Što hrvatskim startupima i ulagačima donosi Funderbeam SEE

Što hrvatskim startupima i ulagačima donosi Funderbeam SEE, ‘blockchain’ startup burza

Funderbeam SEE novi je model financiranja startupa, predstavljen sredinom mjeseca na konferenciji Zagrebačke burze "Izazov promjene" u Poreču. Iza projekta stoji estonska crowdfunding platforma Funderbeam, a Zagrebačka burza u njoj ima udio od 20 posto. Prema najavama, prikupljanje sredstava putem platforme krenut će u Hrvatskoj već do kraja godine. Nakon što se slegla prva prašina, bilo je vrijeme da u miru saznamo kako će Funderbeam funkcionirati, kakve će startupe tražiti, što ga razlikuje od Seedrsa te koja je u svemu tome uloga Zagrebačke burze.

ivana_gazic_cover
Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze, objašnjava kako traže startupe s globalnim potencijalom, ali dobrodošle su i zrelije kompanije koje trebaju kapital za rast.

Funderbeam SEE (South-East Europe), novi je model financiranja startupa u Hrvatskoj, a riječ je o zajedničkom projektu estonskog Funderbeama i Zagrebačke burze, koja u novoosnovanoj kompaniji ima udio od 20 posto. Funderbeam je zapravo crowdfunding platforma za startupe na kojoj ulagatelji odmah nakon inicijalne faze ulaganja mogu trgovati svojim udjelima kao da je riječ o tvrtkama izlistanima na burzi, sve zahvaljujući sustavu temeljenom na bitcoin tehnologiji.

Jedan od prvih ulagatelja u Funderbeam bio je osnivač Skypea, Jaan Taalin, a kad je riječ o uspješnim pričama, prvi startup koji je došao do svog cilja na Funderbeamu bio je estonski Shipitwise, prikupivši 218 tisuća eura. Tu treba spomenuti i estonski SportID, koji je na ovaj način prikupio 187 tisuća eura.

U Hrvatskoj prikupljanje sredstava već krajem godine

Budući da u Hrvatskoj prikupljanje sredstava putem platforme kreće već krajem godine, za više informacija obratili smo se Ivani Gažić, predsjednici Uprave Zagrebačke burze. Gažić odmah na početku objašnjava kako će Funderbeam SEE imati odbor od 20 različitih članova koji je trenutno u osnivanju, a u kojemu će sjediti stručnjaci iz različitih područja. Iako će odbor procjenjivati svaki prijavljeni startup, konačnu odluku donosit će uži odbor od tri člana. Dvojica su čelni ljudi Funderbeama, a treća osoba je upravo Gažić, koja naglašava:

Svakom startupu pristupa se individualno, a preduvjet je ispunjavanje evaluacijskog upitnika dostupnog na stranicama Funderbeama, što predstavlja osnovu za procjenjivanje startupa. Kroz upitnik želimo bolje razumjeti poslovnu ideju startupa, ali i ‘osjetiti’ njihovu motivaciju za rast. Ovo nije strogo formaliziran proces, startupi mogu biti kreativni i otvoreni koliko god žele.

Za startupe u bilo kojoj fazi rasta

Funderbeam SEE bit će usmjeren na tvrtke iz Hrvatske, Slovenije i Srbije, a u budućnosti je planirano i širenje na ostatak regije. Međutim, od samog početka ulagatelji iz cijelog svijeta imat će pristup tržištu. Kako bi zadovoljili uvjete za prijavu, Gažić kaže da startupi mogu biti u bilo kojoj fazi rasta i poslovanja, ako pokazuju predanost razvoju ideje i poslovnoga modela.

U fokusu su nam kompanije koje mogu svojom inovacijom globalno privući klijente. Može se raditi i o zrelijim kompanijama koje imaju potrebe za kapitalom za rast. Evaluacijski upitnik služi upravo toj početnoj identifikaciji razine posvećenosti startupa.

Dodaje kako će Funderbeamovi stručnjaci biti na raspolaganju startupima kako bi im pomogli oko svih procesa, no ako se u tijekom ocjenjivanja prijava pokaže da startup nije spreman, uputit će ih se na daljnje korake koje mogu poduzeti kako bi se što bolje pripremili.

Stigla i prva službena prijava

zagrebacka_burza_porec
Ulogu u privlačenju startupa imat će i coworking prostor HUB385 koji će uz to i preuzeti ulogu vodećeg ulagatelja u projektima koje ocjene kao najuspješnije.

No, gdje se startupi prijavljuju i kako će izgledati proces provjere zainteresiranih, odnosno prijavljenih startupa? Gažić kaže:

Prvi korak je prijava startupa kroz platformu see.funderbeam.com. Nakon zaprimanja prijave, odbor je razmatra, ocjenjuje investicijski potencijal prijave te se povratno javlja startupu s odlukom. Ako prijava bude prihvaćena, sa startupom se kreće u zajednički proces nominacije vodećeg investitora i strukturiranja financiranja putem Funderbeama.

Gažić ističe kako su osnovni kriteriji za pozitivnu procjenu dobar projekt, primjerena prezentacija i valuacija projekta. Također, uzimat će se u obzir i dobra interna pripremljenost za komunikaciju s vodećim, ali i drugim investitorima. Kako doznajemo, već im se javljaju brojni startupi, a već je zaprimljena i jedna službena prijava koja je u postupku procjene.

Kako će funkcionirati Funderbeam SEE?

Funderbam SEE će koristiti Funderbeamov poslovni model, gdje se za potrebe financiranja investiranja utemeljuje tzv. SPV – Special Purpose Veichle sa sjedištem u Estoniji, koji predstavlja jedinog vlasnika kompanije, a koji nastupa ispred svih ulagatelja. Gažić objašnjava:

Riječ je o pravnom entitetu koji se oformljuje samo sa svrhom prikupljanja sredstava za startup tako da prikupi novac od svih investitora i postane jedini vlasnik koji nastupa ispred svih ulagatelja. Startupi time nemaju desetine ili stotine ulagatelja s kojima razgovaraju, već samo jednog i to vodećeg, koji je ujedno i direktor u SPV-u. Taj sustav odabran je radi zaštite investitora i zbog izostanka birokratskih barijera te niskih troškova. Radi se o vrsti sindiciranog ulaganja, gdje više ulagatelja financira kompaniju. SPV-evi će se registrirati u Estoniji, za koju znamo da je vodeća zemlja u svijetu po pitanju digitalizacije, ono se radi preko interneta i traje 18 minuta.

Ulagatelji, bilo da je riječ o vodećem ili malima, nakon otvaranja svojeg investicijskog profila, u svakom trenutku imaju nadzor nad svojim cjelokupnim portfeljem, u svim startupima u koje su uložili putem Funderbeama, objašnjavaju u Zagrebačkoj burzi. Pri tome, minimalno ulaganje za pojedinačnog malog ulagatelja u kompaniju iznosi 100 eura.

Otvaranje investicijskog profila za ulagatelje je besplatno, a trgovanje ne uključuje posrednike i brokere. Ulagatelji transakcijske naknade plaćaju samo u situaciji ako na transakciju ostvaruju dobit, pri čemu je iznos transakcijske naknade 1 posto.

Zašto Funderbeam, a ne Seedrs?

zse_porec_resize
Zahvaljujući Funderbeamu, ulagatelji odmah nakon inicijalne faze ulaganja mogu trgovati svojim udjelima kao da je riječ o tvrtkama izlistanima na burzi. Na slici: Kaidi Ruusalepp i Urmas Peiker iz Founderbeama.

No, zašto ići na Funderbeam SEE, a ne Seedrs platformu, preko koje je, primjerice, novac prikupljao Hrvoje Prpić za svoj Trillenium? Gažić kaže kako je osnovna razlika između Funderbeama i Seedrsa čvršći formalno-pravni okvir koji daje određenu sigurnost, kako tvrtkama, tako i investitorima.

Uz to, svaki startup koji krene u proces prikupljanja sredstava imat će tzv. vodećeg ulagatelja. Naime, kada više ulagatelja ulaže u istu kompaniju, jedan od njih obično preuzima aktivniju ulogu u upravljanju procesom prije ulaganja (npr. due diligence) i nakon toga (npr. monitoring). Obično se radi o iskusnim ulagateljima koji dobro poznaju kompanijinu branšu i imaju određenu sliku o investicijskom potencijalu kompanije. Vodeći ulagatelj ulaže svoj profesionalni ugled i ekspertizu demonstrirajući tako povjerenje u investicijski potencijal kompanije.

No, Gažić ističe još jednu bitnu razliku, a to je mogućnost trgovanja udjelima u startupima.

Funderbeam koristi bitcoin blockchain tehnologiju. Udjele investitora predstavljaju digitalni zapisi, tzv. tokeni. Primjerice, ako ulagatelj uloži 100 eura, dobit će 100 tokena koji predstavljaju njegove udjele u vlasništvu SPV-a, a time posredno i u vlasništvu startupa. Tim tokenima moći će trgovati nakon izlaska kompanije na Funderbeam platformu i time se ulagateljima omogućuje da daju svoje udjele na prodaju kada god žele te povrate svoje ulaganje.

Kao još jednu razliku, Gažić objašnjava kako Funderbeam prikuplja i prikazuje podatke o više od 150.000 startupa i 20.000 ulagatelja na globalnoj razini, što omogućava bolje poznavanje konkurencije i praćenje tržišta. Uz to, svaki startup može sam izraditi svoj profil ili dopuniti podatke na postojećem.

Kapital za mlade inovativne tvrtke

Za kraj, govoreći o ciljevima Zagrebačke burze, Gažić ističe kako će Funderbeam SEE biti aktivni posrednik u spajanju zanimljivih mladih tvrtki i zainteresiranih ulagatelja s dovoljno održivog kapitala. Uz to, dodaj kako je Zagrebačke burze da sudjeluje u životnom ciklusu kompanije, od ideje i stvaranja održivog poslovnog modela do eventualnog uvrštenja na uređeno burzovno tržište.

A svi oni koje zanima Funderbeam SEE, moći će saznati više na događaju koji se održava danas, 25. listopada, u HUB 385. Početak je najavljen za 18 sati, a više informacija može se pronaći na službenim stranicama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.