Znate li što je landing page? Svima koji se bave internetskim marketingom ovaj je pojam poznat, ali podsjetimo – to je specifična web stranica na koju vaši posjetitelji dolaze nakon što kliknu na plaćeni oglas ili link kojeg objavite. Iako se ovaj pojam ponajviše odnosi na situacije gdje imate plaćene oglase, landing page je u biti svaka stranica na kojoj dobivate veći broj posjetitelja bez obzira preko kojeg kanala i medija oni dolaze do vas. Ovo je prvi dojam kojeg novi posjetitelji dobivaju o vašoj ukupnoj web stranici, stoga se potrebno pobrinuti da njihovo iskustvo bude što je bolje moguće!

Znate li što je landing page? Svima koji se bave internetskim marketingom ovaj je pojam poznat, ali podsjetimo – to je specifična web stranica na koju vaši posjetitelji dolaze nakon što kliknu na plaćeni oglas ili link kojeg objavite. Iako se ovaj pojam ponajviše odnosi na situacije gdje imate plaćene oglase, landing page je u biti svaka stranica na kojoj dobivate veći broj posjetitelja bez obzira preko kojeg kanala i medija oni dolaze do vas. Ovo je prvi dojam kojeg novi posjetitelji dobivaju o vašoj ukupnoj web stranici, stoga se potrebno pobrinuti da njihovo iskustvo bude što je bolje moguće!
Bez obzira jeste li potpuno novi u online poslovanju ili ste već iskusni morski vuk u digitalnim vodama, ovaj članak vam može pomoći da unaprijedite svoje online poslovanje. Onima s manje iskustva će omogućiti da se upoznaju s najvažnijim stavkama vezanim uz stvaranje ladning stranica, a onima s dugogodišnjim radnim stažom će svejedno dobro doći kao check-lista prije polijetanja… Ili bih trebao možda reći – slijetanja?
Landing page će od posjetitelja u pravilu tražiti sljedeće:
- da kupe neki proizvod ili rezerviraju neku uslugu;
- da se pretplate na newsletter;
- da podijele sadržaj na stranici ili da isti komentiraju;
- da preuzmu neki sadržaj s vaše stranice (PDF, program ili aplikaciju);
- da ispune određeni upitnik.
Ostale akcije su varijacije na temu, uključujući i pozive na vaš telefonski broj, slanje upita za usluge ili proizvode itd. Da bi ostvarili vaš cilj, landing page mora ispunjavati niz uvjeta koji se daju prilagoditi vašoj specifičnoj ponudi, bilo da se radi o web shopu, pružanju određenih usluga ili informacija. S obzirom da na internetu imate tek nekoliko sekundi da posjetitelju “prodate priču”, nemate prostora za pogreške.
1. Jasan naziv
Sadržaj stranice u samom naslovu mora biti apsolutno jasan, zbog čega je i naslov ovog članka “8 savjeta za što bolji landing page” daleko bolji od nekog prozaičnog i nejasnog naziva poput “Ugodno slijetanje!”. Naslov te rečenica-dvije u opisu moraju biti informativne, razumljive i jasne, a ujedno i dovoljno zanimljive i zabavne da zadrže posjetitelja.
2. KISS – Keep it simple, stupid.
Obratite pažnju da vaš landing page ne bude pretrpan s previše elemenata, kako ne bi ste doslovce otjerali vaše posjetitelje. Zapamtite, ponekad je manje=više, tako da je najbolje na samom početku dati samo najbitnije informacije i omogućiti posjetiteljima da sami dalje pretražuju vašu stranicu.
3. Jednostavan i razumljiv jezik.
Nemojte biti pretjerano fokusirani na tehničke pojmove, dođite do srži vaše poruke što je prije moguće. Surferi su u pravilu nestrpljivi i dat će vam tek nekoliko sekundi prilike da im uhvatite pažnju; servirajte im najvažnije informacije unutar prvih nekoliko rečenica.
4. Budite precizni!
Greška koju (pre)često viđam je situacija u kojoj se linka na preopćenitu kategoriju. Ako posjetitelj vidi vaš plaćeni oglas na Googleu i klikne na njega, odvedite ga točno tamo gdje ga njegove ključne riječi trebaju odvesti; ako traži knjigu od specifičnog autora, neka landing page bude upravo ta knjiga ili eventualno sva djela navedenog autora, nipošto općenito kategorija knjiga ili homepage. Ako posjetitelj ne može lako i brzo pronaći ono što mu treba, vjerojatno će uskoro napustiti vašu stranicu.
5. Budite vjerodostojni
Dajte sve od sebe da vaš landing page izgleda vjerodostojno i da ulijeva povjerenje – ovo je savjet koji također vrijedi i za vašu web stranicu općenito. Pobrinite se da je dizajn ugodan, čist, da izgleda profesionalno, da je stranica u potpunosti dovršena te pružite dovoljno informacija o sebi i vašem poslovanju, uključujući kontakt podatke. Fizička adresa i telefonski broj su od iznimne važnosti.
6. Izbjegnite ‘bounce’
Nastojite zadržati posjetitelja na vašem web shopu ili portalu tako što ćete mu uvijek pružiti alternativu. Primjerice, za web shopove vrijedi pravilo da prikažete slične proizvode onome kojeg posjetitelj pregledava te dodatne proizvode koje su drugi kupci prije njega stavili u košaricu zajedno s glavnim proizvodom. Dakle, ako je posjetitelj došao pogledati muški bicikl brenda X, njemu možete kao alternativu ponuditi slične bicikle istog brenda ili istog cjenovnog razreda, a ispod te ponude mu možete prikazati i dodatnu opremu za bicikle poput pumpe ili štitnika.
7. Call to Action
Jasno poručite vašim posjetiteljima što želite od njih! Ako prodajete neki proizvod, neka gumb za kupovinu bude lako uočljiv, ako želite pretplatu na newsletter, navedite točno što trebaju učiniti, ako želite da vas nazovu s nekim upitom, istaknite taj poziv na vidljivom mjestu zajedno s brojem telefona. Poziv na akciju treba biti direktan, ali po mogućnosti neinvazivan.
8. Konvertirajte!
Za kraj, najvažnija stvar – konverzija! Konverzija nije samo prodaja, to je svaka akcija koju želite da posjetitelj napravi. Ponekad želite skupiti pretplatnike za newsletter, želite da se vaš članak dijeli po društvenim mrežama, možda želite da netko preuzme vaš informativni PDF ili ispuni upitnik. Sve ovo su konverzije, a učinkovitost vašeg landing pagea te cjelokupne kampanje se ocjenjuje po broju konverzija koje ste uspjeli ostvariti. Ako ne uspijevate postići cilj, a vaša ponuda je zanimljiva i konkurentna na tržištu, budite sigurni da je problem u vašem landing pageu.
Kroz optimizaciju landing pagea ćete povećati učinkovitost vašeg poslovanja, te vam stoga najtoplije preporučujemo da vašim stranicama pružite dovoljno vremena i ljubavi kako bi posjetiteljima pružili kvalitetno iskustvo. U budućim ću se člancima osvrnuti na neke druge primjere kako možete poboljšati vaše online poslovanje, bilo da se radi o pružanju usluga ili web shopovima, stoga se čitamo uskoro.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Matko Babić
10. 09. 2020. u 10:21 am
Poštovani!
Mene inbteresira kako bi mogao se uključiti u Kickstarter-kampoanju, jer želim štampati slikovnicu-dvojezično pod naslovom :”Tko smo mi?” Radi sed o priči o povijsti znanosti (nikakvi ratovi i slične gluposti me ne intersiraju), pa je toza malo odrasliju djecu. Neki su učenici preko mojih prijatelja -učitelja pročitali i iskazali svoje zadovoljstvo.
Mogu vam po čpotrebi i poslati šire obavijesti.
Za sada samo toliko! Molim Pomoć!!!!
matko babić učitelj fizike u mirovini, ali NE U MIRU!
Ana Marija Kostanić
10. 09. 2020. u 11:06 am
Pozdrav Matko, hvala na javljanju. Imali smo prije neku godinu baš tekst na temu, kada je Hrvoje Hafner predstavio svoj vodič za crowdfunding kampanje. Nadamo se da će biti od pomoći. Sretno!