Kako HTC vidi budućnost nogometa: Od robotskih kamera do elektroničkih tetovaža

Kako HTC vidi budućnost nogometa: Od robotskih kamera do elektroničkih tetovaža

HTC, čiji je pametni uređaj službeni telefon UEFA-inih natjecanja Champions League i Europa League, predviđa 30 različitih načina na koje bi se najvažnija sporedna stvar na svijetu mogla promijeniti do 2060. godine. Tu su nogometaši androidi, podatci ugrađeni u dresove igrača, iznimno realistične 3D simulacije dostupne bez obzira na to gdje se nalazi te mogućnostima uživanja u nogometu u pokretu, uz pametne telefone, naravno.

Budućnost nogometa za HTC je predvidio futurolog dr. Ian Pearson
Budućnost nogometa za HTC je predvidio futurolog dr. Ian Pearson

HTC, čiji je pametni uređaj službeni telefon UEFA-inih natjecanja Champions League i Europa League, predviđa 30 različitih načina na koje bi se najvažnija sporedna stvar na svijetu mogla  promijeniti do 2060. godine. Tu su nogometaši androidi, podaci ugrađeni u dresove igrača, iznimno realistične 3D simulacije dostupne bez obzira na to gdje se nalazite – uz pametne telefone, naravno.

Naručeno istraživanje ovom je prilikom provela konzultantska kuća Futurizon, a prema njihovom izvješću, navijači se imaju čemu veseliti kad je riječ o ljubavnom spoju tehnologije i nogometa:

  • za pet godina: aplikacije za mobilne uređaje gledateljima će omogućavati povezivanje s igračima te koordiniranje s ostalim navijačima u pružanju podrške svojim herojima te tako obogatiti praćenje nogometa i zbližavanje navijača s timovima i igračima. Te će aplikacije u stvarnom vremenu objedinjavati podatke s društvenih medija i nogometnih utakmica, zahvaljujući čemu će postati nezamjenjiv, sveobuhvatan rekvizit za sve navijače;
  • za 15 godina: gledanje nogometnih utakmica kod kuće postat će uzbudljivije zahvaljujući kamerama ugrađenima u dresove igrača te robote veličine insekta, koji će utakmicu prikazivati iz potpuno novog ugla
  • za 55 godina: tehnologija će navijačima kod kuće omogućiti upravljanje čovjekolikim robotima u utakmicama, tvrdi Futurizon, pa će navijači uz pomoć napredne virtualne stvarnosti u potpunosti moći osjetiti i iskusiti igru na nogometnom terenu.
Kamere će, naravno, nositi insektoliki droidovi
Kamere će, naravno, nositi insektoliki droidovi.

Zbogom sudačkim greškama

Ni sama igra neće ostati pošteđena ili zakinuta, ovisno o tome kako na to gledate. Tehnologija će klubovima i igračima omogućiti lakše skupljanje i korištenje podataka u svrhu poboljšanja rezultata:

  • za pet godina: senzori koji mjere udarac lopte od neku površinu te mjerači ubrzanja ugrađivat će se u kopačke i tako omogućavati precizno mjerenje dodira između lopte i igrača
  • za 20 godina: na kožu igrača utiskivat će se elektronički uređaji koji će njihove živčane sustave i kemijske nalaze krvi povezivati s vanjskim mrežama i uređajima te tako generirati složene analize koje će igračima pomagati da vrlo brzo poboljšaju svoje rezultate
  • za 25 godina: zahvaljujući aktivnim kontaktnim lećama suci će moći pratiti akcije iz svih kutova te zumirati po volji – možda čak i u 3D tehnici.
Jednu od većih uloga igrat će pametni telefoni
Jednu od većih uloga igrat će pametni telefoni

Autor spomenutog izvješća je futurolog (a što drugo) dr. Ian Pearson, koji je naglasio važnost publike u nogometu:

Nogomet je sport koji se vrti oko uključenosti publike. Tehnologija se oduvijek koristila kako bi se poboljšala kvaliteta igre te sudjelovanje navijača na stadionu i izvan njega. U godinama koje slijede to će se samo ubrzati jer će se akcija na terenu sve više temeljiti na podacima, dok će iskustvo navijača, bilo da su na tribinama ili kod kuće, postati bogatije i iznimno realistično kada su osjetila u pitanju.

HTC je već krenuo u tom smjeru sa svojom aplikacijom HTC FootballFeed koja donosi službene, ažurirane vijesti o utakmicama UEFA-inih natjecanja te personalizirane informacije, statistike i ostale vezane sadržaje na vaš pametni telefon.

Zanima li vas kakva su druga predviđanja o (ne)mogućoj budućnosti nogometa, puno izvješće možete naći ovdje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.