Iz mog iskustva, trendovi u izradi internetskih stranica mogu i klijente i dizajnere odvesti u pogrešnom smjeru. Ako se ne zapitamo što se krije ispod sjajne površine, ti nas trendovi mogu udaljiti od krajnjeg cilja. No, ako se zaustavimo i zapitamo o pravim vrijednostima za naše korisnike, dugoročna isplativost i za njih i za nas bi mogla biti velika.

Mnogo je istine u izjavi UX dizajnerice Kate Rutter:
Ružno, ali korisno je bolje od lijepog, a beskorisnog.
Slijedi nekoliko potencijalno opasnih trendova koje susrećem gotovo svakodnevno i neka pitanja koja si možete postaviti prije nego li donesete konačne odluke o njihovoj implementaciji.
1. Karuseli
Karuseli (carousels, image sliders) mogu biti efektni, ali se mogu pretvoriti i u pravu noćnu moru ako im se ne pristupi s oprezom. Posvetite vrijeme proučavanju karusela kako biste se uvjerili da ste se odlučili za ispravno rješenje. Prilikom implementacije karusela, zapitajte se sljedeće:
- Hoće li karusel donijeti pravu vrijednost korisniku?
- Ima li karusel previše ili premalo slideova da bi bio koristan?
- Jesu li svi slideovi lako dostupni? Jesu li lako dostupni i na mobilnim uređajima?
- Da li je animacija glatka u svim ciljanim browserima i na svim ciljanim uređajima?
- Da li je na svakom dijelu karusela očito da postoji još slideova za pregled?
- Jesu li točke i strelice koje označavaju da postoji još slideova jasne i omogućavaju li lak klik mišem ili dodir prstom?
- Šala mala — trebate li koristiti karusele?
2. Fiksirana zaglavlja
Na današnjim web stranicama često nailazimo na zaglavlja koja su “zalijepljena” na sami gornji rub stranice. Kako skrolamo niz stranicu, takva zaglavlja često ostaju iznad ostalih dijelova stranica i blokiraju nam pogled na sadržaj ispod njih. Čak i kod profesionalno izrađenih, skupih stranica, viđam zaglavlja koja su iznad 100 pixela visine, a teško mi je naći pravi razlog za to. Prije nego što zalijepite veliko zaglavlje na vrh vaše stranice, zapitajte se:
- Opravdava li tip i količina sadržaja “ljepljivo” zaglavlje?
- Zauzima li takvo zaglavlje previše mjesta? Onemogućava li ugodno pregledavanje stranice?
- Da li zaglavlje blokira sadržaj? Obratite posebnu pažnju na manje rezolucije! Budite sigurni da svi korisnici vaše stranice neće koristiti veliku rezoluciju.
- Može li se visina zaglavlja smanjiti bez narušavanja estetike sučelja?
- Leži li rješenje u implementaciji “ljepljivog” zaglavlja samo na velikim rezolucijama?
Ljubitelj sam stranice Greyp bicikala, no nešto manje i njezinog zaglavlja, koje zauzima velik dio stranice i fiksirano je za vrh. Način prezentacije opravdava zalijepljeno zaglavlje, no ono bi svakako moglo biti manje.
3. Flat dizajn
Flat dizajn je trenutno vrlo popularan, no može biti vrlo opasan — iako je takvom dizajnu cilj pojednostaviti sučelje, ako mu oduzmete previše, sučelje činite težim za korištenje. Sigurno je pojednostaviti sučelje tek ako ga korisnik može lako koristiti. Zapamtite, nađite ravnotežu između onog što se čini lijepo i onog što se koristi bez poteškoća. Prije nego što se odlučite pojednostaviti dizajn, zapitajte se:
- Je li funkcija elemenata sučelja (obrasci, gumbići, itd.) dovoljno jasna?
- Hoće li flat dizajn olakšati ili otežati korištenje sučelja?
- Bi li sučelje bilo lakše za korištenje (a korisničko iskustvo bolje) uvođenjem suptilnih sjena i gradijenata?
- Je li vizualna hijerarhija dovoljno jasna?
4. Parallax efekti
U parallax efektima “uživamo” već dulje vrijeme i čini se da će tako još neko vrijeme ostati. Klijenti ih vole, a čini se da ih vole i dizajneri, no vole li ih i korisnici? Budite vrlo oprezni da ne pretjerate sa parallax efektima, te se upitajte i istražite:
- Ometa li parallax moje korisnike?
- Funkcioniraju li takvi efekti i na mobilnim uređajima?
- Da li se takvi efekti loše odražavaju na brzinu učitavanja i performanse stranice?
- Isplati li se (vremenski i financijski) razvijati stranicu s parallax efektima?
- Kakva je konkretna korist takvih efekata za moje korisnike?
5. Tanki fontovi
Sve češće možemo naići na tanke (thin i light) stilove pisama na web stranicama. Jedan od osnovnih ciljeva bilo kojeg teksta je da bude čitljiv, a takvi fontovi mogu imati negativan utjecaj na čitljivost. Imajte na umu da će vaše stranice pregledavati korisnici na čijim se uređajima tanki fontovi možda neće savršeno prikazivati. Mogu vam reći da vrlo često imam poteškoća sa čitanjem teksta prikazanog u thin i light varijantama na svom iPadu i iPhoneu sa retina rezolucijom — ponekad su jednostavno pretanki da bi ih se lako čitalo. Prije nego što se odlučite stanjiti fontove, zapitajte se sljedeće:
- Hoće li tanki fontovi učiniti tekst više ili manje čitljivim?
- Je li tekst lako čitati i na mobilnim uređajima na dnevnom svjetlu?
- Jeste li testirali čitanje različitih težina fonta kako biste se uvjerili koja je najučinkovitija?
- Ako je tanak font dodatni font koji morate učitavati, isplati li vam se to s obzirom na brzinu učitavanja stranice?
Stranice Vaba banke koriste tanko pismo u većem dijelu svog sadržaja. Tanko pismo ponekad nije lako čitati, posebice na nekim mobilnim uređajima. Ako imate iPhone sa retina rezolucijom, iziđite na danje svjetlo i pokušajte sami.
6. Ogromne (full-screen) fotografije i video isječci
Još jedan potencijalno opasan web trend su fotografije i video isječci koji zauzimaju kompletan ekran. Takvi ukrasi često ne pružaju pravu vrijednost, a utječu na iskoristivost stranice. Prije nego što se odlučite na implementaciju takvih ukrasa, istražite sljedeće:
- Hoće li ogromne fotografije i video isječci olakšati ili otežati korištenje stranice?
- Jesu li zbunjujući i usporavaju li korisnika u pregledavanju stranice?
- Je li sadržaj koji se nalazi iznad njih lako prepoznatljiv i čitljiv?
- Utječu li takvi medijski zapisi na brzinu učitavanja stranice?
- Koji su točno plusevi, a koji minusi takvih fotografija i video isječaka?
- Možete li se isticati među konkurentskim stranicama s drugačijim rješenjem?
7. Otimanje skrola
Otimanje skrola je zasigurno jedan od mojih najomraženijih web trendova. Sputavanje korisnika u jednoj od osnovnih funkcija preglednika rijetko može završiti dobro. Ovaj trend na mene ima izrazito loš utjecaj — svaki puta kada naiđem na stranicu koja mi otme skrol, zatvorim ju bez razmišljanja. Budite sigurni, ovaj se trend neće dugo zadržati. Prije nego što implementirate ovakvo što, dobro se zapitajte:
- Hoće li otimanje skrola ponuditi bilo kakvu dodatnu vrijednost korisnicima?
- Hoće li nedostatak kontrole frustrirati korisnike?
- Je li otimanje skrola ono što korisnik očekuje?
- Koja je vrijednost za vas, a koja za korisnika od otimanja skrola?
8. Web fontovi
Tipografija na webu doživljava velik bum i trenutno imamo zaista velik izbor pisama na raspolaganju. Kao web dizajner koji je stranice počeo izrađivati kada je preporučeno bilo koristiti manje-više tri pisma (Georgiu, Verdanu i Arial), mogu vam poručiti da budite zahvalni na širokom izboru koji vam se nudi. No, nemojmo se prenagliti i budimo mudri kad biramo. Zapitajte se sljedeće:
- Podržava li pismo koje koristite dijakritike? Često viđam stranice koje koriste pisma koja ne podržavaju slova č, ć, đ, š i ž.
- Jeste li provjerili brzinu učitavanja stranice? Korištenje više pisama bi moglo značajno usporiti vašu stranicu.
- Ako koristite više pisama, Trebate li zaista sva pisma koja koristite?
- Da li je sav tekst na stranici lako čitljiv na svim ciljanim rezolucijama, operativnim sistemima i uređajima?
Osiguranje.hr koristi popularnu Proxima Novu, koji je zbog svojih karakteristika sjajan izbor, no font u primjeru ne prikazuje dijakritike, što bi moglo otežati čitanje, a svakako bi moglo ostaviti i loš dojam.
9. Sakrivena navigacija
Trend sakrivene navigacije dolazi iz svijeta malih ekrana. Na njima često vidimo takozvanu hamburger ikonicu (tri horizontalne crte), pritiskom na koju otvarate meni. Sada ju koristi i sve veći broj stranica na svim rezolucijama. No, je li skrivena navigacija zaista dobro rješenje? Prije nego što ju implementirate, istražite sljedeće:
- Da li sakrivena navigacija olakšava ili otežava pregledavanje stranice? Ako se navigacija često koristi, moguće je da usporava korisnika.
- Ako je navigacija sakrivena, zna li korisnik gdje se trenutno nalazi i kuda još može ići?
- Mali ekrani imaju vrlo dobar razlog za korištenje sakrivene navigacije, no jeste li istražili koje je najbolje rješenje za velike ekrane? Svakako testirajte više varijanti prije nego što se odlučite za implementaciju jednog od rješenja.
10. Ogromne reklame i pop-up prozori sa reklamama
Nikako da se riješimo ovog frustrirajućeg trenda, posebice na takozvanim portalima. Neke od najpopularnijih stranica na domaćem web prostoru koriste velik broj reklama, koje sasvim okružuju sadržaj ili ga čak i prekrivaju. Na korisnicima je da se nekako snađu i nađu izlaz iz labirinta reklama, kako bi došli do željenih informacija. Te su reklame sve češće video isječci, koji itekako ometaju pregledavanje. Nađete li se u situaciji da morate implementirati velik broj reklama na stranicu, zapitajte se:
- Otežavaju li reklame pregledavanje stranica?
- Prekrivaju li reklame sadržaj do kojeg korisnici žele doći? Postoji mogućnost da gubite dio korisnika, koji frustrirani odlaze sa vaše stranice.
- Jeste li proveli istraživanja koja dokazuju kako ciljana skupina ima određenu korist od reklama?
- Hoće li se na duge staze strategija implementacije velikog broja reklama pokazati neisplativom?
Reklame na jednom domaćem portalu, kojeg će gotovo svi prepoznati. Ovako on izgleda na mom laptopu. Za rubriku “vjerovali ili ne” — više od pola stranice zauzimaju reklame (označene zelenom bojom).
11. Tekstualni mamci i varke u naslovima
Za kraj, nešto malo drugačije. Siguran sam da ste naišli na naslove slične ovom: Otvorila je paket, a što se desilo nakon toga, nećete vjerovati. U pravilu, nakon što pročitate taj članak, shvatite da ste zagrizli mamac i da ste prevareni. Ovaj trend je zaista uzeo maha i sve ga češće viđamo. Prije nego li se odlučite za implementaciju ove metode, zapitajte se:
- Je li naslov zaista koristan i opisuje li o čemu se u članku radi?
- Imate li na umu optimizaciju za tražilice?
- Jeste li naslovom prevarili korisnike? Nema ništa loše u privlačnom naslovu, no ako ste njime prevarili korisnika, prešli ste granicu.
Privlačno nije uvijek isplativo
Ovim kratkim popisom nekih od potencijalno opasnih web trendova sam vas htio upozoriti na probleme s kojima biste se mogli suočiti prilikom izrade web stranica. Imajte na umu da ono što se na prvi pogled čini privlačno, na dulje staze možda nije isplativo. Slušajte svoje korisnike i prilagodite im se — zbog njih izrađujemo web stranice. Nastojte razmišljati kao vaš korisnik, izbjegavajte tamnu stranu i pobrinite se za kvalitetu pa rezultati sigurno neće izostati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Damir Plejić, Respons
16. 06. 2015. u 2:10 pm
Dobar članak. I thanks za citat 🙂
Bojan Janjanin
16. 06. 2015. u 2:44 pm
Hvala 🙂
Andrej Mlinarević
16. 06. 2015. u 2:40 pm
Odlican clanak! Dodao bih performance učitavanja inicijalnog sadržaja te brzinu osvježavanja (FPS) web sučelja kao važne parametre za dobro korisničko iskustvo.
Bojan Janjanin
16. 06. 2015. u 2:46 pm
Hvala Andrej. Apsolutno se slažem, performance je važan dio UX-a.
Goran Grudić
16. 06. 2015. u 3:38 pm
Lajkam članak, well written!
Bojan Janjanin
16. 06. 2015. u 6:27 pm
Hvala 🙂
Emanuel Blagonić
17. 06. 2015. u 9:45 am
Dobar članak Bojane, thumbs up. Jedino bih se oko dvije stvari malo nadovezao.
Flat dizajn nije u suštini loš, manje je šuma, ako se dobro napravi može izgledati efektno. Naravno da postoji taj problem što je teško u “flatu” neke stvari drukčije prikazati (npr. stanje gumba, je li “pressed” ili ne…), ali i to se može nekako riješiti ako se pametno pristupi dizajnu.
Također, velike fotografije – one jesu problematične u smislu da se duže učitavaju, no opet tu sve ovisi o ciljanoj publici. Ako prodaješ luksuzne satove nekome tko ionako surfa na optici, mislim da nije toliko važno (iako to ne znači da ne treba optimizirati), a takvi elementi stranice jesu atraktivni i služe u prodajnom smislu što nije za odbaciti.
S druge strane, scroll hijacking nikako ne služi ničemu u prodajnom smislu i ne znam tko se toga sjetio, ali nadam se da će ljudi to prestati koristiti jer je zaista iritirajuće. :/
Bojan Janjanin
17. 06. 2015. u 4:01 pm
Hvala, Emanuel 🙂 Slažem se s tobom u svemu napisanom. Općenito, moj savjet je sljedeći: pristupiti s oprezom, da ne bi trend samom sebi bio svrha.
Ivan Martinez
17. 06. 2015. u 10:20 am
Svakako članak koji je potreban da se ukaže na određene stvari na web stranici! Samo moje mišljenje da naslov možda šalje krivu poruku, odnosno rekao bi da je malo “grub”, po meni sve ovo što si naveo može dobro izgledati na stranici samo se treba pravilno implementirati…ali vračam se na naslov, jer ako ga pročita osoba koja je uzela tvrtku koja je radila web, moglo bi biti krivo shvačeno…Eto, neka kolege kažu mišljenje 🙂
Emanuel Blagonić
17. 06. 2015. u 11:05 am
Mislim da ima par trendova o kojima možemo pričati da nekad imaju smisla: karuseli, fiksirana zaglavlja (ne na mobitelu), flat dizajn, full screen fotografije, web fontovi; ali ima i onih koji su potpuno nepotrebni imho: parallax efekt (čemu to?), tanki fontovi (pogotovo na malim rezolucijama, wtf?), otimanje skrola (ono, wtf, wtf?), web fontovi done wrong, sakrivena navigacija na desktopu, ogromne reklame i pop-upovi, tekstualni mamci.
Naravno, sve ovisi od slučaja do slučaja, ali neke stvari bi bilo bolje zaboraviti 🙂
Bojan Janjanin
17. 06. 2015. u 4:06 pm
Ivane, možda te drugačiji naslov ne bi natjerao da pročitaš sve 🙂 Šalu na stranu, nije ni meni ni urednicima bila namjera nikog kuditi, tek upozoriti na potencijalne opasnosti nekih od trendova.
Stjepan Zlodi
17. 06. 2015. u 11:10 am
Uz tanke fontove treba navesti i preblijede fontove. Neke dizajneri misle da je cool kad je font u sivoj koja je jedva vidljiva.
Bojan Janjanin
17. 06. 2015. u 4:10 pm
Stjepane, slažem se, mogao sam i to navesti. Slab kontrast u bojama rezultira otežanim čitanjem i često možemo naići primjerice na bijelu pozadinu, a sivi tekst. Također: http://contrastrebellion.com 🙂
Lucijan Blagonic
18. 06. 2015. u 7:57 am
Tanki fontovi i slabi kontrast su načelno zaslužni za loš accessibility. No nekima ništa ne izgleda tako lijepo kao naslov u Helvetici Ultra Light 🙂
Martina Jović
30. 06. 2015. u 12:12 am
Tanki naslovi su sasvim u redu, problem je ako se koristi za tekst koji zbilja postaje nečitljiv, vjerojatno se postavi neka granica čitljivosti, no naslovi su elegantni i mogu biti veći nego inače te se na taj način ne nameću vizualno.
S obzirom da slika govori mnogo više nego riječi vjerujem da će se zadržati u velikom formatu.
Flat design ima mnogo prednosti, no vjerojatno se može napraviti koji kompromis kod interaktivnih elemenata da ipak sadrže koju sjenicu, a vidim da se to i radi.
Ovo ostalo da, pola je nepotrebno zbilja i pomodno, samo troši nepotrebno resurse a nikakva korist od toga, osim eto što je u modi pa izgleda fency.
Denis
17. 06. 2015. u 8:09 pm
Neke od tih trendova preporuča Google i vrlo vjerojatno će se zadržati (tanki fontovi itd). Napredak ide nezaustavljivo
Davor Katona Šesto
28. 06. 2015. u 7:49 am
Uz 11 se osječam kao idiot
Matija Turk
01. 09. 2015. u 8:20 am
Odličan članak, hvala.
Bojan Janjanin
01. 09. 2015. u 9:16 am
Hvala tebi 🙂