Kako povećati online prodaju kvalitetnim opisom proizvoda?

Kako povećati prodaju u web shopu kvalitetnim opisom proizvoda?

Kvalitetan opis proizvoda je, odmah nakon fotografije, ključan u donošenju odluke o kupnji. Pri opisivanju proizvoda treba imati na umu da je stranica posvećena proizvodu (product page) često prva i jedina stranica koju će potencijalan kupac posjetiti.

Posjetitelji često posjete samo jednu stranicu na web shopu - stranicu proizvoda.
Posjetitelji često posjete samo jednu stranicu na web shopu – stranicu proizvoda.

Ako je stranica proizvoda dobro optimizirana za ključne riječi, prikazivat će se u rezultatima na tražilici te će predstavljati landing page svakom potencijalnom kupcu koji klikne na link. Osim organske pretrage, stranica proizvoda bit će landing page kod preporuka na blogovima, forumima, društvenim mrežama, kao i u plaćenim kampanjama. Posjetitelj će, na temelju izgleda i sadržaja stranice proizvoda, steći dojam ne samo o proizvodu, nego i o samoj web trgovini.

Budući da se radi o sekundama, a ponekad tek o djeliću sekunde u kojem posjetitelj odlučuje je li mu proizvod zanimljiv, a web trgovina pruža povjerenje, od iznimne je važnosti sastaviti kvalitetan opis proizvoda.

Kvalitetan opis proizvoda uzima u obzir sve ili većinu karakteristika navedenih u nastavku.

1. Preglednost, gramatika i sintaksa

  • Paziti da su sve rečenice opisa proizvoda gramatički ispravne i imaju dobru sintaksu.
  • Kvaliteta opisa mnogo je bitnija od kvantitete. Bez obzira na to je li opis proizvoda sadržan u nekoliko rečenica ili nekoliko desetaka rečenica, treba izbjegavati takozvani wall of text te koristiti:
    • naslove i podnaslove (detaljan opis, sastojci, način korištenja, povijest…);
    • paragrafe;
    • pobrojane i nepobrojane popise;
    • isticanje važnih dijelova teksta (bold, italic, underline).

2. Imaginarni idealni kupac – postavljanje pitanja

  • Pri sastavljanju opisa na umu treba imati idealnog kupca i njegove potrebe koje proizvod može ispuniti.
  • Postavljanje pitanja koja će privući pažnju kupca dobar su uvod. Evo i primjera:

Jeste li već koristili boju koja ne samo da vašoj kosi daje nijansu iz snova, nego ju pri tome štiti i hrani? Pleme boje oduševit će vas kvalitetnim, certificiranim organskim sastojcima, pokrivnošću sijedih vlasi i blistavom paletom nijansi.

  • Drugi primjer odnosi se na negativnost – ona nije poželjna, no dozvoljena je ako je bitna za isticanje pozitivnih karakteristika proizvoda:

Jeste li znali da bojenje kose kemijskim bojama može uzrokovati niz kožnih promjena, alergijskih reakcija i ozbiljnih oboljenja? No, ne i bojenje prirodnim Pleme bojama!

Pleme boje bez amonijaka i štetnih sastojaka prijatelj su kose i idealan odabir za svaku ženu koja želi zdravu, lijepu i sjajnu kosu u omiljenoj nijansi.

3. Proizvod koji oduševljava

  • Opis proizvoda treba potencijalnom kupcu prenijeti vrijednost koju će mu kupnja proizvoda donijeti; način na koji će mu unaprijediti ili olakšati život, donijeti prestiž ili podupirati određeni lifestyle.
  • Cilj opisivanja proizvoda je oduševiti kupca proizvodom. Oduševljenje se može postići uz korištenje veselog, ohrabrujućeg tona i pozitivnih rečenica, bez pretjerivanja sa superlativima.
  • Prije svega treba paziti na iskrenost i transparentnost, imati na umu dobrobit kupca; “pisati u najboljoj namjeri”. Kupac će osjetiti i cijeniti iskrenost, čak i ako zaključi da proizvod nije za njega – veće su šanse da će se zadržati u web trgovini i potražiti druge proizvode.

4. Karakteristike i prednosti proizvoda

  • Najvažniji su dio opisa karakteristike i prednosti proizvoda i uvijek ih treba staviti u bullete (nepobrojane popise) kako bi bili što pregledniji i uhvatili pažnju kupca.
  • Karakteristike i prednosti proizvoda treba navesti bez upotrebe epiteta i superlativa, osim u slučaju kada postoje “dokazI”, npr. “najprodavaniji proizvod 2014.” prema (navesti izvor).
  • Karakteristike proizvoda su činjenice poput veličine i pakiranja proizvoda, boje, sastava, roka trajnosti… I treba ih navesti od važnijih prema manje važnim.
  • Pri opisivanju prednosti proizvoda poželjno je biti kreativniji i karakteristike istaknuti kao prednosti, primjerice: “Priloženi set za samostalno bojenje, slikovne upute i jednostavnost korištenja oduševit će vas već pri prvoj upotrebi.”

5. Zanimljivosti o proizvodu

  • Ako imate poneku zanimljivost ili manju poznatu činjenicu o proizvodu koja bi mogla interesirati vašeg imaginarnog idealnog kupca, uključite ju u opis. Primjer: “Osim kao bojilo za kosu, kana se već tisućljećima upotrebljava u medicinske svrhe…”

6. Mišljenja kupaca

  • Pozitivne su kritike kupaca dobro došle, no čak i ako imate poneku negativnu kritiku, ako uputite potencijalnog kupca na stranicu s mišljenjima drugih korisnika osvojit ćete bod zbog iskrenosti i transparentnosti i ojačati povjerenje.
  • U sam opis proizvoda možete izdvojiti jedno ili dva mišljenja kupaca, ali nemojte pretjerati, radije stavite poveznicu na više mišljenja na stranici s recenzijama.

7. Kratki vs. dugi opis proizvoda

  • Većina web trgovina na stranici opisa proizvoda ima predviđeni prostor za kratki i dugi opis i treba ih koristiti kao što su namijenjeni.
  • Kratki opis treba u uvodnoj rečenici sadržavati najvažniju vrijednost koju proizvod nudi kupcu, npr. “Nagrađivana prirodna boja za kosu s certificiranim organskim sastojcima, visoke pokrivnosti” te nekoliko najvažnijih karakteristika i prednosti u bulletima (imati na umu idealnog kupca, koje su njegove vrijednosti… npr. “nije testirana na životinjama, bez amonijaka, pogodna za vegane, traje 4-8 tjedana…”).
  • Dugi opis iskoristiti za detaljno, kreativno oslikavanje proizvoda. Uključiti sve važne informacije, kao i odgovore na sva pitanja koje bi si mogao postaviti kupac.

8. Pitanja kupaca

  • Ako kupci postavljaju dodatna pitanja o samom proizvodu čije odgovore nisu pronašli u opisu proizvoda, potrudite se uključiti ih za buduće posjetitelje. Pitanja mogu biti vezana uz proizvod, način korištenja, potencijalne opasnosti (korištenje u trudnoći, za vrijeme bolesti, nakon isteka roka trajanja…), mogućnosti povrata i slično.
  • Ako su odgovori već bili ponuđeni na stranici proizvoda, potrudite se jasnije ih istaknuti ili preraditi tekst opisa da bude intuitivniji za snalaženje. Uvijek vodite računa da kupcu maksimalno olakšate i ponudite sve informacije koje bi ga mogle interesirati.

9. Fotografija

  • Svaki proizvod treba imati minimalno jednu fotografiju, a poželjno je i nekoliko njih.
  • Fotografija je prvi i najvažniji kriterij za nastavak informiranja o proizvodu ili odluku o odustajanju od kupnje, stoga za naslovnu fotografiju treba odabrati najbolju, koja vjerno oslikava proizvod i privlačnog je izgleda.

Kreiranje kvalitetne stranice proizvoda zahtijeva podosta truda, no u konačnici se višestruko isplati u povećanom broju konverzija i zadovoljnih kupaca koji su bez mnogo pretraživanja došli do svih željenih informacija i u kratkom roku se odlučili na kupnju proizvoda.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Kolumna

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Karijere

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.