Tri tima "ishakirala" proračun Zagreba: Građani bi uskoro mogli dobiti jednostavan uvid u sve gradske financije!

Tri tima “ishakirala” proračun Zagreba: Građani bi uskoro mogli dobiti jednostavan uvid u sve gradske financije!

Nakon 3 dana "hacklanja" proglašeni su i pobjednici hackathona posvećenom digitaliziranju zagrebačkog proračuna. Što su osmislili za veću transparentnost svoga grada?

Hackathon za otvoreni Zagreb pod imenom „Hackl“ iza sebe je imao jednostavnu ideju: Dajmo ljudima podatke o proračunu za 2022., malo financijskog i političkog znanja te vidjeti što će osmisliti. Cilj je bio uz građanski angažman doći do inovativnih ideja uz pomoć kojih bi svaki grad u Hrvatskoj mogao jednostavno i pristupačno dijeliti podatke s građanima.

Tijekom dva dana intenzivnog rada na hackathonu čak devet natjecateljskih timova imalo je na raspolaganju brojne podatke. Posljednji dan, timovi su dobili svojih 5 minuta za pitch ispred stručnog Povjerenstva koji su bili vođeni kriterijima inovativnosti, korisnosti, mogućnosti praktične provedbe, dizajna te kvalitete predstavljanja i prezentacije.

Kroz Design Thinking radionice natjecateljske timove vodili su njihovi mentori iz područja IT-ja, financija, dizajna i istraživačkog novinarstva kroz Design Thinking radionice.

U Povjerenstvu za odabir pobjednika bili su Nikola Plejić, predsjednik Radne skupine za digitalizaciju Grada Zagreba; Marko Rakar, CEO u MRAK services; Melisa Skender, stručnjakinja za Gongove digitalne platforme; Sarah Baron Brljević, Senior User Experience Designer u Porsche Digitalu i Gordana Vojnović iz Gradskog ureda za financije i javnu nabavu.

Svoje zadovoljstvo cijelim hackathonom, Nikola nam ne može sakriti:

Ponuđena rješenja su redom bila sjajna. Mislim da je svaki tim u svojim konceptima imao barem jednu komponentu koja je bila svježa, nova i inovativna, a to je upravo ono čemu smo se i nadali…

ZaKo je odnio pobjedu!

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Hackl – hackathon Zagreb (@hackl_zagreb)

Povjerenstvo je najviše bodova dalo timu 4 za 5 u kojem se nalaze Miroslava Kičić, Mišel Mešnjak, Mia Ribić i Nikica Šarić, a koji su time osvojili prvo mjesto te novčanu nagradu od 20.000 kuna.

Osim novčane nagrade, Grad Zagreb će organizirati sastanak s pobjedničkom timom te će zajednički nastaviti rad na tehničkoj specifikaciji rješenja vizualizacije proračuna i time nastaviti aktivni rad na pristupačnom proračunu za sve građane.

Iz tih 9 timova, ZaKo je uspio zadovoljiti sve kriterije Povjerenstva, a ono što je njih sigurno istaknulo od drugih je sljedeća činjenica: jedini su za svoje rješenje smislili simpatičan brend, pametnu kovanicu ZaKo koja služi kao vodič.

ZaKo (kombinacija riječi Zagreb i kovanica) predstavlja rješenje čiji je naglasak stavljen na pristupanje informacijama ne samo na brojčani način, već i na vizualni. Ovdje je ZaKo osobni asistent koji će posjetitelja voditi kroz proračun. Mia je tijekom prezentacije rekla ključnu činjenicu:

Shvatili smo da su većina naših korisnika ljudi koji nemaju formalno digitalno obrazovanje i teško se snalaze u svim tim podacima.

Oni koji se svrstavaju u takvu skupinu ljudi, imat će olakšani pristup dok će mladima to samo ubrzati cijeli proces traženja informacija. Također, njihovo rješenje je primjenjivo u budućnosti jer koristi postojeće tehnologije, a lista podataka postoji i spremna je za korištenje.

Platforma PORAČUNaj Zagreb osvaja drugo mjesto

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Hackl – hackathon Zagreb (@hackl_zagreb)

U drugom najboljem timu Mješanci nalaze se Iris Veronika Ćelić, Mladen Geng, Niko Bucalo i Mateo Filipović. Svoj pitch počeli su pričom o Siniši, ocem i biciklistom koji se želi više informirati o proračunu. Živcira ga što biciklistička staza nije uređena u njegovom kvartu dok u drugima nije… Odlučuje se informirati na platformi PORAČUNaj Zagreb.

Osim što se može općenito informirati o proračunu, Siniša može tražiti i specifičnosti poput ulaganja u biciklističku infrastrukturu te saznati informacije o proračunu u kontekstu biciklizma. Također, same grafove je moguće podijeliti na druge stranice ili društvene mreže.

Tim iz startupa Farseer osvaja treće mjesto

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Hackl – hackathon Zagreb (@hackl_zagreb)

Treće mjesto zauzeo je Di su pare, tim iz tvrtke Farseer čiji su članovi Matija Nakić, Vjeko Škarica, Nikola Bibić i Lucija Krušić. Smatraju kako građani izbjegavaju proračun jer je on trenutno “idealan za stroj” ili je zbunjujuće predstavljen. Njihovo rješenje temelji se na web aplikaciji, jasnoj arhitekturi informacija, sjajnom korisničkom iskustvu i dizajnu u bojama grada. Zatim, arhitekturu stranice podijelili su na naslovnu stranicu, prihode, rashode i četvrti.

Od funkcionalnosti, odabrali su korištenje pretraživanja, slicere (godine, klasifikacija rashoda, grafovi s drill-down opcijom i glasanje korisnika što znači kako bi građani mogli davati svoje prijedloge za određene stavke proračuna.

“Svi timovi pokazali su iznimnu kreativnost…”

Uz pobjedničke timove, Nikola nam ističe potencijal ostalih natjecatelja. Tim Žene na treću imali su vizualno izvrsnu ideju doslovnog “proračuna na dlanu”. Tim Citizen Five stavio je naglasak na pristupačnosti, a Mushu je predstavio aspekt gamifikacije samog proračuna. Plavi plavi i Dragon Eye ponudili su prezentacijski odlična rješenja dok je dobro integriran participativni moment u konceptu Zapadnjaka.

Povjerenstvo nije imalo lagan posao jer dobar dio timova predstavljali su korisna rješenja što potvrđuje i Marko Rakar:

Svi timovi pokazali su iznimnu kreativnost, a od natjecatelja smo imali priliku vidjeti i neke nove i drugačije poglede na gradski proračun.

Različitost između timova i njihovih ideja nalaze se u nijansama, točnije, u onome na što su stavljali naglasak. Kada su timovi težili prema jednostavnosti, onda su gubili na inovativnosti i dizajnu. Zatim, mogli smo vidjeti primjere u kojima su timovi težili inovativnosti, ali u pitanje se dovodi mogućnost praktične provedbe.

Hackathon zaključen – uspješno!

Nikola je dobio dojam kako su se bez obzira na nagrade natjecatelji zabavili i dobili malo bolji uvid u to kako funkcionira financijski aspekt upravljanja Gradom. Od timova su dobili hrpu ideja i rješenja koja bi mogli iskoristiti u unaprjeđivanju vizualizacije proračuna.

Te dvije stvari su dovoljne da ovaj inauguralni gradski hackathon proglasim vrlo uspješnim. Iskoristio bih priliku da se zahvalim i sponzorima te Hacklovom domaćinu ZICER-u koji su se pobrinuli da provedbeni dio prođe u najboljem mogućem redu.

Ako vas zanimaju detalji hackathona snimku uživo možete pogledati na ZICER-ovom YouTube kanalu:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...