
Kako izgleda “život nakon exita” ispričali su nam Mario Frančešević, Ivan Burazin i Luka Abrus!
Fokusirajte se na znanje koje će biti zanimljivo za prodaju 2025., a ne danas, istaknuo je Luka na panelu RockPaperStartups konferencije, a koje još savjete iz iskustva imaju ova tri poduzetnika - saznajte u izvještaju.
U redu, prodali ste firmu – što sad? Kupujete fora auto, možda kuću na moru i bacate se u najam apartmana? Ili možda postajete investitor? Za neke od domaćih poduzetnika koji su uspješno dovršili prodaje odgovor nije baš takav. Zapravo, ako bismo trebali reći što je najveća promjena, to je da velike promjene zapravo nije ni bilo.
Na panelu konferencije RockPaperStartups, koji se održao u četvrtak, tri domaća osnivača tehnoloških tvrtki, Ivan Burazin iz Shifta, Mario Frančešević iz SeekandHita i Luka Abrus iz Fivea govorili su o svojim iskustvima nakon prodaje. Panelom je moderirao Bernard Ivezić iz Jutarnjeg Lista.
“Trebate vi nas kupiti” – OK.
Na Netokraciji smo ekskluzivno govorili o detaljima Endavine akvizicije Fivea u ožujku, a u travnju nas je dočekala akvizicija Shifta od strane domaćeg jednoroga Infobipa o kojoj ste također mogli prvo čuti kod nas. Istina, Socialbrando, projekt agencije SeekandHit akviziran je još 2012., ali kao što je Mario pojasnio – tek su prošle godine isplaćene sve dionice koje su dobili kao dio pogodbe prije devet godina.
Iako su akvizicije Shifta i Fivea bile relativno nedavno, to ne znači da se timovi nisu pošteno proveselili. Luka i Ivan kažu kako su nekoliko dana odvojili za slavlje, a potom je sve bilo kao i po starom. Podsjećamo, Ivan je danas na poziciji potpredsjednika za odnose s developerima u Infobipu, a Luka i dalje radi u Fiveu.
Zanimljivo je kako je Ivan u razgovorima s Infobipom bio otprilike tri godine, a prodao je tvrtku kada je nakon razgovora o jednoj konkurentskoj dev konferenciji poslao poruku jednom od suosnivača Infobipa i rekao mu:
Trebate vi kupiti Shift, mi ćemo raditi bolje konferencije s vama.
Ostalo je, kako kažu, povijest.

S druge strane, kada je 2012. tvrtka Socialbakers akvizirala Socialbrando, Mario i njegovi tim nisu znali što rade.
U 2012. nismo razmišljali o prodaji, radili smo nešto drugačije i mislili smo da imamo proizvod koji će se sam prodavati.
Ipak, ponuda je stigla, a prodaja dijela tvrtke tada se pokazala kao sjajna opcija. SeekandHit danas i dalje razvija digitalne usluge, okrenuti su stranom tržištu i jedna su od najpoznatijih agencija u Hrvatskoj.
Nova firma, sličan posao
Iako su odradili “izlaske” iz svojih tvrtki, to ne znači da su tri suosnivača danas u nešto drugačijim situacijama. Niti jedan od njih nije počeo raditi nešto drugo, a istaknuli su kako nije bila riječ o novcu. Ivan ističe:
Financijski, 2020. je za nas bila godina rasta. Istina je da je bio nešto sporiji nego što smo očekivali, ali prodaja nije bila financijska stvar kao takva. Prodao sam tvrtke i prije, i nadam se da ću ih prodavati i u budućnosti, ali vjerujem da ću raditi na novim tvrtkama dok god mogu.
Luka je priznao kako je razvoj tvrtki zapravo jedino što zna raditi:
U ovom trenutku ne znam raditi ništa drugo. Znam kako se razvija i gradi kompanija. Ovo je naš drugi izlazak, imamo dva startupa u koje ćemo nastaviti ulagati i planiram ostati i pomoći. Barem idućih nekoliko godina nastavit ću raditi baš ovo.

Nema smisla prodavati, ako se ne uklapate
Iako su akvizicije “vruće” teme koje uvijek poprati mnogo čestitanja, stiskanja ruku i tapšanja po ramenu – i dalje su najvažniji ljudi, dodaje Mario:
Tim je najvažniji dio svega što radimo. Sve ove kompanije ne bi bile prodane da druga strana nije mislila da su sjajne. Možete imati odlične profite, ali ako kompanija koju akvizirate nije dobar “fit” za vas to neće dobro završiti.
Mario je istaknuo kako se tijekom akvizicije tako mnogo treba promišljati koliko ćete kao tvrtka rasti i razvijati se uz nove zaposlenike tvrtke koju ste akvizirali – i koliko će oni svojim dolaskom obogatiti tvrtku koja vrši akviziciju. Ovo je korak o kojem se možda ne govori dovoljno, ali čini izuzetnu razliku. Mario je dodao i kako je 7 zaposlenika, koji su u SeekandHitu od početka, dobilo i dionice koje su prošle godine pretvorene u novac.

Cilj je zaposlenicima omogućiti bolji život
Ivan je dodao kako je velik dio akvizicije bilo upravo razgovaranje s timom. Pohvalio se kako je u tjednima prije akvizicije razgovarao sa svakim članom tima i sa svima detaljno prošao sve što ih eventualno muči i prezentirao kako će stvari izgledati u budućnosti:
Vjerujem da sam učinio najbolje što sam mogao. Svi zaposlenici Shifta u Infobipu su dobili bolje plaće i više prostora za napredak. Dok smo bili sami, vjerojatno nisu imali toliko opcija za napredak i osobni razvoj, ali danas su dijelom tvrtke od tri tisuće ljudi.
Luka je također istaknuo kako je jedna od prvih stvari na kojima je inzistirao to da svi zaposlenici dobiju bolje mogućnosti rasta u novom okruženju. Neki od zaposlenika dobili su pakete dionica, a Luka je istaknuo kako će svi iz Fivea imati mogućnost bržeg rasta plaća i kvalitete života u novoj tvrtki.
⚡️ And we are live at RockPaperStartups conference! Join us to participate in high-level discussions on the state and further development of the tech ecosystem!👉 Ask your questions in the comments, and our moderators will choose the most interesting ones and convey them to the speakers!
Posted by Netokracija on Friday, May 14, 2021
Svi smo čekali “naš Skype” – i dočekali ga
Sva tri izlaska o kojima danas govorimo bila su strateška, jer su tvrtke koje su akvizirale Five, Shift i Socialbrando u akviziciji primarno obogatile svoje poslovanje, a ne samo uložile novac. Ivan kaže kako je uvijek bolje biti strateški interes kada želite prodati, jer tada vaša vrijednost raste i u boljoj ste poziciji. Nema ništa loše u tome da budete cash cow za veliku tvrtku, ali to nije nešto što bi on preporučio.
Strateški izlasci znače i da tvrtke nastavljaju rasti i razvijati se u svojoj matičnoj zemlji i uredima, što je izuzetno važno i za općenitu klimu u startup industriji zemlje. Luka je pojasnio kako smo prije 10 godina svi gledali u Skype i sve što je on učinio za Estoniju, a danas mi imamo prve takve tvrtke.
Kako se krene događati više ovakvih izlazaka, bit će sve više mogućnosti na nacionalnoj razini. Luka je, zanimljivo, nekoliko puta spomenuo i kako nam uskoro slijedi još nekoliko domaćih vijesti sličnih njihovoj, ali nije davao više informacija o tome koje ćemo još domaće osnivače gledati kao zaposlenike potencijalno globalnih tvrtki.
“Trebate razmišljati o strategiji prodaje od prvog dana”
No, upravo ti suosnivači i osnivači imaju zanimljiv put pred njima. Prodati tvrtku nipošto nije jednostavno, a Luka je rekao da najbolje što možete učiniti jest početi razmišljati o strategiji prodaje od prvog dana:
Kada smo pričali sa savjetnikom i rekli da smo digitalna agencija, rekao je kako s time ne može raditi jer je takve tvrtke prodavao 2015. Kada smo objasnili da ipak nismo samo to, nego da imamo proizvode i tim koji je vrhunski u svom polju, tada smo došli do nečega s čime se “može raditi” kada je riječ o prodaji.
Savjet je, stoga, fokusirajte se na znanje koje će biti zanimljivo za prodaju 2025., a ne danas. Potrebno je osluškivati, razgovarati i pitati za savjete koji će možda usmjeriti vaše poslovanje u smjeru koji bi bio globalno zanimljiv.
Za kraj, Ivan je preporučio knjigu Built to sell Johna Warrillowa koja donosi velik broj savjeta o tome kako razviti tvrtku koja može za nekoliko godina biti prodana većem igraču. Ako čitate ovaj tekst i razmišljate o tome da i vi za nekoliko godina napravite exit, svakako bismo vam za kraj mogli preporučiti da razgovarate s naša tri panelista – sigurni smo da će vam imati zanimljive priče za ispričati.
Konferenciju RockPaperStartups organizirali su Netokracija i Algebra Lab. Glavni pokrovitelj je Hrvatski Telekom, a podržali su je još OptimoRoute i Kavantura. Snimku događanja pogledajte na Facebooku, a prijavite se i na iduća povezana događanja, RockPaperProduct i RockPaperGrowth!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.