GoWemy: Kako ova domaća aplikacija dolazi do korisnika

GoWemy: Kako ova domaća aplikacija dolazi do korisnika – i prije lansiranja

Radite na mobilnoj aplikaciji mjesecima, danonoćno, posvetili se svaki trenutak da tehnički i izgledom bude ‘ispeglana’ do kraja, čekate njenu objavu u trgovinama aplikacijama da bi se dogodilo... Što? Navala korisnika? Morali biste biti lude sreće da se to dogodi uz minimalne ili nikakve pripreme te promociju, jer iza većine uspješnih slučajeva stoje i mjeseci pripremanja terena, skupljanja ‘leadova’, okupljanja zajednice... Da bismo vidjeli kako to izgleda u praksi, obratili smo se kreatorima modne aplikacije GoWemy koja će svjetlost dana ugledati za mjesec dana. No, na čemu sada i već neko vrijeme radi tim zadužen za promociju?

wemy_1naslovna

Ako ste već negdje naišli na priču o aplikaciji GoWemy ovih dana, to je rezultat rada spomenutog tima, kojeg predvode osnivači Dino Mileta i Mirko Miličić, dok nam je više o promotivnom dijelu ispričao Social Media Strategist Marin Zlatarić. Riječ je o aplikaciji za sve one koji su neodlučni oko svojih modnih kombinacija. Kako bi korisnici smanjili nedoumice te provjerili je kombinacija koju su odabrali uistinu nešto u čemu bi mogli izaći iz stana, potrebno je snimiti sliku u odjevnoj kombinaciji, postaviti ju na servis i oslušnuti glas zajednice, a sve je zapakirano u sve ono što vole mladi – “selfije”, “svajpanje”, instant-reakcije…

‘Content’ marketing

Aplikacija za objavljivanje modnih kombinacija ima napretek, ali Marin napominje da nijedna ne predstavlja objektivno i brzo rješenje oko odabira odjeće i modnih dodataka, što je bio prvi korak – definiranje onoga što GoWemy razlikuje od ostalih. Potom je uslijedila promocija uz pomoć content marketinga, na raznim internetskim odredištima.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Krenuli smo s content managementom na blogu, društvenim mrežama te jakom guerrillom po forumima i grupama na internetu uključujući Reddit i mnoge specijalizirane forume. Uz to krećemo i s Googleom, Facebook Adsima, remarketingom i Bingom te smatramo da će nam oni donijeti još dodatan push koji nam je potreban za uspješno puštanje aplikacije. Cijelo se to vrijeme oko GoWemyja pokušava izgraditi jaka zajednica, uz pomoć kvalitetnog sadržaja na njegovom blogu i kanalima društvenih mreža.

Objave u medijima

Dok jedan kvalitetan članak na blogu donosi web stranici aplikacije značajan broj posjetitelja iz SAD-a i Kanade, mediji imaju drugačiju ulogu. Ako ste ovih dana naišli na članke o aplikaciji (da, uključuje se i ovaj), to je sve plod PR aktivnosti. GoWemy se prvo obratio lokalnim medijima, a sada su na redu strani. I vrsta medija je nešto što treba imati na umu, a tim je definirao njih nekoliko: tehnološke, startup, one za tinejdžere, studente te blogove i portale posvećene modi i ljepoti, čime je očita i ciljana publika aplikacije. Naravno, svakom se od tih medija pristupa s drugom vrstom priče.

Za sad smo se uglavnom koncentrirali na domaće, no krećemo i sa slanjem priopćenja na strane medije, vodeće novinare te blogere kako bismo što više povećali svoju vidljivost prije samog lansiranja. Želimo da, uz našu rastuću bazu, vizualni identitet postane prepoznatljiv kako bi ga korisnici na trgovini aplikacijama mogli prepoznati i lakše preuzeti app. Također želimo imati medije, blogere i recenzente na strani naše aplikacije koji će služiti kao dodatna potvrda njegove kvalitete.

Neka nova mjesta

wemy_2app

Priča ne staje tu – ide se dublje i direktnije u zajednicu. Preko raznih relevantnih Facebook grupa zainteresirali su zajednicu i dobili vrijedan feedback na ono što rade, a kako su na temelju tih informacija izmijenili određene dijelove aplikacije, time se zajednica još čvršće veže uz projekt. No, nije samo Facebook u igri:

S Facebooka smo od stručne zajednice i potencijalnih korisnika dobili uvid u to što im se sviđa i što žele da se potencijalno promijeni. Uz tu društvenu mrežu i njene grupe, važan nam je i Reddit te Hacker News, Stumble Uppon, Yahoo Anwsers i svi ostali forumi i grupe.

Zajednice poput Reddita ili Hacker Newsa mogu odigrati važnu ulogu u ranoj fazi projekta, što je dobro iskoristio jedan drugi domaći projekt – Movieo, koji je uz spomenute zajednice došao do 100.000 posjetitelja na svojoj web aplikaciji. No, takva mjesta imaju svoja pravila i potrebno je dobro osluškivati zajednicu kako se pokušaj promocije ne bi obio o glavu.

Direktna promocija je zabranjena, no nije zabranjeno tražiti mišljenje i pomoć oko aplikacije. Korisnici će se tada uključiti, komentirati i pomoći. Reddit je zajednica koja traži aktivnost, a ne samopromociju te su voljni pomoći ako im se pristupi na ljudski način.

A konverzija ‘leadova’ u korisnike?

gowemy

Ovakav promotivni period traje još mjesec dana jer bi aplikacija svjetlost dana trebala ugledati krajem rujna ili početkom listopada. Tada slijedi onaj važni trenutak – konverzija leadova u korisnike aplikacije. Točan broj trenutnih ‘leadova’ tim nije želio otkriti, ali napominju da je njihov broj veći od trenutnog broja fanova na Facebook stranici. No, kako ih pretvoriti u korisnike?

Imamo isplaniranu email marketing kampanju kojim ćemo direktno pozvati usere na preuzimanje aplikacije s čime će dobiti doživotno besplatno korištenje aplikacije i svih featurea te uz to planiramo i Google te Bing kampanju. Remarketing će također odigrati također važnu ulogu u fazi samog lansiranja.

Iako smo u ovom tekstu prošli samo osnove promocije mobilne aplikacije i prikupljanja potencijalnih korisnika, čini se da GoWemy manje-više radi sve ‘po peesu’, pogotovo kad se uzme u obzir da sve vodi interni tim te da projekt ima ograničene resurse.

Hoće li to biti dovoljno ili je receptu za uspjeh potreban i kakav tajni sastojak? Vidjet ćemo za mjesec dana. Do tada – go, GoWemy!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mirela Ruzic

    Mirela Ruzic

    15. 10. 2015. u 9:48 pm Odgovori

    Cemu to?? Sta mi nije jednostavnije stavit sliku na face ili instagram za koju ce mi ljudi lajkat dali im se svida ili ne. Ideja glupa skroz!! Uz to, zasto ne bi korisnici bezveze glasali samo da “trolaju” druge korisnike. Decki, bravo na trudu..ali evo jos jedne od tisucu slicnih drustvenih mreza (tinder, hot or not). Cista kopija!!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Programiranje

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Prikaz

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Sponzorirano

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.