Danas se na 1. HoReCa susretu u Zagrebu, koji su organizirali METRO Cash & Carry i CRANE, razgovaralo o digitalnim rješenjima koji će smanjiti uporabu papira i olovke u ugostiteljstvu. Svoje ideje za unaprjeđenje poslovanja i bolju komunikaciju s gostima predstavilo je 12 domaćih i startupa iz susjedstva.
Danas je u coworking prostoru HUB385 u Zagrebu održan prvi HoReCa MeetUp u Hrvatskoj. Organizatori METRO Cash & Carry i Hrvatska mreža poslovnih anđela (CRANE) ovime su povezali restorane, hotele i druge ugostitelje sa startupima koji imaju ideje kako osnažiti njihove digitalne kapacitete. Susret je otvorio predsjednik Uprave METRO Hrvatska, Marc Carena, koji je istaknuo da startupi često griješe jer prvo od poslovnog sektora traže novac, a zapravo trebaju mentorstvo. Upravo je s ciljem podrške mladim timovima pokrenut METRO akcelerator, u suradnji s Techstarsom, koji okuplja međunarodne startupe u Berlinu.
Glavni direktor programa akceleratora, Alexander Zumdieck, predstavio je rezultate istraživanja među korisnicima u hotelijerstvu i ugostiteljstvu koji ukazuju na zahtjeve korisnika da se komunikacija “seli” online. Primjerice, gotovo četvrtina gostiju (23 posto) želi rezervirati usluge putem interneta ili na mobilnim uređajima. Iz Metroa su također najavili da bi neke od rješenja s prethodnih izdanja akceleratora voljeli dovesti u Hrvatsku. Riječ je o projektima koji putem aplikacija i clouda žele olakšati komunikaciju i poslovanje unutar industrije, a slična rješenja, među kojima su i ona koja smanjuju korištenje papira i olovke, na današnjem su događanju pokazali i izabrani startupi.
Tko je došao na pitch?

Na susretu je sudjelovalo 12 startupa, no samo njih 5 je dobilo priliku pitchati svoje proizvode i usluge hrvatskim ugostiteljima i hotelijerima, kao što su hotel Esplanade, slastičarnica Amelie i restoran Agava. Počevši od hrvatskih startupa, prvi se predstavio InCheckin, koji je već prikupio investicije u iznosu od preko 100.000 eura. Njihovu aplikaciju za privatne iznajmljivače koja pojednostavljuje prijavu gostiju već smo spominjali na Netokraciji. U međuvremenu je aplikacija stekla 2000 korisnika, traže ju na španjolskom tržištu, a nastale su još dvije varijante proizvoda. Prva od njih je aplikacija namijenjena turističkim agencijama, trenutno u beta testiranju, za koju je zainteresirana agencija Kompas, dok je druga kreirana za goste u hotelima i kampovima.
Svoju platformu za vlasnike restorana i ugostiteljskih objekata pod imenom Trakbar predstavio je Igor Svehla. Riječ je o platformi koja uz pomoć strojnog učenja omogućava uvid u velike količine podataka te kroz analitiku i predviđanja olakšava optimizaciju poslovanja i donošenje odluka. O trećem hrvatskom startupu, Unlimited Communication, već smo pisali – njihov Tapoint krenuo je s društveno-odgovornom komponentom za pomoć u komunikaciji djeci s posebnim potrebama, da bi se naposljetku razvio u beskontaktno naručivanje putem NFC-a i QR koda i u hotelskim sobama.

Nadalje, platformu za restorane koja omogućava povezivanje s drugim platformama za vođenje računa, Belopp, predstavio je Haris Čusto. Riječ je o startupu iz Bosne i Hercegovine koji radi na platformi koja objedinjuje digitalni jelovnik, sustav vjernosti, mobilno naručivanje i druge aspekte usluga. Kako pak osigurati bolju komunikaciju zaposlenika hotela te pregled operacija u hotelu, osmislio je Facility iz Slovenije. Projekt je predstavio CEO i osnivač Luka Berger koji je iskustva u industriji stekao u hotelu u Yellowstoneu. Na razvoju projekta trenutno radi 16 zaposlenika, a u sustavu se nalazi preko 20.000 hotelskih soba u 10 zemalja svijeta.
Ostali startupi koji su sudjelovali su CityPal, EmGuest, Infonito PALM, LocationsLive, Marry Me, zatim MusicBox koji omogućava kreiranje prave atmosfere u ugostiteljskom objektu te multifunkcionalni punjač So-Box.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.