
Što hrvatskim startupima i ulagačima donosi Funderbeam SEE, ‘blockchain’ startup burza
Funderbeam SEE novi je model financiranja startupa, predstavljen sredinom mjeseca na konferenciji Zagrebačke burze "Izazov promjene" u Poreču. Iza projekta stoji estonska crowdfunding platforma Funderbeam, a Zagrebačka burza u njoj ima udio od 20 posto. Prema najavama, prikupljanje sredstava putem platforme krenut će u Hrvatskoj već do kraja godine. Nakon što se slegla prva prašina, bilo je vrijeme da u miru saznamo kako će Funderbeam funkcionirati, kakve će startupe tražiti, što ga razlikuje od Seedrsa te koja je u svemu tome uloga Zagrebačke burze.

Funderbeam SEE (South-East Europe), novi je model financiranja startupa u Hrvatskoj, a riječ je o zajedničkom projektu estonskog Funderbeama i Zagrebačke burze, koja u novoosnovanoj kompaniji ima udio od 20 posto. Funderbeam je zapravo crowdfunding platforma za startupe na kojoj ulagatelji odmah nakon inicijalne faze ulaganja mogu trgovati svojim udjelima kao da je riječ o tvrtkama izlistanima na burzi, sve zahvaljujući sustavu temeljenom na bitcoin tehnologiji.
Jedan od prvih ulagatelja u Funderbeam bio je osnivač Skypea, Jaan Taalin, a kad je riječ o uspješnim pričama, prvi startup koji je došao do svog cilja na Funderbeamu bio je estonski Shipitwise, prikupivši 218 tisuća eura. Tu treba spomenuti i estonski SportID, koji je na ovaj način prikupio 187 tisuća eura.
U Hrvatskoj prikupljanje sredstava već krajem godine
Budući da u Hrvatskoj prikupljanje sredstava putem platforme kreće već krajem godine, za više informacija obratili smo se Ivani Gažić, predsjednici Uprave Zagrebačke burze. Gažić odmah na početku objašnjava kako će Funderbeam SEE imati odbor od 20 različitih članova koji je trenutno u osnivanju, a u kojemu će sjediti stručnjaci iz različitih područja. Iako će odbor procjenjivati svaki prijavljeni startup, konačnu odluku donosit će uži odbor od tri člana. Dvojica su čelni ljudi Funderbeama, a treća osoba je upravo Gažić, koja naglašava:
Svakom startupu pristupa se individualno, a preduvjet je ispunjavanje evaluacijskog upitnika dostupnog na stranicama Funderbeama, što predstavlja osnovu za procjenjivanje startupa. Kroz upitnik želimo bolje razumjeti poslovnu ideju startupa, ali i ‘osjetiti’ njihovu motivaciju za rast. Ovo nije strogo formaliziran proces, startupi mogu biti kreativni i otvoreni koliko god žele.
Za startupe u bilo kojoj fazi rasta
Funderbeam SEE bit će usmjeren na tvrtke iz Hrvatske, Slovenije i Srbije, a u budućnosti je planirano i širenje na ostatak regije. Međutim, od samog početka ulagatelji iz cijelog svijeta imat će pristup tržištu. Kako bi zadovoljili uvjete za prijavu, Gažić kaže da startupi mogu biti u bilo kojoj fazi rasta i poslovanja, ako pokazuju predanost razvoju ideje i poslovnoga modela.
U fokusu su nam kompanije koje mogu svojom inovacijom globalno privući klijente. Može se raditi i o zrelijim kompanijama koje imaju potrebe za kapitalom za rast. Evaluacijski upitnik služi upravo toj početnoj identifikaciji razine posvećenosti startupa.
Dodaje kako će Funderbeamovi stručnjaci biti na raspolaganju startupima kako bi im pomogli oko svih procesa, no ako se u tijekom ocjenjivanja prijava pokaže da startup nije spreman, uputit će ih se na daljnje korake koje mogu poduzeti kako bi se što bolje pripremili.
Stigla i prva službena prijava

No, gdje se startupi prijavljuju i kako će izgledati proces provjere zainteresiranih, odnosno prijavljenih startupa? Gažić kaže:
Prvi korak je prijava startupa kroz platformu see.funderbeam.com. Nakon zaprimanja prijave, odbor je razmatra, ocjenjuje investicijski potencijal prijave te se povratno javlja startupu s odlukom. Ako prijava bude prihvaćena, sa startupom se kreće u zajednički proces nominacije vodećeg investitora i strukturiranja financiranja putem Funderbeama.
Gažić ističe kako su osnovni kriteriji za pozitivnu procjenu dobar projekt, primjerena prezentacija i valuacija projekta. Također, uzimat će se u obzir i dobra interna pripremljenost za komunikaciju s vodećim, ali i drugim investitorima. Kako doznajemo, već im se javljaju brojni startupi, a već je zaprimljena i jedna službena prijava koja je u postupku procjene.
Kako će funkcionirati Funderbeam SEE?
Funderbam SEE će koristiti Funderbeamov poslovni model, gdje se za potrebe financiranja investiranja utemeljuje tzv. SPV – Special Purpose Veichle sa sjedištem u Estoniji, koji predstavlja jedinog vlasnika kompanije, a koji nastupa ispred svih ulagatelja. Gažić objašnjava:
Riječ je o pravnom entitetu koji se oformljuje samo sa svrhom prikupljanja sredstava za startup tako da prikupi novac od svih investitora i postane jedini vlasnik koji nastupa ispred svih ulagatelja. Startupi time nemaju desetine ili stotine ulagatelja s kojima razgovaraju, već samo jednog i to vodećeg, koji je ujedno i direktor u SPV-u. Taj sustav odabran je radi zaštite investitora i zbog izostanka birokratskih barijera te niskih troškova. Radi se o vrsti sindiciranog ulaganja, gdje više ulagatelja financira kompaniju. SPV-evi će se registrirati u Estoniji, za koju znamo da je vodeća zemlja u svijetu po pitanju digitalizacije, ono se radi preko interneta i traje 18 minuta.
Ulagatelji, bilo da je riječ o vodećem ili malima, nakon otvaranja svojeg investicijskog profila, u svakom trenutku imaju nadzor nad svojim cjelokupnim portfeljem, u svim startupima u koje su uložili putem Funderbeama, objašnjavaju u Zagrebačkoj burzi. Pri tome, minimalno ulaganje za pojedinačnog malog ulagatelja u kompaniju iznosi 100 eura.
Otvaranje investicijskog profila za ulagatelje je besplatno, a trgovanje ne uključuje posrednike i brokere. Ulagatelji transakcijske naknade plaćaju samo u situaciji ako na transakciju ostvaruju dobit, pri čemu je iznos transakcijske naknade 1 posto.
Zašto Funderbeam, a ne Seedrs?

No, zašto ići na Funderbeam SEE, a ne Seedrs platformu, preko koje je, primjerice, novac prikupljao Hrvoje Prpić za svoj Trillenium? Gažić kaže kako je osnovna razlika između Funderbeama i Seedrsa čvršći formalno-pravni okvir koji daje određenu sigurnost, kako tvrtkama, tako i investitorima.
Uz to, svaki startup koji krene u proces prikupljanja sredstava imat će tzv. vodećeg ulagatelja. Naime, kada više ulagatelja ulaže u istu kompaniju, jedan od njih obično preuzima aktivniju ulogu u upravljanju procesom prije ulaganja (npr. due diligence) i nakon toga (npr. monitoring). Obično se radi o iskusnim ulagateljima koji dobro poznaju kompanijinu branšu i imaju određenu sliku o investicijskom potencijalu kompanije. Vodeći ulagatelj ulaže svoj profesionalni ugled i ekspertizu demonstrirajući tako povjerenje u investicijski potencijal kompanije.
No, Gažić ističe još jednu bitnu razliku, a to je mogućnost trgovanja udjelima u startupima.
Funderbeam koristi bitcoin blockchain tehnologiju. Udjele investitora predstavljaju digitalni zapisi, tzv. tokeni. Primjerice, ako ulagatelj uloži 100 eura, dobit će 100 tokena koji predstavljaju njegove udjele u vlasništvu SPV-a, a time posredno i u vlasništvu startupa. Tim tokenima moći će trgovati nakon izlaska kompanije na Funderbeam platformu i time se ulagateljima omogućuje da daju svoje udjele na prodaju kada god žele te povrate svoje ulaganje.
Kao još jednu razliku, Gažić objašnjava kako Funderbeam prikuplja i prikazuje podatke o više od 150.000 startupa i 20.000 ulagatelja na globalnoj razini, što omogućava bolje poznavanje konkurencije i praćenje tržišta. Uz to, svaki startup može sam izraditi svoj profil ili dopuniti podatke na postojećem.
Kapital za mlade inovativne tvrtke
Za kraj, govoreći o ciljevima Zagrebačke burze, Gažić ističe kako će Funderbeam SEE biti aktivni posrednik u spajanju zanimljivih mladih tvrtki i zainteresiranih ulagatelja s dovoljno održivog kapitala. Uz to, dodaj kako je Zagrebačke burze da sudjeluje u životnom ciklusu kompanije, od ideje i stvaranja održivog poslovnog modela do eventualnog uvrštenja na uređeno burzovno tržište.
A svi oni koje zanima Funderbeam SEE, moći će saznati više na događaju koji se održava danas, 25. listopada, u HUB 385. Početak je najavljen za 18 sati, a više informacija može se pronaći na službenim stranicama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.