
Infobipov program ima već 142 prijavljena startupa. Među njima su Orqa, Robotiq.ai, Hubbig, Parklio i Sportening!
Svi su ovi hrvatski startupi spremno ušli u program podrške hrvatskog jednoroga iz Vodnjana svjesni koliko im komunikacijska rješenja Infobipa mogu pomoći. Što točno i kako planiraju koristiti, saznali smo od njihovih predstavnika.
Prošli tjedan smo imali priliku predstaviti Infobipov Startup Tribe – program kojim prvi hrvatski jednorog želi perspektivnim startupima dati tehničku, administrativnu, prezentacijsku i savjetodavnu podršku. Ekskluzivno smo tada u razgovoru s Nikolom Pavešićem, voditeljem ovog Infobipovog programa, saznali detalje o tome što će konkretno ti oblici podrške obuhvaćati.
Osim vrijedne mreže kontakata i mentora iz renomiranih svjetskih akceleratora i VC fondova, tu su i različiti drugi benefiti. Tako Infobip neće direktno financijski podržavati startupove, već će startupi unutar programa moći dobiti na korištenje Infobipove komunikacijske tehnologije u protuvrijednosti od 10.000 do 60.000 dolara te pristup Infobipovom Product Sandboxu.
A tko ima priliku doći do toga? Kako smo spomenuli u prethodnom tekstu, u Infobip Startup Tribe mogu se prijaviti startupi koji su dobili investicije do 5 milijuna eura ili imaju maksimalno 100 zaposlenih, no Nikola napominje kako će biti voljni propustiti i iznimke od kriterija, ako potonje pokažu veliki potencijal rasta.
Hrvatski jednorog pokreće program za startupe: Infobip Startup Tribe!
Već su ih obasule prijave sa svih strana svijeta
Koliko je vrijedan program hrvatskog jednoroga govori i činjenica da se na njega u tjedan dana prijavilo 142 startupa iz dvadeset zemalja i sa svakog kontinenta. Nikola donosi prve pregledne brojke:
Očekivano, za sada je najviše prijava iz Hrvatske i zemalja iz regije jer je u ovom djelu svijeta vijest o programu najviše odjeknula, ali ugodno su nas iznenadile i prijave iz daleke Azije, Australije i SAD-a. Od zaprimljenih prijava, njih 61 (znači 43%) dosad je dobilo neku vrstu investicije koje su u prosjeku iznosile 1,9 milijuna dolara, a prosječan broj zaposlenih među prijavljenima je 9 zaposlenika.
Među njima, pronaći ćete različite profile startupa – u različitim fazama, industrijama i modelima poslovanja – ali najčešće ih sve povezuje potreba da optimiziraju operativne zadatke odnosno neki dio svoje komunikacije s korisnicima. Da li je to olakšavanje procesa registracije korisnika, pravodobno i proaktivno kontaktiranje koje potiče konverzije i prihvat kako među postojećim, tako i među novim korisnicima ili cijeli niz rješenja koji olakšavaju procese korisničke podrške – Infobip im može pomoći da iskoriste moć velikog sustava i ostvare još brži rast.
Naravno, bolje bi bilo pitati kojim startupima to ne treba, a po broju prijavljenih trebalo bi biti jasno koliko već uključenima to sve vrijedi. No, kako smo rekli, svaki startup se razlikuje – što znači i da ćemo tu naletjeti na razne slučajeve korištenja palete Infobipovih rješenja. Dali smo si zato za zadatak razgovarati s nekima od prvih hrvatskih startupa koji su već započeli svoj dio Startup Tribe programa te kako Infobipova rješenja planiraju iskoristiti.
Srđan Kovačević, Orqa: “Moderne komunikacijske tehnologije mogu drastično pomoći u pružanju izvrsne korisničke podrške”

Orqa je u ovih godinu i pol dana, koliko je brend prisutan na tržištu, izgradila reputaciju tvrtke s odličnom korisničkom podrškom, ističe Srđan Kovačevič, su-osnivač i CEO tvrtke. Od početka su bili svjesni niše u kojoj rade i koliko im je za početni rast bila važna zajednica entuzijasta koji su se oko njihovog hardvera okupili. Naravno, danas Orqa razvija proizvode koji ne koriste samo pojedinci u privatne svrhe pa je razumljivo što moraju još više ulagati u odnose s korisnicima – a to se ulaganje višestruko isplatilo, komentira Srđan:
Sada želimo podići letvicu još više, i postati tvrtka s najboljom korisničkom podrškom, ne samo u svojoj niši, već općenito u domeni potrošačke elektronike. Želimo i u tome biti najbolji na svijetu. Posao odnosa s korisnicima je u svojoj suštini zapravo jednostavan: svodi se na razumijevanje korisnika, empatiju, i komunikaciju. Dok operirate u niši, radite s malim brojem korisnika pa je relativno jednostavno održavati razinu kvalitete; no kako volumen raste, to postaje sve teže jer se podrška korisnicima ne da baš jednostavno skalirati. Tu sigurno vidimo Infobipove Conversations ili Moments kao zanimljiva rješenja.
Jer, kako dodaje Srđan, tehnologija iako pomaže, ona nije “srebrni metak” – primjena trenutno dostupnih rješenja će vam zasigurno olakšati život, ali nećete jednim potezom riješiti problem. Moderne komunikacijske tehnologije mogu drastično pomoći u pružanju izvrsne korisničke podrške, a Srđan vjeruje da nisu ni blizu da iskoriste puni potencijal tehnologije koja je za to trenutno raspoloživa.
Dario Boras, Parklio: “Infobipova lokalizacija i prisutnost na praktički svim svjetskim tržištima izuzetna nam je prilika”
Prošle godine, taman prije vrhunca pandemije splitski Parklio osigurao je više od 30 milijuna kuna investicije za razvoj pametnih rješenja za parking. Osim hardvera, u Parkliu se u tu svrhu proizvodi i softver, a kako posluju s različitim klijentima važan im je svaki aspekt korisničke podrške i odnosa s korisnicima, potvrđuje i Dario Boras, CEO i su-osnivač:
Tu nam je odlično došao Infobip jer smo putem novog Infobip Startup Tribe programa doznali i razradili mogućnost korištenja cijele lepeze proizvoda koju zapravo možemo koristiti. Osim odnosa s klijentima važna nam je i sigurnost cijelog sustava da se minimalizira rizik za nas, ali i korisnike naših proizvoda i usluga tako da mislimo odmah implementirati i Infobipovo 2FA rješenje (Two-Factor Authentication).
Osim toga, Parkliu ide u prilog i još jedan benefit Infobipovog programa, a to je činjenica da Infobip ima podružnice na preko 65 lokacija diljem svijeta. Sam Parklio je danas prisutan na više od 30 svjetskih tržišta pa će im Infobipova lokalizacija i prisutnost na praktički svim svjetskim tržištima vrijediti višestruko.
Darko Jovišić, Robotiq.ai: “Posebno nam je zanimljiva i mogućnost suradnje s Infobipom i u drugom smjeru”
S druge strane, skoro milijun eura vrijedna investicija u hrvatski Robotiq još je vruća, a već imaju priliku akcelerirati svoj rast uz program hrvatskog jednoroga. Ovaj relativno mlad startup specijalizirao se za automatizaciju procesa, a Infobipovo Conversations rješenje planiraju koristiti kao ticketing aplikaciju za svoj proizvod. Osim toga, Darko Jovišić, CEO i su-osnivač, dodaje i kako postoji mogućnost da zamijene Robotiqov chatbot s Infobipovim Answers rješenjem:
Nakon razgovora s Infobipom vidjeli smo i da možemo integrirati Robotiq.ai u njihov Conversations kao widget za pokretanje procesa. Posebno nam je zanimljiva i intrigantna mogućnost suradnje s Infobipom i u drugom smjeru – da Infobip koristi Robotiq.ai platforme za automatizaciju internih procesa, a uvijek postoji i mogućnost generiranja leadova za njih gdjegod stignemo u suradnji s našim klijentima i partnerima. Uvjereni smo da je ovo sjajna inicijativa i drago nam je da smo se uključili, a sigurni smo i da će nusprodukt svega biti jačanje ekosustava na lokalnoj razini.
Dragana Lipovac, Hubbig: “Digitalizaciju logistike želimo pratiti i automatizacijom komunikacije na svim kanalima”
Jedan od također perspektivnih startupa na našoj sceni je i Hubbig, koji pomalo, ali sigurno probija nefleksibilne oklope logističke industrije. Iako su još malen tim, planiraju značajno širenje u sljedećih 6 do 12 mjeseci ističe Dragana Lipovac, a tu Infobip vide kao izvrsnu podršku.
U našoj je branši digitalizacija i standardizacija neophodna pa će tako doći do velikih promjena s uvođenjem eCMR-a, odnosno digitalnog teretnog lista koji će postati standard u Europskoj Uniji do 2024. Kroz tu digitalizaciju mi želimo automatizirati i komunikaciju s našim klijentima i korisnicima u čemu će nam mogućnost korištenja Infobipovih proizvoda doći kao naručena. Komunikacija s prijevoznicima na svakom koraku je ključna, da li preko SMS-a, WhatsApp-a, Viber-a, ili nekog drugog kanala, i zato nam treba pouzdani partner i drago nam je da ćemo to moći realizirati s Infobipom koji upravo nudi taj omnichannel pristup.
Osim toga, posebno im je zanimljiva i pomoć oko prisutnosti na drugim tržištima, a pogotovo prilika da im netko na tržištima u kojima nemaju prisustvo podijeli savjet i ukaže na pravog partnera. Što Dragana ističe kao posebnu vrijednost ovakvog tipa programa.
Sportening: “Za naš model poslovanja ključne su direktne preporuke”
I zadnji, ali ne posljednji – startup koji svojom aplikacijom želi okupiti ljubitelje sporta iz cijelog svijeta – od Emirata preko Brazila pa sve do Filipina.
GNK Dinamo prvi je partner aplikacije Sportening Ivana Klarića!
Ovaj zadnji projekt Ivana Klarića, IT industriji poznatog i kao osnivača Score Alarma, osigurao je u ožujku ove godine 3,9 milijuna eura. Kako im Infobipova rješenja mogu koristiti? Sportening omogućava korisnicima da prate svoje omiljene sportske timove i pritom postanu dio navijačke zajednice, a za to će im trebati i OTP (One Time Password) kod za verificiranje broja za što će im Infobip biti izuzetno koristan, pojašnjavaju Matej Šerbec i Ivo Krka, voditelji razvojnog tima.
S druge strane za naš model poslovanja ključne su direktne preporuke pa nam je zanimljiva mogućnost da naši korisnici putem nekog od kanala pozovu svoje prijatelje i kontakte. I, konačno, važna nam je kvaliteta konekcije odnosno mogućnost da testiramo kako naše poruke prema korisnicima prolaze od države do države, od operatera do operatera. S obzirom na to da je Infobipova snaga upravo u partnerstvima s operaterima raduje nas da možemo dobiti dodatni feedback od njihovog Connectivity Teama.
Svi ovi startupi, kako vidimo, u paleti Infobipovih proizvoda mogu naći nešto za sebe pa vjerujem da će ih biti još mnogo u narednim mjesecima s različitim primjerima korištenja njihovih rješenja. Ako ste i sami osnivači ili dio nekog startupa i trebate pomoć oko sličnih stavki poslovanja, nemate se što misliti – ipak je u pitanju podrška prvog hrvatskog jednoroga.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.