Igre su čudna stvar. Često se dogodi da potrošite stotine kuna na nešto što zapravo uopće nema fizički oblik, CD/DVD/Blu-Ray igre su postale rijetke, a i kada kupite nešto u kutiji, morate skidati 'patcheve' s interneta. Ipak, ne bi li bilo super da možete onda barem te igre koje kupite igrati na više mjesta odjednom? Steam, Microsoft i Sony su se pobrinuli da ovo ne bude više san, nego stvarnost.
Priznajem, rijetko sam se uhvatio kako zapravo kupujem igre proteklih godina. Našao se tu poneki Counter Strike i slične stvari na popustu, ali uvijek sam se nekako držao Free to Play naslova, uz tek jednu ili dvije kupnje godišnje. U ovo doba gameplay videa, dubinskih reviewa, ali i razočaranja poput Mafije 3 i No Man’s Skya, jednostavno mi je nekada jako teško dati novce za igru. Priznajem, krivo je to razmišljanje, ali popravljam se.
Možda ovako ne zvučim kao “pravi” gamer i možda ovakvim razmišljanjem moj kredibilitet kao “dežurnog” gamera Netokracije pati (ako ga je ikada uopće i bilo), ali jednostavno je tako. Teško je osjećati se kako je vaš novac dobro potrošen kada iz tjedna u tjedan vidimo igre koje izlaze napola završene. Zato se držim božićnog Overwatch updatea za svoje blagdansko veselje, recimo.
Ipak, za mene je vjerojatno i više nego zanimljiv novi trend koji se polako razvija u industriji, a to je svakako cross-platform i (uzet ću si slobodu za pogađanje termina) multi-platform igranje, s jednostavnim streamanjem igara na druga računala.
Počnimo s ovim posljednjim.
Iako za svoj setup kod kuće volim misliti kako je prilično pristojan i neloš, a preferiram PC u odnosu na konzole, priznajem kako neke igre jednostavno izgledaju ljepše i igraju se mnogo bolje u dnevnoj sobi na televizoru. Tu mi na pamet svakako pada Rocket League, koji je apsolutno odličan za igranje na televizoru s kontrolerom.
Naravno, donedavno je ovo bila mogućnost samo onih koji su bili voljni svoje gaming računalo spojiti s televizorom, ali zahvaljujući Steamu, ušli smo u novo, ljepše doba.
Steam Streaming: simbioza dvaju računala
Steam In-home streaming, ako niste upoznati, dar je Steam bogova nama, gamerima. Iako vjerojatno nije toliko genijalan da o njemu pričam u ovakvim superlativima, na trenutke zaista zasja, a moja prva reakcija na iskustvo bila je: “wow”. Steam Stream vam omogućava korištenje vašeg “glavnog” računala za odrađivanje svog onog teškog posla poput renderanja igre, dok vaš laptop ili drugo računalo igru samo streama na svoj ekran, dopuštajući vam da ju igrate na računalu koje inače ne bi moglo ni sanjati o tome.
Ovo je prilično korisno upravo kada je riječ o gaming računalu i laptopu, kombinaciji koju dosta ljudi posjeduje. Gaming računalo može biti bilo gdje i odrađivati svoj dio posla, a sve što vam treba kako biste na svom laptopu igrali, primjerice, Shadow of Mordor na ultra detaljima, je pristojna Wi-Fi veza. To je, naravno, dosta kompleksna stvar sama po sebi, ali nije nepremostiva prepreka.

Prilikom mog isprobavanja, najveći problem bio je upravo Wi-Fi, ali to je više arhitektonski problem onoga koji je gradio moju kuću i mene osobno nego ekipe iza ove tehnologije. What can you do.
Kao dodatna mogućnost jest to da možete nastaviti igrati istu igru u drugoj prostoriji i na drugom računalu. Nezadovoljni ste sa sobom? Preselite u hodnik.
Jedna igra – dvije platforme, bez nadoplate
S druge strane, imamo Xbox Play Anywhere, i iako je “anywhere” dosta širok pojam, ograničeni ste na Xbox one i PC, što i nije tako loše. Poanta ovoga je da kupite igru poput Forza Horizona 3 i možete istu igru, s istim save fileom, igrati na Xboxu i na PC-u bez ikakve nadoplate ili ičeg sličnog.
Iz iskustva vam mogu reći kako je to zaista super, ne zbog toga što konačno možete igrati Gears of War i Forzu na računalu, nego jer je jednostavno igranje igre na dvije različite konzole potpuno različit doživljaj. Xbox One kontroler je odličan, a iako ga možete spojiti i s računalom, bolje je jednostavno igrati igru na velikom ekranu, ako ga imate.

Kada je riječ o Gears of War, radije ću ih igrati na računalu jer shootere općenito ne volim igrati kontrolerom. Ljepota ovoga je da vi ne morate. Igrajte sve igre samo na računalu, ili na konzoli. Svejedno je. Ne morate ni imati Xbox, Microsoftu je to u redu. Izbor je ono što je super ovdje, a još je bolje što ne plaćate ništa dodatno.
Pretplata na stotine PlayStation 3 naslova
Sony se odlučio za nešto drugačiji pristup i omogućio igranje stotina PlayStation 3 naslova na računalu za samo 13 funti mjesečno u usluzi PlayStation Now. Iskreno, meni je ovo nekako najmanje draga opcija, ali vidim razloge zašto bi mogla biti odlična. PlayStation 3 ima gomilu jako dobrih igara, poput Last Of Us, Uncharted 2 i 3, God Of War III, Killzone 2, InFamous i drugih.
Sjećam se kako sam se loše osjećao zbog nemogućnosti igranja Uncharteda i God of Wara na računalu, ali, eto, sada su se neke stvari promijenile na bolje. Još je bolje to što ne morate kupovati svaku igru posebno, već su sve uključene u pretplatu. Samo skidajte i igrajte, koliko god vas je volja.

Idealni svijet bi bio onaj kada bi sve igre bile za sve platforme, ali opet tada ne bismo imali razloga imati različite platforme. Ove (još uvijek) limitirane opcije igranja igara na drugim mjestima su zaista zanimljive i dobre i vjerojatno ćemo ih vidjeti još, a svaka mogućnost koja pomaže gamerima pozdravljena je od moje strane.
A sada me ispričajte, čeka me uspoređivanje Forze na Xboxu i PC-ju!
Za dobar gaming potreban je i dobar internet, a uz novu B.net ponudu bez skrivenih namjera igrajte bez ometanja na računalu, putem konzole ili u kombinaciji po želji.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
mirko m
27. 12. 2016. u 12:48 pm
mislite li da je slično ovome budućnost igranja igara u “cloudu”? tj. na nekom ultra moćnom serveru, a da ćemo mi samo streamati sliku slično kao s desktopa na laptop? samo je potrebna brza veza i moguće je. o isplativosti je druga priča
Ivan Šimić
28. 12. 2016. u 11:21 am
Zanimljiva ideja. https://liquidsky.tv/ već radi nešto slično, ali nekako sumnjam da će ta tehnologija postati mainstream uskoro. Istina, možda sam i u krivu, ali mislim da bi to značilo direktan udarac na tvrtke poput nVidie i sličnih, s čime se ne bi oni baš lako složili. Ipak, možda u budućnosti samo tako budemo i igrali, tko zna. 🙂