Ivan Burazin pokreće novi startup - Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Nedugo nakon što je hrvatski jednorog akvizirao Shift konferenciju, a osnivač Ivan Burazin preuzeo poziciju izvršnog direktora Developer Relations odjela u Infobipu, na Netokracijinim RockPaperStartupsima Ivan je spomenuo da vjeruje kako će raditi na novim tvrtkama dok god može.

Još davne 2011. Ivan Burazin uz Vedran Jukića suosniva Codeanywhere, platformu koja developerima omogućava programiranje “u oblaku”. Dok 2013. uspostavlja Shift brend koji je narednih godina iznjedrio tri vrlo uspješne tehnološke konferencije.

Ta dva kapitalna projekta kulminirali su i preuzimanjem Shifta koji je hrvatski jednorog akvizirao 2021. godine. Shift tada postaje podbrend Infobipa unutar kojeg nastavlja rasti te se razvija u jedan od najvećih tehnoloških događaja u Europi, a Ivan – osim što nastavlja voditi organizaciju Shifta – posvećuje se produbljivanju Infobipovih odnosa s developerima. Nakon skoro tri godine u Infobipu, Ivan pokreće novi startup. Izabel Jelenić, CTO Infobipa tim povodom je komentirao:

Zahvaljujemo Ivanu što nam je pomogao pozicionirati Infobip kao snažnu developersku organizaciju i drago nam je što svoj put nastavlja upravo u startup vodama. Infobip snažno podupire startup inicijative jer obogaćuju i razvijaju naše tržište.

Upravo taj startuperski predznak je zanimljiv, jer će Ivana zamijeniti Nikola Pavešić, dosadašnji voditelj startup ekosustava u Infobipu s dugogodišnjim međunarodnim iskustvom u odnosu s developerima i startupima. Sada će na novoj poziciji biti zadužen za vođenje developer relations odjela, Infobipovog Startup Tribea i Shift konferencije.

Daytona kao svojevrsni nastavak Codeanywhere priče

Kraj je 2013. godine, splitski Codeanywhere dvije godine od osnivanja otvara ured u Palo Altu, a u narednih mjeseci dobiva i titulu najboljeg projekta na Techcrunchevom Startup Alleyju te postaje prvi hrvatski startup koji je ušao u poznati američki akcelerator, Techstars. Platforma koja omogućuje programiranje “u oblaku” prije deset godina bila je ispred svog vremena te je s razlogom uspjela na tržištu, unatoč zavidnoj konkurenciji mnogo većih giganata.

Ivan Burazin uz Vedrana Jukića predstavlja Codeanywhere u New Yorku (slika: TechCrunch)

Danas, kada se rad u oblaku ustoličio kao standard, klijenti imaju sve više zahtjeva.

Učinkovitost developmenta ne tiče se samo kolaboracije i pristupa, mogućnosti su veće, a time i želje, danas je pitanje: kako smanjiti frikciju u svakom dijelu razmjene i produkcije koda. Kako team leadu omogućiti da u par klikova podigne novo razvojno okruženje ne bi li pomogao kolegi u timu, bez da zezne sve na čemu sam radi…

Tako je nastala Daytona, alat koji softverskim inženjerima štedi vrijeme potrebno za pripremu svih alata potrebnih za rad u novom okruženju tzv. Development Environment, a koji su dosad tehnološki giganti poput LinkedIna, Shopifya i Ubera morali razvijati sami, za vlastite potrebe. Daytona premošćuje taj jaz nudeći organizacijama kontrolu nad njihovim razvojnim okruženjima, bilo na lokaciji (eng. on-premise) ili u oblaku.

Razvoj ovog proizvoda potaknulo je samo tržište, naime klijenti su od nas (Codeanywhera) tražili da razvijemo custom rješenja za njih, a i mimo toga su imali toliko upita da smo se odlučili ozbiljno pozabaviti s idejom. Štoviše, ovaj put smo radili detaljno istraživanje tržišta prije nego smo napisali liniju koda – i zasad se čini da smo na pravom putu.

U konačnici – Daytona jest nastala zbog Codeanywherea, objašnjava Ivan:

Da bi stvorili Codeanywhere odnosno browser based code editor, morali smo posložiti infrastrukturu na kojoj bi se koristio code editor, upravo je ta infrastruktura temelj Daytona priče.

Priprema novog developerskog okruženja može biti jednostavnija

Za razliku od Codeanywherea koji je počeo kao alat za pojedinačne inženjere, Daytona cilja prvenstveno na tvrtke koje žele pomoći svojim developerima da se fokusiraju na ono bitno. Konkretno, da manje vremena troše na postavljanje okruženja i infrastrukturu, a više na bitnije zadatke, ciljeve i projekte.

Popularno bi se to danas reklo, Daytona ubrzava tzv. developer velocity. Ivan pojašnjava da tome pomažu rješavanjem tri prizme problema:

Za produktivnost – umjesto satima ili danima, Daytona omogućava developerima da pokrenu svoje okruženje za rad u par sekundi. Za skalabilnost – okruženje za rad developera ograničeno je jačinom laptopa ili stolnog računala koje imaju, dok se s rješenjem kao što je Daytona okruženje za rad može skalirati bilo kada i koliko god treba (RAM/CPU/GPU). Developer tako može pokrenuti više okruženje za rad odjednom, kao da ima više računala na kojima radi.

I zadnje, ali ne manje bitno, za sigurnost, kod većih enterprise tvrtki sigurnost dosta često usporava brzinu developera, trebaju raditi na posebnim računalima ili putem virtualnog desktopa. S Daytonom developer ima iskustvo kao da radi na svom laptopu, no sav kod se zapravo vrti na zaštićenom serveru korporacije.

S alatima poput Daytone, developerska okruženja postaju potpuno funkcionalne kopije projekata/aplikacija na kojima tvrtka radi i koje developeri mogu modificirati kako god požele, bez da riskiraju probleme sa stvarnim podacima. Ne čudi stoga što je i prije službenog pokretanja, Daytona već privukla pažnju i poslovanje klijenata iz industrija poput zrakoplovstva, bankarstva i telekomunikacija, od kojih se nekoliko nalazi na popisu Fortune 500.

SDE iliti platforma za standardizirano developersko okruženje

Jedna od najvažnijih karakteristika Daytone odnosno tzv. SDE platforme je, pretpostavljate, standardizacija.

Kad je Codeanywhere tim tek počeo raditi na dev boxu i univerzalnim funkcionalnostima razvojne okoline za platformu, suočili su se s izborom: virtualni strojevi (VM) ili containeri (spremnici). Ta dilema dovela ih je kasnije do ključne odluke za Daytonu: odlučili su odvojiti infrastrukturne ovisnosti od logike aplikacije.

Jedna od značajnih prednosti tog pristupa je što su Daytonine infrastrukturne komponente gotove i ne zahtijevaju dodatna rješenja tijekom instalacije. Ta fleksibilnost omogućuje im da prošire doseg tržišta izvan konkurenata kao što su Gitpod ili GitHubov Codespaces, posebno za kupce koji preferiraju okruženja koja nisu AWS ili zahtijevaju tzv. air-gapped self-hosted rješenja.

Ono što je najvažnije je da se Daytona može deployati na bilo kojoj infrastrukturi. AWS, Azure, GCP, bare metal serveri, Daytona nema tehničkih ograničenja za razliku od Codespacesa ili Gitpoda.

Osim što se može deployati na bilo kojoj infrastrukturi, Daytona podržava većinu najpopularnijih alata koje developeri koriste.

Povratak u stealth

Odlazak iz Infobipa jedinstvena je situacija koja nam je omogućila da saznamo više o Daytoni, ali Ivan Burazin i tim ne planiraju ovaj dev alat eksponirati u narednom periodu. Želja im je još neko vrijeme da ostanu “prikrivenikako bi se bolje posvetili prvim klijentima i razvoju poslovanja.

Iako Ivan iz istog razloga s nama ne može podijeliti više detalja oko toga što spremaju u budućnosti, jedno je sigurno – uz trenutne Fortune 500 klijente (i jednog jednoroga) imaju dobru priliku privući i nove, stoga im je prvo najbitnija edukacija. To je Daytoni, koja je već market-ready proizvod, zapravo i najizazovnija stavka trenutno, zaključuje Ivan.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Davor

    Davor

    01. 09. 2023. u 4:58 pm Odgovori

    Daytona radi on-premise ili cloud? Pitam jer u nekim tvrtkama s visokom razinom sigurnosti uplodanje côde-a van mreže stvara sigurnosni problem.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…