Američki Robin akvizirao zagrebački Flow and Form nakon što je osigurao 30 milijuna dolara investicije
Marin Pavelić / Netokracija

Američki Robin akvizirao zagrebački Flow and Form nakon što je osigurao 30 milijuna dolara investicije

Robin, vodeća platforma za rezervaciju hibridnih ureda, prvo je bila klijent developerske agencije Flow and Form Marka Pavlovića, a nedavno je suradnja kulminirala - akvizicijom.

Nemojte se brinuti ako dosad niste čuli za proptech, iako smo o području nekretninskih tehnologija već pisali na Netokraciji. Ni Marko Pavlović, osnivač razvojne agencije Flow and Form koju je akvizirala američka proptech platforma Robin, nije očekivao da će završiti u toj industriji iako su svi putevi – i sve više proptech klijenata – vodili k tome:

Prodajni partner nam je već radio u domeni nekretninskih tehnologija i tada nas je
fasciniralo koliko velika prilika postoji na tom tržištu. Naime, nekretnine su najveća klasa imovine na svijetu s tržištem oko 230 trilijuna dolara, od kojeg tehnologija trenutno ne čini ni 2% cjelokupnog tržišta.

U isto nas je vrijeme frustrirala činjenica da osoba može u 30 sekundi naručiti automobil koji će je prevesti bilo gdje po vrlo niskoj cijeni (Uber), a ipak, za trgovanje nekretninom potrebno je 60-90 dana. Učinkovitosti na koje se potrošači navikavaju u drugim sektorima tek se po prvi put počinju uvlačiti u nekretnine.

Vidjevši potencijal tržišta, Marku i timu je odluka da se specijaliziraju za proptech postala – očita. Kako objašnjava, jedan od razloga zašto PropTech još nije toliko razvikan u našoj regiji poput nekih drugih tehnologija je zbog toga što za FinTech i gaming ne
trebate državu s velikom fizičkom površinom i puno nekretnina, dok za PropTech
trebate dobro razvijeno i dinamično nekretninsko tržište – poput američkog ili kanadskog:

Tržište nekretnina je jednostavno tromo i potrebno je puno promjena kako bi se ubrzala inovacija na tom području, kako lokalno tako i globalno.

Od klijenta do akvizitera

Marin Pavelić/Netokracija

Bostonski Robin, koji je akvizirao Flow and Form, 2014. krenuo je kao aplikacija za rezervaciju konferencijskih soba, tad su osigurali 1.4 milijuna dolara investicije, a potom u srpnju ove godine dodatnih 30 milijuna dolara u C rundi za razvoj platforme za rezervaciju uredskih prostora u doba hibridnog rada. Na Netokracijino pitanje za koliko je Flow and Form akviziran, obje tvrtke su navele da ne žele komentirati financijske detalje akvizicije.

Marko navodi kako Robin želi “definirati kako budućnost rada izgleda” zbog čega mu se i prilika čini tako zanimljivom:

Želimo omogućiti svakoj tvrtki i njenim zaposlenicima bolje iskustvo na poslu. Platforma Robin uklanja prepreke dolaska u ured i stvara radno mjesto usredotočeno na izbor zaposlenika. Kada zaposlenici imaju izbor, povratak u ured postaje manje povezan s obvezama, a više sa stvaranjem pravih konekcija. Robin poznaje vaš tim i ljude s kojima se najčešće susrećete kako bi pružio inteligentne preporuke o tome kada doći u ured i uklanja muke planiranja automatskim sugeriranjem stolova i prostora u blizini vaših kolega.

Flow and Form je već više puta u zadnjih pet godina izgradio slična rješenja za svoje klijente te nam je sljedeći korak bio izgraditi svoje rješenje koje bi otklonilo frikcije u radu s poslovnim prostorima.

Robinova platforma za rezervaciju hibridnih ureda.

Prije nego što je postao akviziter, Robin je bio Flow and Formov klijent i jedan od prvih kupaca njihovog softvera Floormap za bolje iskustvo korištenja tlocrta unutar mobilnih i web aplikacija:

Ubrzo nakon toga smo proširili suradnju kako bismo poboljšali iskustvo svih Robin proizvoda, što bi Robinu omogućilo da lakše proširi svoju bazu korisnika u Europi. Pritom smo i dalje zapravo činili vrlo malen dio njihovog razvojnog tima.

Iako naš tim koji je radio na Robin proizvodima nije bio velik, napravili smo veliku stvar za korisnike isporukom novih kvalitetnih funkcionalnosti upravo zato jer je naš tim posjedovao predznanje o problemu koji Robin rješava i tržištu u kojem se nalazi.

Marko smatra da je pokretanju priče o akviziciji kumovala činjenica da od početka Flow and Form i Robin na isti način razmišljaju o preuzimanju odgovornosti i donošenju odluka na timskoj razini:

Upravo je to je učinilo našu suradnju odličnom. Naš tim je preuzeo ciljeve (ne samo zadatke) i sam pronašao najbolji put do rješenja, a rezultati su bili fenomenalni. Obje su strane u svakom trenutku bile spremne pomoći, zajedno smo pronalazi najbolja i najjednostavnija rješenja za izazove koje smo imali, a na kraju smo i zajedno slavili sve zajedničke uspjehe — sve je upućivalo na pozitivnu sinergiju između dvije tvrtke koje se nalaze na različitim stranama svijeta.

Na kraju, kada smo usporedili feedback zaposlenika o vrijednostima obiju tvrtki, bili smo fascinirani koliko zapravo slično naši zaposlenici razmišljaju.

Novi, nezavisan R&D centar u Zagrebu

Na pitanje hoće li Robin spomenuto proširenje u Europi temeljiti i na akviziciji Flow and Forma, Marko otkriva kako će Zagreb biti primarno R&D centar koji razvija nova rješenja za korisnike Robinove platforme. Naglašava kako će uključivati nezavisne product timove ljudi koji će sami moći donositi odluke i potpuno izvršavati implementaciju svojih rješenja:

Uloge koje trenutno tražimo i koje ćemo tražit bit će Product Management, Product Design, Data Analysis s iskustvom rada na digitalnim proizvodima i inženjere s iskustvom rada u tehnologijama poput Node.js i React, ali tu će biti i pozicije poput Engineering Managera, QA Automation Engineera, People and Culture Managera, DevOps Engineera i ostalih.

Nešto što je veliki plus je iskustvo rada na B2B rješenjima, sličnim tehnologijama ili rad s komercijalnim nekretninama u nekoj od tech vertikala. Mislim da je ovo uzbudljiva prilika za našu tehnološku scenu jer se na tržištu koje se većinom bavi uslužnim djelatnostima sada pojavljuje globalni proizvod u jednoj nama kompletno novoj domeni workspace tehnologija.

Marko navodi kako će zapošljavati product talente i razvijati vodstvo u inženjerstvu. Marin Pavelić / Netokracija

Naravno, jedna od ideja im je širenje i drugih odjela poput prodaje, marketinga i podrške kroz zagrebački ured:

Imati cijeli ciklus prikupljanja i zadržavanja korisnika u istoj vremenskoj zoni nam djeluje kao dobar potez i vidimo kako bismo mogli napraviti još bolje rezultate na taj način, ali idemo korak po korak. Definitivno će nam trebati nešto vremena da prvo u potpunosti integriramo naše timove i omogućimo sve što im je potrebno kako bi bili što produktivniji i zadovoljniji, a to je sada primaran fokus, nakon toga ćemo planirati dalje.

Micah Remley, direktor Robina, za Netokraciju je potvrdio kako dosad iako su krenuli širiti poslovanje u Europi, nisu imali europski ured. U akviziciji Flow and Forma vidi priliku ne samo izgraditi veći razvojni tim za temeljni proizvod, već i podržati europsku i globalnu ekspanziju iz Zagreba.

Dodatno je prokomentirao kako vidi hrvatsko tržišta rada – posebno u usporedbi sa SAD-om:

Impresioniran sam razinom talenta i prikazanim timskim radom na hrvatskom tržištu. Mogućnost zapošljavanja većeg broja talenata u Hrvatskoj je ključan dio razloga akvizicije Flow and Forma. Dok je tržište konkurentno, ne razlikuje se od konkurentnosti koju vidimo širom svijeta. Za nas je uzbudljivo imati pristup drugačijem tržištu talenata od SAD-u. Nudimo priliku za rad na startupu koji ne samo da prihvaća nego pomaže razviti same koncepte hibridnog i fleksibilnog rada.

“Ne mogu ni nabrojati koliko sam puta čuo da ne možemo uspjeti s ove strane svijeta…”

Marko, koji će se u novoj ulozi General Managera prvo pobrinuti da tranzicija prođe uspješno s operativne strane, pitao sam kako se osjeća sad kad mu je tvrtka akvizirana.

Teško je opisati kako se osjećam ovog trenutka, jedan osjećaj koji prevladava jest zahvalnost. Prije šest godina nisam mogao ni zamisliti da ćemo doći ovdje, ali evo nas i jako sam zahvalan na tome. Ne mogu ni nabrojati koliko sam puta čuo da ne možemo uspjeti s ove strane svijeta, koliko puta sam čuo da se u pitanje dovodi vrijednost našeg rada. Ne mogu ni reći koliko smo znoja, suza i zabave podijelili zajedno.

Beskrajno sam zahvalan članovima našeg tima ne samo što su marljivo radili i ostali fokusirani, već što su bili tu i vjerovali u nas do ovog trenutka. Hvala svima koji su bili uz mene, podržavali me i koračali naprijed bez puno pitanja. Vi ste razlog zašto smo dogurali ovako daleko.

Markov odgovor ima time više smisla ako ste slušali epizodu Netokracija Podcasta u kojoj je zaključio koliko je bitno ne zaljubiti se u svoj proizvod toliko da zaboravite na svoj tim:

Nakon nekog vremena, plan je da se vratim tamo gdje se osjećam najbolje — stvarajući “high-impact” rješenja zajedno s kolegama iz Robina u Hrvatskoj i US te osnivanju novih odjela kako bi poboljšali rast Robina u Europi. Kao dio menadžmenta, prvo se planiramo usredotočiti na product i engineering leadership koji će nam pomoći donositi važne odluke kako bi poboljšali iskustvo korisnika Robina te kako bi pomogli našim timovima rasti i donositi važne odluke u vezi tehnologija s kojima radimo.

Rješenja za doba “opt-in” ureda

Zaključuje kako je Flow and Form tim sad dobio najbolju moguću priliku da svoja rješenja globalno plasira putem Robina, dok je Robin dobioeuropski HQ s out-of-the-box znanjem i iskustvom”:
Svojim zajedničkim radom i iskustvom imamo priliku cijelom svijetu olakšati tranziciju na fleksibilan način rada jer, ako nas je Covid-19 pandemija naučila jednu stvar, to je da je ured za “opt-out” sada “opt-in”. Smatramo da uredi trebaju zaraditi svoje zaposlenike.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.