Infobip akvizirao Shift: Ivan Burazin će kao član uprave jačati odnose s developerima

Infobip akvizirao Shift: Ivan Burazin će kao član uprave jačati odnose s developerima

Ovom akvizicijom Shift postaje podbrend Infobipa i nastavlja rasti i razvijati se unutar domaće tehnološke tvrtke - ali što Infobip zapravo planira sa Shiftom i koju ulogu u svemu ima sam Ivan Burazin?

Nakon visoke valuacije prošle godine i nastavka brzog rasta, Infobip je akvizirao Shift – brenda iza kojeg stoje tri vrlo uspješne tehnološke konferencije, a čiji će direktor Ivan Burazin u Infobipu preuzeti poziciju izvršnog direktora sektora developer relations, odnosno odnosa s developerima.

Shift kao konferencijski brend ostaje

Odmah na početku je važno reći kako Ivan i njegov tim nastavljaju raditi na organizaciji događaja i produbljivanju odnosa s developerima kao dio Infobipa, a Shift brend i dalje će živjeti. Ivan također postaje član uprave Infobipa, a saznajemo i kako će se tim Shifta pojačati dodatnim ljudima kako bi konferencije bile na još većem nivou.

Infobip ovime osnažuje svoju poziciju na svjetskom tržištu i kod sebe ima iskusan tim koji je proteklih godina izgradio ne samo jednu od najznačajnijih programerskih konferencija na kojoj su gostovala neka od najvećih imena development svijeta, već i konferenciju Shift Money koja je okupljala poznate fintech stručnjake iz regije i svijeta.

Ivan Burazin je ekskluzivno za Netokraciju pojasno kako su Infobip i Shift partneri već dulje vrijeme, a nakon česte neslužbene komunikacije prošle je godine došlo do ideje stvaranja novog odjela u Infobipu. “Oni su u ovom kontekstu vidjeli mene. Isprva je to bilo kroz šalu, ali vrlo brzo je postala ozbiljna stvar”, kaže nam Ivan.

Shift se do sada održavao u splitskom HNK, a 2019. u hotelu Radisson. Shift

Desetljeće rada na događajima

Direktor Shifta, Ivan Burazin, istaknuto je lice domaće developerske scene i osnivač startupa CodeAnywhere, a kroz posljednjih desetak godina postao je voditelj jednog od najpoznatijih brendova u regiji, kada je riječ o konferencijama. Shift je, s druge strane, jedan od domaćih tehnoloških brendova s najduljim stažem. Prva konferencija, koja će kasnije tek nositi ime Shift Dev organizirana je još 2012. kao Startup Live Split – i nije bila usmjerena na developere kao danas.

Prvi spomen Shifta stiže nam 2013., kada se održala konferencija Shift Startup 2013. Od tada do danas Shift je stabilno rastao i oko developerskih tema okupio imena svjetske klase. Na Shiftu su tako predavali Rasmus Lerdorf, tvorac PHP-a, tvorac CSS-a Håkon Wium Lie te deseci softverskih arhitekata, programera i voditelja odjela iz Googlea, GitHuba, Bookinga, Microsofta i drugih poznatih svjetskih tvrtki. Ivan kaže da će mu dosadašnje iskustvo u organiziranju konferencija, kao i vlastito startup iskustvo – uvelike pomoći:

Suosnivač sam Codeanywherea, što je B2D SaaS proizvod. Radili smo mukotrpno više od 10 godina kako bismo stvorili developersku zajednicu korisnika na platformi. Uz to, Shift je prije svega developerska konferencija, zbog čega je bilo potrebno graditi dev zajednicu, a da smo u tome bili uspješni najbolje potvrđuje činjenica kako je posljednjih nekoliko godina konferencija bila popunjena do zadnjeg mjesta. I Codeanywhere i Shift daju mi savršen set alata kako bih pomogao Infobipu izgraditi prepoznatljivu i snažnu developersku zajednicu koja će biti jedan od zaštitnih znakova kompanije.

Nakon izazovne godine – akvizicija

Pandemija je snažno zahvatila i Shift, ali zanimljivo je kako je ova konferencija bila jedna od rijetkih koje su se prošle godine održale.

U pandemijskim uvjetima govorilo se o programiranju na Shift Devu, a ujesen je održan i Shift Money. Ivan Burazin je sredinom prošle godine za Netokraciju pojasnio kako se konferencije jednostavno moraju prilagoditi, a rezultat toga bio je i Shift Remote, niz virtualnih predavanja domaćih i stranih stručnjaka.

Ova akvizicija Shiftu će omogućiti potrebnu stabilnost i uvjete za rast vlastitog brenda konferencija koje će se sada nedvojbeno održavati i izvan granica Hrvatske. Suosnivači Infobipa Roberto Kutić, Izabel Jelenić i Silvio Kutić sada imaju iskusan tim za događaje koji će im pomoći u produbljivanju odnosa s developerima. Izabel Jelenić kaže:

Cilj nam je da zajednička Infobipova i Shiftova konferencija svojim vrhunskim i zanimljivim sadržajem donese dobrobit svima – i nama kao organizatorima i, dakako, publici koja će imati priliku čuti najbolje svjetske govornike iz developer svijeta. Želimo ispuniti njezin globalni potencijal, a nema ništa bolje kada takvo nešto veliko radite iz jedne, ipak, male Hrvatske.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Što će Infobipu zapravo Shift?

Cilj akvizicije za Infobip leži u poboljšavanju odnosa s developerskom zajednicom, o čemu govori i nova titula Ivana Burazina – Chief Developer Experience Officer.

Infobip je proteklih deset godina radio na razvoju B2B poslovanja i prodaji svojih usluga klijentima, ali uz nove SaaS proizvode sve je veća važnost prezentiranja tehnologije developerima.

Takozvani developer relations je sektor o kojem se možda ne govori mnogo, ali ukratko se može opisati kao marketinška strategija usmjerena prema programerima. Najbolji način pristupanja developerima su događaji, o čemu svjedoče konferencije koje organizira Amazon za svoj Web Services, ali i Infobipov konkurent Twilio koji održava konferenciju Signal. Izabel kaže:

Novi odjel Developer experience u Infobipu, koji će voditi Ivan, imat će pomno isplaniran i strukturiran pristup prema našim developerima u kompaniji, ali i eksternoj developerskoj zajednici. Primjerice, bavit će se raznim internim inicijativama kojima će cilj biti osnažiti developere u kompaniji – edukacijama u području kreiranja sadržaja, javnih uloga ili, pak, integracijom i provedbom inicijative Open Source.

Još uvijek nema mnogo detalja oko ove suradnje, ali je očito da će Infobip ovom akvizicijom ojačati svoju poziciju u lokalnoj i međunarodnoj developerskoj zajednici. Ono što je sigurno jest da će Shift i dalje postojati, a vjerojatno ćemo prve vijesti o tome kako će izgledati konferencije koje tim Shifta stvara unutar Infobipa saznati već na ovogodišnjem Shiftu koji nam dolazi najesen. Ivan otkriva:

U novom i još jačem ruhu konferencija Infobip Shift održat će se i ove godine u devetom mjesecu, baš kao i lani. Naravno, nadamo se da će situacija oko pandemije biti mnogo bolja kako bismo mogli napraviti najveće „offline“ izdanje do sada! No, ako pandemija i ne dozvoli, konferencija sigurno neće razočarati. Tome u prilog govori i kako već imamo potvrđene neke od najvećih predavača koji su ikada bili u Hrvatskoj. Inače, nakon ovogodišnjeg izdanja konferencije Infobip Shift prebacujemo se na originalnu viziju, a to je širenje izvan granica Hrvatske. U skladu s tim ambicioznim planom želimo u drugom kvartalu 2022. godine održati prvo izdanje konferencije u Americi, što bi bila kruna svog uloženog znanja, truda i energije cjelokupnog Shift tima.

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?