Kako povećati online prodaju kvalitetnim opisom proizvoda?

Kako povećati prodaju u web shopu kvalitetnim opisom proizvoda?

Kvalitetan opis proizvoda je, odmah nakon fotografije, ključan u donošenju odluke o kupnji. Pri opisivanju proizvoda treba imati na umu da je stranica posvećena proizvodu (product page) često prva i jedina stranica koju će potencijalan kupac posjetiti.

Posjetitelji često posjete samo jednu stranicu na web shopu - stranicu proizvoda.
Posjetitelji često posjete samo jednu stranicu na web shopu – stranicu proizvoda.

Ako je stranica proizvoda dobro optimizirana za ključne riječi, prikazivat će se u rezultatima na tražilici te će predstavljati landing page svakom potencijalnom kupcu koji klikne na link. Osim organske pretrage, stranica proizvoda bit će landing page kod preporuka na blogovima, forumima, društvenim mrežama, kao i u plaćenim kampanjama. Posjetitelj će, na temelju izgleda i sadržaja stranice proizvoda, steći dojam ne samo o proizvodu, nego i o samoj web trgovini.

Budući da se radi o sekundama, a ponekad tek o djeliću sekunde u kojem posjetitelj odlučuje je li mu proizvod zanimljiv, a web trgovina pruža povjerenje, od iznimne je važnosti sastaviti kvalitetan opis proizvoda.

Kvalitetan opis proizvoda uzima u obzir sve ili većinu karakteristika navedenih u nastavku.

1. Preglednost, gramatika i sintaksa

  • Paziti da su sve rečenice opisa proizvoda gramatički ispravne i imaju dobru sintaksu.
  • Kvaliteta opisa mnogo je bitnija od kvantitete. Bez obzira na to je li opis proizvoda sadržan u nekoliko rečenica ili nekoliko desetaka rečenica, treba izbjegavati takozvani wall of text te koristiti:
    • naslove i podnaslove (detaljan opis, sastojci, način korištenja, povijest…);
    • paragrafe;
    • pobrojane i nepobrojane popise;
    • isticanje važnih dijelova teksta (bold, italic, underline).

2. Imaginarni idealni kupac – postavljanje pitanja

  • Pri sastavljanju opisa na umu treba imati idealnog kupca i njegove potrebe koje proizvod može ispuniti.
  • Postavljanje pitanja koja će privući pažnju kupca dobar su uvod. Evo i primjera:

Jeste li već koristili boju koja ne samo da vašoj kosi daje nijansu iz snova, nego ju pri tome štiti i hrani? Pleme boje oduševit će vas kvalitetnim, certificiranim organskim sastojcima, pokrivnošću sijedih vlasi i blistavom paletom nijansi.

  • Drugi primjer odnosi se na negativnost – ona nije poželjna, no dozvoljena je ako je bitna za isticanje pozitivnih karakteristika proizvoda:

Jeste li znali da bojenje kose kemijskim bojama može uzrokovati niz kožnih promjena, alergijskih reakcija i ozbiljnih oboljenja? No, ne i bojenje prirodnim Pleme bojama!

Pleme boje bez amonijaka i štetnih sastojaka prijatelj su kose i idealan odabir za svaku ženu koja želi zdravu, lijepu i sjajnu kosu u omiljenoj nijansi.

3. Proizvod koji oduševljava

  • Opis proizvoda treba potencijalnom kupcu prenijeti vrijednost koju će mu kupnja proizvoda donijeti; način na koji će mu unaprijediti ili olakšati život, donijeti prestiž ili podupirati određeni lifestyle.
  • Cilj opisivanja proizvoda je oduševiti kupca proizvodom. Oduševljenje se može postići uz korištenje veselog, ohrabrujućeg tona i pozitivnih rečenica, bez pretjerivanja sa superlativima.
  • Prije svega treba paziti na iskrenost i transparentnost, imati na umu dobrobit kupca; “pisati u najboljoj namjeri”. Kupac će osjetiti i cijeniti iskrenost, čak i ako zaključi da proizvod nije za njega – veće su šanse da će se zadržati u web trgovini i potražiti druge proizvode.

4. Karakteristike i prednosti proizvoda

  • Najvažniji su dio opisa karakteristike i prednosti proizvoda i uvijek ih treba staviti u bullete (nepobrojane popise) kako bi bili što pregledniji i uhvatili pažnju kupca.
  • Karakteristike i prednosti proizvoda treba navesti bez upotrebe epiteta i superlativa, osim u slučaju kada postoje “dokazI”, npr. “najprodavaniji proizvod 2014.” prema (navesti izvor).
  • Karakteristike proizvoda su činjenice poput veličine i pakiranja proizvoda, boje, sastava, roka trajnosti… I treba ih navesti od važnijih prema manje važnim.
  • Pri opisivanju prednosti proizvoda poželjno je biti kreativniji i karakteristike istaknuti kao prednosti, primjerice: “Priloženi set za samostalno bojenje, slikovne upute i jednostavnost korištenja oduševit će vas već pri prvoj upotrebi.”

5. Zanimljivosti o proizvodu

  • Ako imate poneku zanimljivost ili manju poznatu činjenicu o proizvodu koja bi mogla interesirati vašeg imaginarnog idealnog kupca, uključite ju u opis. Primjer: “Osim kao bojilo za kosu, kana se već tisućljećima upotrebljava u medicinske svrhe…”

6. Mišljenja kupaca

  • Pozitivne su kritike kupaca dobro došle, no čak i ako imate poneku negativnu kritiku, ako uputite potencijalnog kupca na stranicu s mišljenjima drugih korisnika osvojit ćete bod zbog iskrenosti i transparentnosti i ojačati povjerenje.
  • U sam opis proizvoda možete izdvojiti jedno ili dva mišljenja kupaca, ali nemojte pretjerati, radije stavite poveznicu na više mišljenja na stranici s recenzijama.

7. Kratki vs. dugi opis proizvoda

  • Većina web trgovina na stranici opisa proizvoda ima predviđeni prostor za kratki i dugi opis i treba ih koristiti kao što su namijenjeni.
  • Kratki opis treba u uvodnoj rečenici sadržavati najvažniju vrijednost koju proizvod nudi kupcu, npr. “Nagrađivana prirodna boja za kosu s certificiranim organskim sastojcima, visoke pokrivnosti” te nekoliko najvažnijih karakteristika i prednosti u bulletima (imati na umu idealnog kupca, koje su njegove vrijednosti… npr. “nije testirana na životinjama, bez amonijaka, pogodna za vegane, traje 4-8 tjedana…”).
  • Dugi opis iskoristiti za detaljno, kreativno oslikavanje proizvoda. Uključiti sve važne informacije, kao i odgovore na sva pitanja koje bi si mogao postaviti kupac.

8. Pitanja kupaca

  • Ako kupci postavljaju dodatna pitanja o samom proizvodu čije odgovore nisu pronašli u opisu proizvoda, potrudite se uključiti ih za buduće posjetitelje. Pitanja mogu biti vezana uz proizvod, način korištenja, potencijalne opasnosti (korištenje u trudnoći, za vrijeme bolesti, nakon isteka roka trajanja…), mogućnosti povrata i slično.
  • Ako su odgovori već bili ponuđeni na stranici proizvoda, potrudite se jasnije ih istaknuti ili preraditi tekst opisa da bude intuitivniji za snalaženje. Uvijek vodite računa da kupcu maksimalno olakšate i ponudite sve informacije koje bi ga mogle interesirati.

9. Fotografija

  • Svaki proizvod treba imati minimalno jednu fotografiju, a poželjno je i nekoliko njih.
  • Fotografija je prvi i najvažniji kriterij za nastavak informiranja o proizvodu ili odluku o odustajanju od kupnje, stoga za naslovnu fotografiju treba odabrati najbolju, koja vjerno oslikava proizvod i privlačnog je izgleda.

Kreiranje kvalitetne stranice proizvoda zahtijeva podosta truda, no u konačnici se višestruko isplati u povećanom broju konverzija i zadovoljnih kupaca koji su bez mnogo pretraživanja došli do svih željenih informacija i u kratkom roku se odlučili na kupnju proizvoda.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Netokracija Podcast

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Intervju

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...