1. HoReCa MeetUp: Što domaći startupi smišljaju za hotele i ugostitelje?

1. HoReCa MeetUp: Što domaći startupi smišljaju za hotele i ugostitelje?

Danas se na 1. HoReCa susretu u Zagrebu, koji su organizirali METRO Cash & Carry i CRANE, razgovaralo o digitalnim rješenjima koji će smanjiti uporabu papira i olovke u ugostiteljstvu. Svoje ideje za unaprjeđenje poslovanja i bolju komunikaciju s gostima predstavilo je 12 domaćih i startupa iz susjedstva.

alexander-zumdieck-2_

Danas je u coworking prostoru HUB385 u Zagrebu održan prvi HoReCa MeetUp u Hrvatskoj. Organizatori METRO Cash & Carry i Hrvatska mreža poslovnih anđela (CRANE) ovime su povezali restorane, hotele i druge ugostitelje sa startupima koji imaju ideje kako osnažiti njihove digitalne kapacitete. Susret je otvorio predsjednik Uprave METRO Hrvatska, Marc Carena, koji je istaknuo da startupi često griješe jer prvo od poslovnog sektora traže novac, a zapravo trebaju mentorstvo. Upravo je s ciljem podrške mladim timovima pokrenut METRO akcelerator, u suradnji s Techstarsom, koji okuplja međunarodne startupe u Berlinu.

Glavni direktor programa akceleratora, Alexander Zumdieck, predstavio je rezultate istraživanja među korisnicima u hotelijerstvu i ugostiteljstvu koji ukazuju na zahtjeve korisnika da se komunikacija “seli” online. Primjerice, gotovo četvrtina gostiju (23 posto) želi rezervirati usluge putem interneta ili na mobilnim uređajima. Iz Metroa su također najavili da bi neke od rješenja s prethodnih izdanja akceleratora voljeli dovesti u Hrvatsku. Riječ je o projektima koji putem aplikacija i clouda žele olakšati komunikaciju i poslovanje unutar industrije, a slična rješenja, među kojima su i ona koja smanjuju korištenje papira i olovke, na današnjem su događanju pokazali i izabrani startupi.

Tko je došao na pitch?

Cilj predstavljenih projekata je pojednostaviti prijave i komunikaciju s gostima, ali i internu komunikaciju i procese.
Cilj predstavljenih projekata je pojednostaviti prijave i komunikaciju s gostima, ali i internu komunikaciju i procese.

Na susretu je sudjelovalo 12 startupa, no samo njih 5 je dobilo priliku pitchati svoje proizvode i usluge hrvatskim ugostiteljima i hotelijerima, kao što su hotel Esplanade, slastičarnica Amelie i restoran Agava. Počevši od hrvatskih startupa, prvi se predstavio InCheckin, koji je već prikupio investicije u iznosu od preko 100.000 eura. Njihovu aplikaciju za privatne iznajmljivače koja pojednostavljuje prijavu gostiju već smo spominjali na Netokraciji. U međuvremenu je aplikacija stekla 2000 korisnika, traže ju na španjolskom tržištu, a nastale su još dvije varijante proizvoda. Prva od njih je aplikacija namijenjena turističkim agencijama, trenutno u beta testiranju, za koju je zainteresirana agencija Kompas, dok je druga kreirana za goste u hotelima i kampovima.

Svoju platformu za vlasnike restorana i ugostiteljskih objekata pod imenom Trakbar predstavio je Igor Svehla. Riječ je o platformi koja uz pomoć strojnog učenja omogućava uvid u velike količine podataka te kroz analitiku i predviđanja olakšava optimizaciju poslovanja i donošenje odluka. O trećem hrvatskom startupu, Unlimited Communication, već smo pisali – njihov Tapoint krenuo je s društveno-odgovornom komponentom za pomoć u komunikaciji djeci s posebnim potrebama, da bi se naposljetku razvio u beskontaktno naručivanje putem NFC-a i QR koda i u hotelskim sobama.

Među startupima koji, doduše, nisu imali priliku za "pitch", ali su sudjelovali na susretu bio je i So-Box, multifunkcionalni punjač.
Među startupima koji, doduše, nisu imali priliku za “pitch”, ali su sudjelovali na susretu, bio je i So-Box, multifunkcionalni punjač.

Nadalje, platformu za restorane koja omogućava povezivanje s drugim platformama za vođenje računa, Belopp, predstavio je Haris Čusto. Riječ je o startupu iz Bosne i Hercegovine koji radi na platformi koja objedinjuje digitalni jelovnik, sustav vjernosti, mobilno naručivanje i druge aspekte usluga. Kako pak osigurati bolju komunikaciju zaposlenika hotela te pregled operacija u hotelu, osmislio je Facility iz Slovenije. Projekt je predstavio CEO i osnivač Luka Berger koji je iskustva u industriji stekao u hotelu u Yellowstoneu. Na razvoju projekta trenutno radi 16 zaposlenika, a u sustavu se nalazi preko 20.000 hotelskih soba u 10 zemalja svijeta.

Ostali startupi koji su sudjelovali su CityPal, EmGuest, Infonito PALM, LocationsLive, Marry Me, zatim MusicBox koji omogućava kreiranje prave atmosfere u ugostiteljskom objektu te multifunkcionalni punjač So-Box.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…