Odabir poslodavca: ‘Google benefiti’ nisu bitni koliko ovih 7 kriterija

Odabir prvog tehnološkog poslodavca: ‘Google benefiti’ nisu bitni koliko ovih 7 kriterija

Sutra počinje FER-ov sajam poslova, za mnoge tehnološke poslodavce jedan od najvažnijih događaja što se tiče zapošljavanja mladih talenata. U borbi za najbolje, na žalost, mnogi se domaći poslodavci bore prvenstveno površnim prednostima poput hipsterske kave i ping pong stolova, a studenti zaboravljaju na bitne faktore koje bi trebali zapravo imati na umu.

googlebenefiti_1naslovna

Na Netokraciji ćemo se u sljedećih nekoliko dana baviti specijalom u kojem ćemo pratiti zapošljavanje mladih inženjera u tehnološkim tvrtkama, povodom FER-ovog sajma poslova na kojem mnogi od njih nastupaju. Specijal Tech Talent 2017. podržavaju Zlatni pokrovitelji Novathon #WithPBZ, digitalna platforma Njuškalo uz razvojnu agenciju Trikoder. Kao pokrovitelji projekta uključili su se Hrvatski Telekom kao pratitelj ključnih STEM tema te Combis kao vodeći integrator informatičkih tehnologija.

Pogledate li najave nastupa poslodavaca na FER-ovom ili mnogim drugim sajmovima poslova na konferencijama poput DUMP Daysa, gdje sam imao prilike pričati upravo o tome gdje se i kako zaposliti u hrvatskoj digitalnoj ekonomiji, buduća digitalna karijera vam ne izgleda nimalo loše.

@ivanbrezakbrkan iz @netokracija je otvorio drugi dan #ddays17 konferencije. 😁

A post shared by DUMP Udruga mladih programera (@dumpovci) on

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Dapače: Kavica, fleksibilno radno vrijeme, craft pivo, sva oprema koju trebate…
Naravno, sve navedeno razvilo se po uzoru na tehnološke poslodavce Silicijske doline koji svojim zaposlenicima – čini se – nude sve što mogu poželjeti.

Jeste li se pitali zašto vam poslodavci u San Franciscu peru gaće?

Google i mnogi drugi poslodavci u Silicijskoj dolini svojim zaposlenicima nude sve što im treba u životu, i to ne samo radnom. Od besplatnog doručka, gableca i večere do pranja donjeg rublja, tehnološki divovi, čini se, žele riješiti sve dosadne, svakodnevne probleme svojih zaposlenika. Googleov 24-godišnji inženjer Brandon već skoro dvije godine živi na Googleovom kampusu, spavajući u kamionu, koristeći sve prednosti rada u toj tvrtki koja mu je ponudila sve što treba prije – i poslije posla.

Zašto tehnološki poslodavci Brandonu i drugima peru gaće? Jer moraju. Nešto što ne vidite u člancima koji se bave San Franciscom, statusima naših kolega koji tamo rade i bilo kojem oglasu za posao je Mission – glavna ulica toga grada koja nije nimalo fotogenična, često ni ugodna, prepuna beskućnika koji žive u sjeni američke digitalne ekonomije. O uličnim bandama da ne govorim.

U njoj su i sjedišta nekih od najvećih tehnoloških tvrtki današnjice: Twittera i Ubera. Sve te tvrtke uspjele su kroz veliki trud i ulaganja ponuditi radne uvjete koji su često višestruko ugodniji od grada u kojima se nalaze, ne samo da bi zadržale zaposlenike duže na radnom mjestu, nego da bi ih spriječili da osnuju vlastite tvrtke u gradu koji živi “startup život”. Kako je za Vox opisao jedan student koji je fakultet završio 2015. te se potom zaposlio u Googleu:

Google se brine za sve vaše svakodnevne izazove kako biste se mogli usredotočiti na posao i ne brinuti oko ničega drugog.

Nemojmo se zavaravati – posao nije fakultet

Nemojte misliti da prezirem te ‘Google benefite’ poput hipsterske kave, craft piva (što se može vidjeti po mojim objavama na Instagramu), mogućnosti da dovedete psa na radno mjesto i da vam bude ugodnije na poslu, ali…

Iako je pohvalno što poslodavci žele učiniti radno mjesto ugodnijim za rad, postoji pretjerivanje. Neke američke tvrtke se toliko prilagođavaju studentima završnih godina fakulteta da cijelo iskustvo rada u svom uredu prilagođavaju nastavku iskustva studiranja. Ne daj bože da se osjećate da prelazite u novu životu fazu i krećete raditi, dalje odrastati, imati obaveze.

Posao je na kraju posao. Posao nije faks.

Izazov brzorastućih tvrtki u tehnološkom sektoru je što često toliko brzo rastu da se ni ne stignu prilagoditi stvarnosti svog posla, odgovornosti koju imaju prema sebi i zaposlenicima. “Zabavni” dijelovi takvih tvrtki često su posljedica kulture koja je postojala u početku tvrtke te često očajan pokušaj da je očuvaju. Zabavne prednosti je puno lakše prilijepiti na oglas za posao nego objasniti zašto su baš njihovi projekti bolja prilika nego prilično slični projekti konkurencije!

7 kriterija važnijih od toga ima li poslodavac bazen u dvorištu

Prije nego svoju odluku o tome kome ćete se prijaviti za posao počnete temeljiti na tome kad možete raditi od kuće, upitajte se:

  • Brzorastući startup ili stabilna velika tvrtka: Dok će vam veća tvrtka, primjerice, dati uhodane procese u kojima se nećete morati gubiti, često će vas istim tim procesima gušiti. Dok će vam startup dati priliku da sami razvijete procese i projekte, morat ćete biti spremni samostalno se istaknuti i zasukati rukave.
  • Jeste li kulturološki kompatibilni: Svi smo geekovi, ali neki će prije htjeti nastupiti na esport turniru poput Good Gamea, dok će drugi prije htjeti proaktivno sudjelovati i predavati kao što rade kolege iz Axilisa. Ovisno o tome kakva ste osoba te posebice u kakvu se osobu želite izgraditi tijekom karijere, nemojte misliti da se pitanje kulture neke tvrtke zaustavlja na tome imaju li spremište za bicikle u uredu.
  • Bave li se uslugama ili proizvodima: Tvrtke koje stvaraju vlastite proizvode, poput Repslyjevog rješenja za mobilnu prodaju, usredotočene su na jedan stalni izazov što im dopušta da uđu duboko u problematiku i ne “skaču” s projekta na projekt kako bi bilo slučaj u nekoj agenciji. S druge strane, bave li se uslugama poput Fivea, tvrtke nude raznovrsnost projekata kao i priliku da učite raditi s klijentima i partnerima što će vam dobro doći u karijeri.
  • Podržavaju li rad svojih zaposlenika: Koliko god vam bilo dobro na novom poslu, što će dogoditi kad budete imali neki mali side project, nešto što radite po strani? Hoće li vas podržati kao što je Google svoje inženjere s legendarnih 20 posto vremena koje su mogli potrošiti na vlastite projekte (Google više ne potiče ovaj benefit na isti način kao prije, nego je umjesto toga napravio inkubator ideja Area120), a iz čega je nastao Gmail osnivača Paula Bucheita? Ili će vam reći da ne trošite vrijeme na gluposti? Na domaćem tržištu je, primjerice, Microblink pomogao istaknuti YouTube kanal svog inženjera Božidara Ševe.
  • Kako stoje financijski što možete provjeriti putem servisa kao što je FinInfo, a koji vam mogu pokazati stvarno povijesno poslovno stanje neke tvrtke (barem onog njenog dijela u Hrvatskoj). Naravno, neće sve tvrtke imati milijunske rezultate, niti to trebaju, ali trebate znati na čemu ste.
  • Osim plaće, kako će vaš rad biti financijski nagrađen budete li dobri u poslu: Kako biste uopće mogli razmišljati o svemu navedenom, morate biti sigurni da su vam životni troškovi pokriveni, da možete živjeti od svog rada. Iako vam plaća svakako treba biti kriterij, nemojte razmišljati kratkoročno! Pokažete li se kao odličan zaposlenik pa i lider, postoji li mogućnost da dobijete bonuse, udio u prihodu ili udio u tvrtki koji će vas potaknuti da dodatno pridonesete tvrtki? Moji kolege Mia Biberović i Marko Mudrinić postali su partneri u Netokraciji upravo zato što su radili kao da je tvrtka njihova.
  • Tehnološka tvrtka svakako, ali u kojoj industriji rade: Osnivač Netscapea i poznati investitor Marc Andreessen je izjavio kako je “softver pojeo svijet”, čime je htio reći se softver prožima kroz sve dijelove današnje ekonomije. Mnogi poslodavci s kojima se susrećete, posebice oni koji stvaraju digitalne proizvode, neće svaštariti već se će baviti jednim ili samo s nekoliko sektora u kojima su zaista dobri.

Što je must have, a što nice to have mogućnost vaše digitalne karijere?

Zaista je pohvalno što poslodavci svojim zaposlenicima mogu ponuditi bolje uvjete, ne samo misleći time na plaću. No, mnogi od uvjeta s kojima ćete se susresti u oglasima i sajmovima poslova površni su, stoga nemojte biti ni naivni ni – površni.

Imajući prave kriterije na umu, istražite poslodavce te što vam nude zaista nude po pitanju realizacije kvalitetne i uspješne karijere. Na taj ćete način ne samo znati prosuditi među poslovima od kojih se nude stotine, već možda naći posao koji vam se nije ni činio tako zanimljiv dok niste pogledali mimo “Google” benefita.

JobFair 2017.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      19. 06. 2017. u 8:32 am Odgovori

      Hvala 🙂 Baš mi je drago što zaista pomaže i dalje ćemo se truditi da još redovitije imaš što za čitati i da ti isto pomogne u vlastitom uspjehu! 😀 :heart: …i da – komentari poput tvoga i mene i ostatak netokrata nabrije na daljnji trud!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?