Vodič kroz WordPress: Kako napraviti svoju prvu internetsku stranicu

Vodič kroz WordPress: Kako napraviti svoju prvu internetsku stranicu

Vjerojatno postoje mnogi od nas koji još uvijek smatraju kako je izrada jednostavne web stranice dug i zamoran posao. Srećom, ovo je 2017. kada gotovo svatko može napraviti jednostavnu internetsku stranicu, posebice onu na kojoj ćete predstaviti sebe i svoje radove, uz malo truda i dobre volje. Jedino što trebate je vrijeme i malo pomoći, a ovo drugo dobit ćete upravo u ovome tekstu!

WordPress je zaista unio nevjerojatnu revoluciju u izradi internetskih stranica. Omogućavanje kreativne slobode gotovo bilo kome vjerojatno i jest jedan od razloga zašto WordPress stranice sada čine otprilike četvrtinu čitavog interneta – i, da, uvijek volimo spomenuti da i Netokraciju pokreće upravo WordPress!

Ipak, kada pomislimo na internetske stranice, posebice ako nemamo iskustva s tim, mnogi smatraju kako je to ipak posao koji se treba prepustiti nekome tko se samo time bavi – i često smo u pravu. Ako želite veliku internetsku trgovinu ili regionalni portal s vijestima, vrlo vjerojatno nećete moći baš sve napraviti sami. Ali ako je na vašem umu jednostavna stranica na kojoj ćete predstaviti sebe i ono što radite te eventualno poslužiti blog, ovaj kratak vodič mogao bi biti dobra početna točka

Hosting servis

Dobar hosting zlata vrijedi – no odaberite opciju prilagođenu potrebama stranice koju kreirate. Plus Hosting

Vaša internetska stranica mora negdje “živjeti”. Prvi korak prema vlastitoj internetskoj stranici je, dakle, pronalazak prikladnog mjesta za vašu stranicu. Srećom, kod nas (ali i vani) postoji niz hosting servisa (Netokracija, primjerice, koristi Plus) koji će vam rado ponuditi određeni plan koji često uključuje prostor na serveru, Google AdWords kupone, poddomene, ali i email adrese koje kao domenu imaju vašu stranicu.

Dakle, ime@stranica.com, na primjer.

Ovo izgleda kud i kamo profesionalnije i ljepše, zar ne? 

Moj savjet prilikom odabira plana za vašu stranicu jest da svakako ne trčite pred rudo, već da se jednostavno posavjetujete s hosting tvrtkom. Oni će često znati što vam treba čak i kada vama to nije u potpunosti jasno, tako da ne trošite novce na ogroman prostor na serverima ako vam treba samo jednostavan blog. Također, većina hosting tvrtki ima korisničku podršku koja je na raspolaganju od 0 do 24 sata, a važnost ovoga bit će vam jasna tek kada vam u 3 sata ujutro iz nekog razloga stranica ne bude radila, a baš ste tada odlučili objaviti odličan blog post.

Prema tome, razmislite o tome što vam zaista treba i nemojte se libiti pitati ljude koji znaju nešto više od vas – vaši su novci u igri! 

Domena

 

Crnogorci su od .me domene stvorili svjetski, domenski brend.

Nakon što ste odlučili kolika vam količina prostora treba i za što točno, vrijeme je da svojoj stranici dodate i domenu. Najjednostavnije rečeno, domena je produžetak imena vaše stranice. Malo kompliciranije rečeno, domena je ono što će vašu stranicu činiti prepoznatljivom, pa bi bio red da i ona bude malo… Prepoznatljivija, zar ne?

Osobni savjet bio bi da preskočite .org i slične domene, a osim standardne .com ili .hr (koju možete dobiti besplatno), mogli biste se odlučiti za, recimo, .ME (državnu domenu Crne gore). Osim toga što s njom možete raditi zanimljive igre riječima na hrvatskom i engleskom (pročitaj.me ili learnabout.me recimo), .ME domena jedna je od najbrže rastućih domena na svijetu i upravo je prošle godine proslavila milijun registriranih stranica.

Nakon što imate i hosting plan i domenu, vrijeme je za ključni dio ovog vodiča, ali i velikog broja stranica na internetu: WordPress.

WordPress

Možda izgleda komplicirano, ali zaista nije.

Kao što smo spomenuli, WordPress je najpopularniji CMS (sustav za upravljanje sadržajem) u svijetu. Laički rečeno, WordPress je ono što vidite kada objavljujete na vašoj stranici, odnosno sustav koji vam omogućava upravljanje sadržajem, kao što mu i ime kaže. Nisam siguran koliko će se dizajneri i developeri složiti sa mnom, ali ja gledam na WordPress kao na operativni sustav vaše stranice.

Istina, možete koristiti mnogo drugih CMS sustava kao što su Joomla! ili Drupal, ali iz mog iskustva, WordPress je najjednostavnija opcija za prvu stranicu.

Instaliranje je prilično jednostavno, jer samo trebate skinuti WordPress paket s njihove stranice i “raspakirati” ga na vaš server. Velik broj hosting tvrtki čak će vam bez naplate instalirati WordPress, ali ako to nije moguće, trebat će vam podaci za neki od upravljačkih sustava kao što je cPanel – njih ćete dobiti od svog hosting servisa.

Alati poput cPanela zapravo su duša vaše stranice i omogućavaju vam instaliranje CMS-a i druge malo naprednije značajke. Nakon što ste na vašu svježu stranicu instalirali svježi WordPress, vrijeme je za onaj zabavni dio posla.

P. S. Ako ne znate jeste li uspjeli u instalaciji, jednostavno u vaš preglednik upišite adresu vaše stranice popraćenu kosom crtom i riječima wp-admin (www.stranica.hr/wp-admin) i ako vas dočeka WordPress logo, vjerojatno idete u dobrome smjeru.

Teme

Izbora ima na bacanje – od besplatnih do onih za koje ipak trebate izdvojiti nešto dolara.

Kako bi svaka stranica bila (barem malo) drugačija od drugih, brine se gomila ljudi koji izrađuju teme za WordPress. Zaista ih ima svih mogućih vrsta te ćete naći bilo što vam treba relativno brzo. Naravno, svaku temu morat ćete prilagoditi svojim potrebama, a načini na koje se s temom barata donekle su slični, ali i razlikuju se od teme do teme.

Naravno, ništa dobro ne dolazi besplatno, pa tako i velik broj WordPress tema, poput vrlo popularne Avade, nije za džaba. Ovdje se opet vraćamo na vaše potrebe, jer vjerojatno nema nekog razloga za ulaganjem u skupe teme ako radite samo osobnu stranicu za sebe ili jednostavan blog. Postoji velik broj stranica koje se bave upravo temama za WordPress i prilično sam siguran kako ćete pronaći ono što vam treba u relativno kratkom roku.

Pluginovi

Iako su korisni, pazite da s pluginovima ne pretjerate… Been there, done that.

WordPress dio svoje ogromne popularnosti duguje upravo vrlo jednostavnom modificiranju. Bilo da su to gore spomenute teme ili pluginovi koji služe za apsolutno sve, velike su šanse kako ćete moći napraviti baš ono što ste zamislili.

Pluginovi su maleni programi koji služe kako bi vašoj stranici dali određenu funkciju. To može biti mogućnost za eCommerce, kako biste mogli imati pravi webshop relativno brzo kao što je to slučaj kod WooCommercea, ili nešto manje poput kontakt formi ili sveprisutni Yoast! SEO plugin. Ako se uhvatite u razmišljanju kako WordPress ne valja jer nema baš ono što vama treba, preporučujem brzu Google pretragu za pluginovima nakon koje ćete se vjerojatno predomisliti.

Alternativa: WordPress.com

Još jednostavnija opcija? Napravite sve ovo preko WordPress.com

WordPress nije samo CMS koji instalirate na server, već i servis preko kojeg možete stvoriti vlastiti besplatni blog ili stranicu bez brige o hostingu i sličnim stvarima. Ovaj servis, dakako, ima svojih ograničenja, ali savjetujem isprobati ga kako biste se snašli u WordPressu bez ulaganja ijedne kune. Kontrolna ploča i temeljne funkcije su više-manje slične, a ovdje se možete poigrati s temeljima CMS-a prije ulaska u veće WordPress stvari.

Samo imajte na umu kako postoje razlike između ovog WordPressa i njegove verzije koju smo opisali gore kako ne biste mislili da ste ostali zakinuti.

Korak naprijed prema digitalnoj karijeri: Besplatna domena za tvoju web stranicu

Ovaj smo članak napravili u sklopu projekta #DigitalnaKarijera powered by bonbon, kako bismo ti pomogli u usmjeravanju buduće karijere u digitalne vode. A partner događanja, .Me domena, pobrinula se i da dobiješ besplatnu domenu kao dodatni push. Samo ispuni obrazac i očekuj kod na mail: 😉

[yikes-mailchimp form=”18″]

Digitalna karijera

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.