Marko Pavlović: Zaljubite li se previše u svoj proizvod mogli biste zaboraviti na svoj tim

Marko Pavlović: Zaljubite li se previše u svoj proizvod mogli biste zaboraviti na svoj tim

Kako je Marko od razvoja platforme za upravljanje društvenim mrežama došao do proptecha i zašto ga je to iskustvo dovelo do principa o kojima svi u digitalnoj zajednici pričaju... otkrivamo u novoj epizodi!

Vrijeme je da prestanemo veličati ‘ludnicu na poslu…” naslov je jednog od najčitanijih tekstova na Netokraciji ove godine. Nastao je kao zbirka principa hrvatske proptech tvrtke Flow and Form po uzoru na iskustva njezinog osnivača i CEO-a, Marka Pavlovića, marketinškoj industriji vjerojatno poznatog i kao osnivača startupa Anctu.

Zato ova epizoda kreće upravo od početaka – razvoja Anctu platforme u ranim danima društvenih mreža…

Od prve nesuđene ljubavi do proptecha

Anctuu se tada predviđala blistava budućnost, nažalost, ona nije nikada ostvarena. Nekoliko stvari je pošlo po krivu na tom putu za Marka i kolege, a to je između ostalih činjenica da su bili previše zaljubljeni u svoj proizvod.

Danas lekcije koje je naučio iz tog razdoblja primjenjuje u Flow and Formu, jedinstvenoj tvrtki na domaćoj IT sceni koja se bavi – proptechom. Područje je to koje pokriva digitalizaciju vezanu uz svaki dio procesa svijeta nekretnina: od izgradnje i održavanja do same kupoprodaje… da ne nabrajam, sve objašnjava Marko u epizodi, a za one koji žele znati više tu su i članci.

Konačno, ova epizoda puna je korisnih iskustava jednog osnivača starupa, odlična je inspiracija za developere koji žele razvijati digitalne proizvode u posve novom području, a možda i najvažnije, vrvi dobrim savjetima za sve digitalce kojima bi dobro došlo preispitati svoj odnos s poslom, poslovnim ciljevima i navikama. Pokrili smo:

  • Vraćanje u rane dane društvenih mreža; što je zapravo bio Anctu?
  • Kako se zakotrljala ta priča i zašto su od zvijezda u usponu postali zvijezde padalice…
  • O najčešćoj grešci svih osnivača! Kako preboljeti prvu ljubav?
  • Neke greške se ispostave korisne – kako su Marko i tim na odmaku snaga došli do ideje za novi alat?
  • Lekcije koje iz tog vremena Marko nastoji primijeniti u novoj tvrtki te kako je uopće došlo do toga da se posvete proptechu?
  • Flow and Form: Tko su im klijenti; što za njih razvijaju i koje su to specifičnosti proptech razvoja?
  • Budućnost ureda, najmova, nekretnina općenito…

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google PodcastaDeezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode (i komunikacijske failove ili uspjehe).

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?