitanja s kojima se mladi indie developeri trebaju što ranije primiti u koštac. Vrlo često se događa da developeri imaju najveći fokus na igri koju rade, što je i prirodno. No pomicanje marketinških aktivnosti na sam kraj projekta uz nadu “ma budemo nešto” postaje sve rizičnije. Jako je teško gledati kako igra na kojoj si radio godinama ne dobiva vidljivost za koju vjeruješ da zaslužuje.

Bear With Me odlično je prošao na platformi Collective.

Uzevši u obzir i nepredvidljivost tržišta – novih generacija koje su odrasle na internetu i koje u kratkom roku mogu uništiti ili proslaviti pojedine naslove, sve to znači dodatne poteškoće u cijelom procesu. Ipak, nije sve tako crno, nekad je i sivo, poput detektivskih point and click avantura.

Bear With Me, kad smo kod toga, također će 2018. možda dočekati svoje lansiranje na druge platforme.

Interno bismo vrlo rado nastavili raditi na novom izdanju Bear With Me ako to bude moguće i smisleno. Likovi su nam kroz ove godine poprilično prirasli srcu. Teško nam se trajno pozdraviti s njima.

Do nekog novog Bear With Me razvoja, u fokusu Exordiuma za 2018., za sad ostaje Last Encounter. Ekipa, isprobajte betu, a mi držimo fige jednako pozitivnim, ako ne i Overwhelmingly pozitivnim kritikama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Hrvoje Ravlić

    Hrvoje Ravlić

    27. 01. 2018. u 5:56 am Odgovori

    Dobra grafika; iskusna ekipa sve najbolje Vam Želim da što prije priznate tko ste i što itd…

    Ali ipak moram reći da ste jako dobro u igrani malo ljudi ovo, može u svijetu kao Vi.

    Slijedeča igra bi mogla biti nešto kao |LBA| Little Big Adventure i to je to; pa onda može neka pucaćina s Cro Team kao recimo Bordeland’s.

    Sve najbolje jedan neki tamo Developer The Designer ;P

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…