
Gillian Tans, CEO Booking.com: IT bi bio privlačnija struka da su uspješne žene vidljivije
Niste još čuli za Technology Playmaker Awards? Ne brinite, ovo je prva godina u kojoj se dodjeljuju. Riječ je o inicijativi globalno poznate tvrtke za rezervaciju smještaja Booking.com, a cilj nagrade je odavanje priznanja za postignuća ženama koje su korištenjem tehnologije transformirale tvrtke, branše i društvo.
Zašto opet neka inicijativa za žene?
Otkad smo pokrenuli Ladies of New Business konferenciju, na kojoj je Booking.com ove godine bio partner, pitanja koje nas prečesto pitaju je – Zašto su tema žene u poslovanju? Zašto žene u gamingu? Zašto žene?
Odgovorimo s nekoliko podataka: Prema State of European Tech Report za 2017. godinu, samo 5% osnivača startupa su osnivačice. Mislite da je to zato što se manje žena odlučuje na obrazovanje vezano uz tehnologiju? Taj argument dijelom pada u vodu ako uzmimo u obzir činjenicu da 60% osnivača nema tehničko zaleđe.

Prema podacima Crunchbasea, globalno je taj broj osnivačica veći, čak 17%, no dolazi sa zanimljivom opaskom – u posljednjih 5 godina taj se postotak nije pomaknuo s mjesta.
Nije pitanje tko je kriv – nego tko treba djelovati
To je status quo koji se treba mijenjati, a u tome trebaju sudjelovati svi akteri na tehnološkoj sceni, smatra Gillian Tans, CEO tvrtke Booking.com.
Svaka poslovna organizacija, bez obzira na veličinu, ima odgovornost promicati raznolikosti na otvoren, transparentan način i poticati pozitivne promjene unutar vlastite organizacije, ali i surađivati s drugim organizacijama kako bi se prije postigao cilj.
Raznolikost svih vrsta temelj je kulture poslovanja Booking.com-a još otprije 20 godina, kada je tvrtka osnovana, kaže nam Gillian:
U Booking.com-u smatramo da je važno pružiti potporu tehnološkoj industriji kako bi što bolje razumjeli i nadvladali izazovi i prepreke pri izgradnji radne okoline koju karakterizira rodna jednakost. Zato nastavljamo ulagati u istraživanja kako bismo bolje razumjeli izazove i zajedno pronašli bolja rješenja.
U Bookingu je inicijativa za poticanje raznolikosti pregršt – na Web Summitu su organizirali mentorske sastanke 1 na 1 namijenjene poduzetnicama, imaju interne hackathone, a pokrenut je i”Booking Booster”, program usmjeren na početne aktivnosti u održivom turizmu.
Upravo je ta inicijativa privukla brojne žene koje su dolazile s odličnim idejama, tvrdi Gillian: Prijavljeno je gotovo 700 startupa, sa sudionicima 102 različite nacionalnosti.
Nedostaju pozitivni i vidljivi primjeri
Među spomenutim istraživanjima koje Booking.com provodi, bilo je i samostalno istraživanje rodne pristranosti u tehnološkoj industriji.
Rezultati su pokazali kako je vidljivost većeg broja žena u vodećim ulogama bila jedna od stvari koje bi ženama ovu karijeru učinile privlačnijom. To nam je reklo čak devedeset posto anketiranih žena.
Upravo je vidljivost uspješnih žena u tehnološkoj industriji ono čemu stremi Technology Playmaker Awards:
Shvatili smo da, iako postoji mnogo inicijativa namijenjenih ženama u tehnologiji, nema dovoljno kampanja koje slave uspjeh žena u tehnološkoj industriji. Sada više nego ikada trebamo pozitivne ženske uzore i industrijsku kulturu koja slavi tehnološki nadarene žene.
Nagrade su namijenjene prepoznavanju talentiranih žena u svim fazama njihove karijere, koje su se bavile transformacijom poduzeća, industrije i zajednice kroz korištenje tehnologije. U prvoj godini nagrade će se usredotočiti na europsku tehnološku scenu koja se često čini zapostavljenom, dodaje Gillian.
Prijavite se na prvi Technology Playmaker Awards!
Nagrade se dodjeljuju u 10 kategorija kao što su poduzetništvo, inovacija, utjecaja na društvo i vodeće žene u svijetu tehnologije. Pobjednice u svakoj kategoriji dobit će novčanu nagradu od 5.000 € za usavršavanje poslovanja i ostvarivanje profesionalnih ciljeva, a dobitnica glavne nagrade “Playmaker of the Year” osvojit će 10.000 €.
Želite više dobrih primjera i veću vidljivost uspješnih žena u IT-u? Prijavite sebe ili druge žene koje zaslužuju ovu nagradu i pokažite da pozitivnih primjera i uzora itekako ima – samo ih treba pokazati svijetu. Prijave su otvorene do 4. siječnja 2018!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.