
Koje su online aktivnosti kampu Šimuni dovele 40% više posjetitelja, ali i nagrade?
Kamp Šimuni s Paga za svoj je nastup na online kanalima osvojio nagradu Mixx na Danima komunikacija, u kategoriji ‘Direct Response and Lead Generation’, a Trip Advisor mu je dodijelio certifikat izvrsnosti za konzistentne pozitivne komentare. No, od priznanja su važniji rezultati zbog kojih je do nagrada i došlo - uz pomoć agencije Degordian, u usporedbi s godinom ranije, online rezervacije su narasle za 10%, 40% više posjetitelja došlo je u kamp, a najveći ROI došao je putem kampanje na Googleu - za svaki uloženi euro, kamp Šimuni dobio je 7,74 eura kroz rezervacije.

Ako pokušate vizualizirati prosječnog kampera, vjerojatno će to biti spontana osoba koja možda nije sklona rezervirati putem interneta svoje mjesto u kampu mjesecima unaprijed. No, Mia Pavelić, izvršna menadžerica u kampu Šimuni, napominje kako se trendovi i ovdje mijenjaju, kao i očekivanja gostiju, stoga interes za rezervacijom online raste čemu se i kampovi trebaju prilagoditi.
Takav jednostavan način i raniji booking osigurava im dobivanje željene pozicije u kampu, okruženje u kojem žele provesti svoj godišnji odmor, što je izrazito važno za goste. Upravi kampa jako je bitan osobni pristup sa svakim gostom, stoga je online booking samo početan, brz i jednostavan korak, koji dovodi do nastavka komunikacije našeg osoblja s gostima (jedan na jedan odnos) prije realiziranja same rezervacije. Kamp Šimuni preko 80% svoje prodaje odrađuje u vlastitom aranžmanu. Prodaju putem agencija i raznih turističkih operatora ostavljamo u pozadini, baš zato što nam je primarni cilj direktan i osobni odnos s našim gostima.
Prema tome je kamp Šimuni prilagodio ciljeve svojih online aktivnosti, koji jesu bili jednostavni, ali trebalo je pronaći pravi način da se do njih dođe – postići što više rezervacija tijekom cijele godine uz maksimalan povrat uloženog na svim digitalnim kanalima te dobiti povratne informacije gostiju za poboljšanje iskustva u samom kampu.
Google, newsletter… A što je s Facebookom, Instagramom?

Osim što je povećana prodaja te posjete, kao što je naglašeno u uvodu, najzanimljiviji rezultati postignuti su putem Googlea i newslettera. Kampanje putem Googlea imale su ROI od 773%, dok su one putem newslettera imale ROI od 402%, odnosno, za svaki uloženi euro, kamp je dobio 4,03 natrag kroz rezervacije. No, što je s popularnim društvenim mrežama, poput Facebooka i Instagrama? Ivan Brozović, Account Manager u Degordianu, objašnjava njihovu ulogu:
U turizmu je jako važno prepoznati ciklus kroz koji svaki pojedini gost prolazi u procesu odluke gdje će bukirati odmor. Društvene su mreže prvi korak u pristupanju potencijalnim gostima i imaju izuzetnu važnost u jačanju brand awarenessa i prezentaciji destinacije. Kada se korisnici kroz te kanale dovoljno zainteresiraju, tek onda kreće prodajna komunikacija, a za turizam je tu najbolji kanal Google.
Potencijalni gost nakon upoznavanja s destinacijom kroz društvene mreže želi saznati više, upisuje razne ključne riječi u Google i jako je važno i na tom kanalu održavati top of the mind poziciju. Možemo reći da su Google oglašavanje i sama web stranica oni koji zatvaraju prodaju, pa im je tako i ROI glavni KPI u optimizaciji kampanja i komunikacije. Newsletteri su, s druge strane, odličan kanal za komunikaciju prema gostima koji su prijašnjih godina dolazili na neku lokaciju i kod kampa Šimuni mogu reći da se radi odličan posao u prikupljanju email adresa i segmentaciji kako bi svaki newsletter bio što personaliziraniji – rezultat toga je visoki povrat na investiciju i vraćanje starih gostiju u kamp.
Važno je tu dobro prepoznati ciljane skupine, naglašava, što je relativno jednostavno u turizmu. Tržišta na koja ciljaju hrvatske turističke destinacije imaju svoje posebnosti – turisti iz pojedinih zemalja rezerviraju smještaj već u listopadu za iduću godinu, dok drugi rezervacije obavljaju za isti mjesec, primjerice, početkom kolovoza za kraj. Kada se ti trendovi uoče i prepoznaju, lako je i povećati samu sklonost rezerviranja putem interneta, zaključuje Ivan.
Povratne informacije – najveći kapital
Drugi se cilj odnosio na prikupljanje povratnih informacija, za koje Mia kaže da predstavljaju najveći kapital.
To su najiskreniji i najrelevantniji podaci koje mi kao uprava moramo koristiti kako bismo zadržali zadovoljstvo gostiju na željenoj razini, ali kako bismo i uvidjeli gdje trebamo nadopuniti ili ispraviti određene stvari.
Uz prikupljanje informacija u samom kampu komunikacijom djelatnika s gostima, što također ulazi u analizu podataka, dobar dio dobiva se emailom. Ivan objašnjava:
Email automatizacija pokazala se kao odličan alat za prikupljanje povratnih informacija od gostiju, ali i za općenit poboljšanje cjelokupnog iskustva. Svaki bi gost koji dan prije dolaska u kamp dobio personalizirani email sa svim potrebnim informacijama – o vremenskoj prognozi, o prometnim uvjetima (treba uzeti u obzir da gosti kampova često dolaze osobnim automobilima), itd. Isto tako, dan nakon završetka odmora, svaki bi gost dobio personalizirani email sa zahvalom te zamolbom za ispunjenjem feedback obrasca kroz koji su se prikupile izuzetno bitne informacije koje pomažu klijentu kako bi dodatno unaprijedio svoju ponudu i uslugu.
Tako se osigurava izražavanje mišljenja dok je iskustvo još svježe, a kamp pokazuje da mu je stalo do svakog gosta, čime se dolazi do korisnika koji se vraćaju iz godine u godinu.

Konkretni rezultati u povećanju gostiju, konkretne povratne informacije tih istih gostiju, poboljšanje poslovanja, a i sama priznanja – i Mia i Ivan napominju da se do dobrih rezultata došlo zahvaljujući i dobroj međusobnoj suradnji. Ivan će pohvaliti kamp za razumijevanje modernog pristupa turizmu, ali i važnosti online aktivnosti, čime se došlo do dobro postavljene cjelokupne marketinške strategije, dok će Mia istaknuti otvorenost, iskrenost i povjerenje, što osigurava dugoročan odnos koji se održava i nadograđuje.
Digitalni turizam na OMGcommerceu!
Detalje o tome kako stvarati i zadovoljavati potražnju modernih turista, kako doći do povećanja rezervacija putem interneta, poboljšati iskustvo na samoj lokaciji i mogućnost dijeljenja tih iskustava (besplatan WiFi, halo!) te kako doći do zadovoljavajućeg povrata uloženog, govorit će se i na nadolazećem OMGcommerceu 1. i 2. lipnja u Zagrebu. Zanima vas više detalja o digitalnoj strani turizma? Pribavite ulaznice putem Entrija i ostanite u kontaktu s nama putem maila. Potrudit ćemo se ponuditi personaliziranu komunikaciju baš kao kamp Šimuni. 😉
[yikes-mailchimp form=”1″ submit=”Zanima me digitalni turizam, ažurirajte me o OMGcommerceu”]
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ivana
10. 05. 2016. u 7:38 pm
Predivan, uredan, jednom rječju poseban.
Maja Ribić
14. 05. 2016. u 8:27 am
Članak je pun optimizma.Što bi mali privatni iznajmljivač mogao primjeniti,da bi poslovao uspješnije?