Nikad veći broj posjetitelja na 9. KulenDayzima u Osijeku

Nikad veći broj posjetitelja na 9. KulenDayzima u Osijeku

Proteklog vikenda u Osijeku se održala deveta konferencija KulenDayz, koja je okupljala IT profesionalce iz zemlje i regije u više od 50 predavanja pred oko 700 posjetitelja. Govorilo se o cloud servisima, project managementu, ali i gamingu.

Matej Snopek

KulenDayz je konferencija koja je, prije svega, bez sumnje slavonska. Očito je to od samog imena konferencije koje se temelji na poznatom specijalitetu, ali kada bi se KulenDayz morao opisati u jednoj riječi, to bi vrlo vjerojatno bila “opušteno”. Bez obzira na to, dva su dana konferencije proletjela uz sjajna predavanja i dobru zabavu, a broj posjetitelja bio je veći nego ikada.

Sjajan je osjećaj živjeti u gradu koji se može pohvaliti barem jednom kvalitetnom konferencijom o bilo čemu, a ljubav Osijeka i KulenDayza pokazuje kako i najveći slavonski grad svakako ima svoj “kulen za trku”. Jedna od rijetkih neprofitnih konferencija koju organizira zajednica, KulenDayz je u svojoj devetoj godini postojanja okupio nikada veći broj zaljubljenika u IT sektor i inovacije.

Zamišljeni kao konferencija koja će predavače “izbaciti” iz formalnog i ponuditi im priliku da predstave svoja znanja u opuštenom formatu, KulenDayz je ove godine okupio gotovo 60 predavača iz područja developmenta, baza podataka, project managementa i dizajna, ali i gaminga.

Gosti konferencije su se mogli počastiti i besplatnim jabukama. Matej Snopek

Cjelodnevne radionice za zagrijavanje

Prvi dan konferencije protekao je u cjelodnevnim radionicama koje su bile organizirane kako bi “zagrijale” zainteresirane za teme o kojima će se nešto više govoriti dan kasnije. Osobno sam bio i više nego zadovoljan što se jedna od radionica bavila dizajnom igara, odnosno činjenicama i pretpostavkama koje prate razvoj igara koristeći Unity.

Voditelj radionice Leo Tot iz Void Main studija tako je kroz jedan dan objasnio sve zablude o jednostavnosti i lakoći Unity enginea, ali i dao korisne savjete svim potencijalnim developerima, kako bi njihova karijera dizajna igara mogla započeti bez predrasuda.

Drugi dan konferencije, onaj ispunjen predavanjima, započeo je uvodnim govorima Bernardina Katića, direktora konferencije, Bele Ikotića, tajnika udruge Osijek Software City i Nenada Bestvine iz PMI Croatia, koji ujedno i obnašaju funkciju upravnog odbora KulenDayza. U svojim govorima sva trojica su istaknuli veliku važnost ove konferencije za IT sektor grada Osijeka, ali i šire, te napomenuli kako KulenDayz spaja sve IT zajednice grada Osijeka kako bi se svi skupa kretali u dobrom smjeru.

Matej Snopek

Keynote govori u duhu AI-ja

Keynote govorima je ove godine dominirala priča o novim trendovima u razvoju softvera koji se prvenstveno bave umjetnom inteligencijom, a kao primjer smo mogli vidjeti Microsoft AI sustav koji zna razlikovati kolače od slika čivava, što je, složit ćete se, rješenje jednog od važnijih problema s kojima se internet suočava u posljednje vrijeme.

Demonstracije sustava Azure i Custom Vision služile su kao uvod u kasnija predavanja o sličnim temama koja su se odvijala na raznim dijelovima konferencije. Prikazan je i proces kreiranja bota preko platforme Microsoft Azure koji je za zadaću imao razgovor s korisnikom o stanju zaliha vina na virtualnom skladištu.

Keynote govori završili su poznatim citatom Petera Druckera koji vrlo dobro opisuje kamo će nas AI sustavi odvesti:

Najbolje ćete predvidjeti budućnost stvarajući je.

Matej Snopek

Gaming kao sve važniji dio IT sektora

Istina, gaming nije bio jedan od glavnih smjerova ove konferencije, ali ove godine je ipak bilo nešto više predavanja posvećenih industriji igara. Uz sada već standardna predavanja o upravljanju projektima i korištenju sveprisutnog oblaka, našlo se mjesta i za otvoreno predavanje o tome koliko se zapravo novca treba utrošiti kako bi vaša igra dosegla slavu koju zaslužuje.

Lovro Nola, direktor Machine, u opuštenoj atmosferi pojasnio je kako gotovo 60% igara koje krenu u razvoj gotovo nikad ne bude završeno, a od preostalih 40% samo dvadesetak uspije zaraditi dovoljno novca kako bi se pokrili troškovi i zaradilo.

Zabrinjavajući su to podaci koji nikako ne bi trebali služiti kao obeshrabrenje za potencijalne mlade i perspektivne developere, jer iako dosta igara ne uspije, to ne znači kako uz pravilan marketinški plan i dobro razrađenu poslovnu politiku upravo vaša igra ne može ostvariti barem neki uspjeh.

Matej Snopek

Lovro je istaknuo tri problema koji najčešće uzrokuju propast dobrih poslovnih ideja:

  • Prevelike i nerealistične ambicije koje nisu usklađene s veličinom tima i budžetom.
  • Loš project management, odnosno loše planiranje i upravljanje timom i projektom.
  • I čekanje na marketing i ignoriranje istog previše vremena.

Upravo je marketing jedan od temelja uspješne igre, jer se u prosječnoj AAA igri gotovo četiri puta više novca potroši na njenu promociju nego na samo programiranje i razvoj. Upravo je zbog toga važno potrošiti vrijeme na razgovor sa zajednicom, novinarima i svima onima koji vam mogu pomoći s publicitetom kako bi vaša nova igra dosegla one koji ju žele zaigrati.

Opušteni Pecha Kucha Night

Službeni dio konferencije zaključen je petim PechaKucha Nightom, formatom prezentacije koji svakom govorniku daje šest minuta i 40 sekundi za predstavljanje inspirativne ideje. Ovaj puta radilo se o idejama i pričama sudionika konferencije, a govorilo se od toga kako prebroditi strah od javnog nastupa pa sve do klubova s tajnim iskustvima.

Kada se sve zbroji i oduzme, ovo izdanje KulenDayza bilo je po svemu najbolje do sada, a ostaje nam samo skupljati dojmove i iščekivati iduće, deseto izdanje koje će bez ikakve dvojbe biti hvale vrijedno.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.

Tvrtke i poslovanje

Micro-Link: Jednakih mogućnosti na poslu nema bez pravičnosti, raznolikosti i uključenosti

Micro-Linkova "formula" zapravo je jednostavna: nema produktivne i uspješne tvrtke bez zdravih, odmornih i sretnih zaposlenika. Ali kako doći do toga?