
Kako HTC vidi budućnost nogometa: Od robotskih kamera do elektroničkih tetovaža
HTC, čiji je pametni uređaj službeni telefon UEFA-inih natjecanja Champions League i Europa League, predviđa 30 različitih načina na koje bi se najvažnija sporedna stvar na svijetu mogla promijeniti do 2060. godine. Tu su nogometaši androidi, podatci ugrađeni u dresove igrača, iznimno realistične 3D simulacije dostupne bez obzira na to gdje se nalazi te mogućnostima uživanja u nogometu u pokretu, uz pametne telefone, naravno.

HTC, čiji je pametni uređaj službeni telefon UEFA-inih natjecanja Champions League i Europa League, predviđa 30 različitih načina na koje bi se najvažnija sporedna stvar na svijetu mogla promijeniti do 2060. godine. Tu su nogometaši androidi, podaci ugrađeni u dresove igrača, iznimno realistične 3D simulacije dostupne bez obzira na to gdje se nalazite – uz pametne telefone, naravno.
Naručeno istraživanje ovom je prilikom provela konzultantska kuća Futurizon, a prema njihovom izvješću, navijači se imaju čemu veseliti kad je riječ o ljubavnom spoju tehnologije i nogometa:
- za pet godina: aplikacije za mobilne uređaje gledateljima će omogućavati povezivanje s igračima te koordiniranje s ostalim navijačima u pružanju podrške svojim herojima te tako obogatiti praćenje nogometa i zbližavanje navijača s timovima i igračima. Te će aplikacije u stvarnom vremenu objedinjavati podatke s društvenih medija i nogometnih utakmica, zahvaljujući čemu će postati nezamjenjiv, sveobuhvatan rekvizit za sve navijače;
- za 15 godina: gledanje nogometnih utakmica kod kuće postat će uzbudljivije zahvaljujući kamerama ugrađenima u dresove igrača te robote veličine insekta, koji će utakmicu prikazivati iz potpuno novog ugla
- za 55 godina: tehnologija će navijačima kod kuće omogućiti upravljanje čovjekolikim robotima u utakmicama, tvrdi Futurizon, pa će navijači uz pomoć napredne virtualne stvarnosti u potpunosti moći osjetiti i iskusiti igru na nogometnom terenu.

Zbogom sudačkim greškama
Ni sama igra neće ostati pošteđena ili zakinuta, ovisno o tome kako na to gledate. Tehnologija će klubovima i igračima omogućiti lakše skupljanje i korištenje podataka u svrhu poboljšanja rezultata:
- za pet godina: senzori koji mjere udarac lopte od neku površinu te mjerači ubrzanja ugrađivat će se u kopačke i tako omogućavati precizno mjerenje dodira između lopte i igrača
- za 20 godina: na kožu igrača utiskivat će se elektronički uređaji koji će njihove živčane sustave i kemijske nalaze krvi povezivati s vanjskim mrežama i uređajima te tako generirati složene analize koje će igračima pomagati da vrlo brzo poboljšaju svoje rezultate
- za 25 godina: zahvaljujući aktivnim kontaktnim lećama suci će moći pratiti akcije iz svih kutova te zumirati po volji – možda čak i u 3D tehnici.

Autor spomenutog izvješća je futurolog (a što drugo) dr. Ian Pearson, koji je naglasio važnost publike u nogometu:
Nogomet je sport koji se vrti oko uključenosti publike. Tehnologija se oduvijek koristila kako bi se poboljšala kvaliteta igre te sudjelovanje navijača na stadionu i izvan njega. U godinama koje slijede to će se samo ubrzati jer će se akcija na terenu sve više temeljiti na podacima, dok će iskustvo navijača, bilo da su na tribinama ili kod kuće, postati bogatije i iznimno realistično kada su osjetila u pitanju.
HTC je već krenuo u tom smjeru sa svojom aplikacijom HTC FootballFeed koja donosi službene, ažurirane vijesti o utakmicama UEFA-inih natjecanja te personalizirane informacije, statistike i ostale vezane sadržaje na vaš pametni telefon.
Zanima li vas kakva su druga predviđanja o (ne)mogućoj budućnosti nogometa, puno izvješće možete naći ovdje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.