Kako dobar dizajn prodaje iPhone aplikacije
Proteklih mjeseci doživjeli smo nekoliko novih domaćih iPhone aplikacija, a uskoro vjerovatno i onih za iPad. No, očito je da dizajn domaćih aplikacija i dalje, općenito gledajući, nije na visokoj razini. Važnost dobrog dizajna se, čini se, uvijek iznova podcjenjuje, u svijetu gdje dobar dizajn vlada.
Ovaj članak dio je tjedna dobrog dizajna na Netokraciji, tijekom kojeg će vodeći hrvatski web dizajneri i dizajneri korisničkih sučelja podijeliti s nama svoja iskustva, strahove i želje u vidu dobrog dizajna na internetu, ali i drugim sučeljima.
Proteklih mjeseci doživjeli smo nekoliko novih domaćih iPhone aplikacija, a uskoro vjerovatno i onih za iPad. Samo objavljivanje je za svaku pohvalu i uvijek se radujem aplikacijama iz radionica domaćih autora. No, očito je da dizajn domaćih aplikacija i dalje, općenito gledajući, nije na visokoj razini.
Štoviše, još nisam vidio aplikaciju koja bi me oborila s nogu. Stanje je slično i sa velikom većinom stranih iPhone i iPod Touch aplikacija. Važnost dobrog dizajna se, čini se, uvijek iznova podcjenjuje, u svijetu gdje dobar dizajn vlada.
Korisničko iskustvo za ugodno iskustvo
Naravno, govorim o Appleovom svijetu. Pitajte bilo kojeg iPhone ili Mac korisnika zašto koristi Apple proizvode i on će vam reći – zbog aplikacija. Appleove aplikacije su rađene tako da na prvo mjesto stavljaju korisnika, intuitivne su i imaju vrhunsko korisničko sučelje. Appleove aplikacije jednostavno – funkcioniraju. Steve Jobs je izjavio:
Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works.
Što je, uopće, dizajn ili korisničko sučelje (user interface) aplikacije? To je mjesto zabave, rada, ili jednostavno mjesto gdje korisnik dolazi do informacija. Prilikom korištenja aplikacije, korisnik se u svom sučelju želi osjećati ugodno. Želi da njegovo okruženje bude organizirano i smisleno. U takvim uvjetima, korištenje aplikacije je ugodno, brzo i produktivno.

Možemo primijeniti jednostavnu analogiju prema radnom uredu – nitko ne želi raditi u neurednom uredu, za stolom prenatrpanim raznim dokumentima, sjedeći na neugodnom stolcu, ometan sa svih strana. Vaš dan radeći u takvom uredu sigurno bi bio manje produktivan nego da ste radili u uredu po svojoj mjeri.
Ono što će korisnika privući gotovo svakom proizvodu, pa tako i nekoj iPhone aplikaciji, je prije svega njen izgled. Ljudi su vizualna bića i nesvjesno daju važnost izgledu, već na prvi pogled. Tako je i sa korisnikom koji prvi puta vidi iPhone aplikaciju. O dizajnu korisničkog sučelja ovisi hoće li sljedeći trenutak potrošiti gledajući ju ili ne. Vrijeme u kojem korisnik odluči je li
mu nešto zanimljivo ili ne, mjeri se u desetinkama sekunde.
Korisnici na vašim web stranicama ili u iTunesima u većini sučajeva neće niti detaljno pročitati što vaša aplikacija radi, samo će preletjeti screenshotove i tekst i krenuti dalje. Znate da i sami činite isto. Vi se morati pobrinuti da krenu u vašem smjeru.
Dizajn kao neizostavni dio vaše ideje…
User interface samo je jedan od aspekata iPhone aplikacije, no jednako je važan kao i svaki drugi. Pritom, svaki dio aplikacije ovisi o onom drugom. Korisničko sučelje shvatite kao dio mehanizma – ako kotačić koji predstavlja dizajn ne funkcionira, neće ni ostatak mehanizma. Susjedni kotačić, ideja cijele aplikacije, je možda vrhunska, no ona će u konačnici biti onoliko dobra koliko i najslabiji kotačić. Upravo o tome će ovisiti hoće li uspjeti…
Ako je dizajn vaše aplikacije neatraktivan i nelogičan, i najbolja ideja će propasti. Loš dizajn bi vas mogao koštati više nego što mislite. Početna ušteda na polju dizajna mogla bi rezultirati dodatnim troškom. Konkurentske aplikacije će vas prije ili kasnije preteći i morati ćete krenuti iznova i raditi više ne bi li se vratili u utrku. Mnogi timovi rade na način da pronađu gotovu aplikaciju, prekopiraju osnovne funkcionalnosti, dorade ih i lansiraju aplikaciju kao svoju. Korisnik će gotovo uvijek odabrati bolje dizajniranu aplikaciju.
Kvaliteta korisničkog sučelja može značiti razliku između kupovine i nekupovine, ali i razliku između dobrog i lošeg funkcioniranja aplikacije. Loš dizajn će se negativno odraziti na način korištenja aplikacije. Stoga, potrudite se da i taj kotačić mehanizma bude dovoljno dobro izrađen.
Garancija kvalitete? Dizajn.
Zapamtite, sve što radite, radite zbog korisnika, pa tako i dizajn. Dobar dizajn svojevrsna je garancija kvalitete. Dobar dizajn komunicira da se proizvođač zaista potrudio da aplikacija dobro izgleda i mora da je uvjeren da je aplikacija vrijedna kupovine.
Dobar dizajn znači da je uložen trud, uloženo je znanje, uloženo je vrijeme, a sve sa ciljem da korisniku korištenje aplikacije bude što je moguće ugodnije. Krajnji rezultat je lakše i zabavnije korištenje i veća produktivnost. Ako ste na ju na taj način dizajnirali, rado ću kupiti vašu aplikaciju.
Ako se niste pobrinuli za dizajn, što mi to govori kao korisniku? Štedili ste na vremenu i niste se potrudili olakšati mi korištenje aplikacije. Zašto bi uložio vlastito vrijeme i novac? Postoje mnoge druge aplikacije…
Model iz kojeg valja učiti je upravo onaj Appleov. Je li vam ikada dosadio Vaš Mac? Je li vam ikada dosadio Vaš iPhone? Znam da meni nisu. Apple mari za svoje korisnike, sluša ih i razumije. Prilikom primjerice dizajniranja vlastite iPhone aplikacije, valja pratiti standarde koje je Apple postavio. Osim što iz predinstaliranih (native) aplikacija možete mnogo naučiti, poželjno je da njihov stil i funkcije u određenoj mjeri i kopirate. Na taj način će se korisnici vaše aplikacije naći u već poznatom okruženju na koji su navikli i brže će se snaći. Ljudska bića lako stvaraju naviku i drže je se. Nemojte im uskratiti hodanje po već utabanoj stazi. U protivnom, lako je moguće da će skrenuti i potražiti drugi put.
Kao što je rekao Steve Jobs, dizajn nije kako nešto izgleda, dizajn je kako nešto funkcionira. Kada stvarate dizajn interaktivne aplikacije, ne dizajnirate samo njen izgled. Stvarate način komunikacije između aplikacije i njenog korisnika, stvarate doživljaj.
Isplativo ulaganje na duge staze…
Kada s svojim timom lansiram novu iPhone aplikaciju, ne zanima me jedino količina prodanih primjeraka. Zanima me odaziv korisnika i način na koji koriste aplikaciju. Broj prodanih aplikacija može biti relativno velik čak i za ispodprosječne aplikacije. Razlozi su jednostavni – niska cijena, lakoća kupovine i činjenica što korisnici aplikacija njenu uporabu shvaćaju kao igru. No, dosadašnja istraživanja govore da velika većina korisnika prestane koristiti aplikaciju nakon vrlo kratkog vremena. Razlog? Dosadila im je, kao što im dosadi stari par cipela. Aplikacija im više nije ni korisna ni zanimljiva i ubrzo postane zaboravljena.
Korisnu i dobro dizajniranu aplikaciju korisnici neće brzo zaboraviti. One najbolje će koristiti i dalje. One najdraže koristiti će svakodnevno. Pokazivati će ih prijateljima koji će ih kupiti. Prijatelji će ih pokazati svojim prijateljima koji će ih također kupit. Uložili ste urazvoj aplikacije? Uložite i u dizajn! Uložite u aplikaciju i to će vam se višestruko vratiti.
Jedan kolega mi je nedavno rekao “skijanje me uopće ne zanima, ali ova aplikacija za skijaše toliko dobro izgleda da ju jednostavno moram imati!“. Skijanje mog kolegu ne zanima, ali aplikaciju na koju je slučajno naišao je kupio. Nakon kupovine, danima se igrao s aplikacijom čija ga tema ne zanima i s oduševljenjem pričao o njoj. Nekoliko dana kasnije, potražio je druge proizvode poduzeća koje je razvilo spomenutu aplikaciju za skijaše. Ugodno korisničko iskustvo kao rezultat dobrog dizajna? Itekako isplativo.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko Dugonjić
01. 02. 2010. u 10:51 am
GG Bojane, dobro otvaranje tjedna! 🙂
Bojan
01. 02. 2010. u 11:04 am
Thanx Marac 🙂
Emanuel
01. 02. 2010. u 11:09 am
Da se složim s Markom “GG Bojane, dobro otvaranje tjedna! ” 🙂
No, iako nisam probao previše domaćih iPhone aplikacija, moram spomenuti Traffic HR koji, iako možda nema revolucionaran dizajn, ima sasvim dobar UI te je aplikacija dosta intuitivna i lagana za korištenje + slijedi smjernice koje je Apple postavio sa svojim aplikacijama. PLUS za Traffic HR, vjerujem da će u sljedećoj verziji biti još bolji.
Beler
01. 02. 2010. u 11:21 am
Respect Bojanu, i kao što kaže Maratz odlično otvaranje 🙂
@Emanuel – na traffic HR se trenutno radi major rehaul prenesem pohvale zaslužnima 🙂
Hrvoje Mihajlic
01. 02. 2010. u 11:22 am
vrlo dobar i smislen clanak. Jedino se ne slazem u dijelu oko neurednog stola. Ja jedino tako funkcioniram 😀
Emanuel
01. 02. 2010. u 11:43 am
@Beler – ne znam u kojem se smjeru kreću promjene, no ono što bi mene veselilo vidjeti je neka vrsta obavijesti vezana uz trenutnu GPS lokaciju (npr. izvještaji korisnika o policiji, radarima, sudarima, gužvama i sl.) da se javljaju u odnosu na trenutnu GPS lokaciju vozila…
Isto tako, jednostavnije postavljanje izvještaja (voice možda?) – mislim da si to i spomenuo u eHrvatska?
Iako je i bez svega toga aplikacija pun pogodak kada odlaziš na put, s time bi svakako dobila nove korisnike… IMHO 🙂
Bojan
01. 02. 2010. u 12:33 pm
Hvala na pohvalama ljudi, appreciate it 😉
picek
01. 02. 2010. u 2:06 pm
Ah, nisam trebala dugo čekati. Odličan članak! Nemam smartfon, ali znam koliko me dobar dizajn/korisničko sučelje može privoljeti uz/odbiti od nekog programa. Ok, imam nekoliko lošije izvedenih aplikacija na kompu, no to je samo zato što su zaista dobre. inače bih potražila alternativu.
Beler
01. 02. 2010. u 3:48 pm
@Emanuel – promjene su trenutno okrenuti poboljšavanju samog UI, prilagođavanje korištenju u pokretu, nekoliko novih featurea koji se tiču samih izvještaja i prikazivanja istih izvještaja, ali i par nkorisnih novina u suradnji sa jednom domaćom tvrtkom. Stay tuned 🙂
Što se tiče geo awarenessa same aplikacije i o tome smo razmišljali dosta ali je popriličan PITA za implementirati, nadamo se da ćemo naći kvalitetno riješenje u nekoj od slijedećih verzija.
Što se tiče pojednostavljivanja slanja izvještaja, imamo dva različita koncepta koja testiramo, kad pronađemo najoptimalniji ide u realizaciju
Ontopic – drago mi je da NAPOKON imamo i domaće materijale na ovu temu 🙂 ima nade za nas mlade :))
Bojan
01. 02. 2010. u 4:20 pm
@picek: hvala 🙂
@beler: domaći materijali na ovu temu? pa samo si trebao pitati 😀