
S domaćih bankarskih na globalne fintech proizvode. Radim s tehnologijama o kojima sam donedavno samo čitao
Project Development Lead u zagrebačkom fintech hubu tvrtke FIVE, Tomislav Petrović, iskoristio je priliku koja mu se još donedavno činila nemogućom bez preseljenja: raditi na globalnim fintech projektima iz Hrvatske.
Upravljanje financijama danas je nemoguće bez tehnologije, kaže Tomislav Petrović, odnedavno Project Development Lead u tehnološkom hubu za fintech zagrebačke agencije FIVE koja posluje kao dio Endava grupe od prošle godine.
Desetogodišnje iskustvo u razvoju proizvoda i vođenju razvojnih timova u banci Tomislav je nedavno zamijenio radom na globalnim fintech proizvodima.
Novu poziciju opisuje kroz ulogu osobe koja među prvima rješava tehnička pitanja vezana za nove zadatke, sudjeluje u dizajniranju sustava, a i prva je na liniji kada stvari krenu krivim smjerom. Na promjenu posla potaknula ga je upravo jedinstvena prilika da globalne projekte razvija iz Hrvatske:
Na odlazak iz banke me najviše pokrenula činjenica da je spoj agencije FIVE i Endave prilika koja mi omogućava rad na globalnim fintech projektima, nešto što je donedavno bilo nemoguće bez preseljenja u zemlju klijenta.
Connections were made, forces were joined, and now a new venture can set off. 🚀FIVE is stepping into the FinTech arena…
Posted by FIVE, an Endava company on Monday, December 20, 2021
Banke, kako je nekoliko puta rečeno na Netokracijinoj konferenciji Fin&Tech, nisu baš brze i agilne kad su u pitanju tehnološka unaprjeđenja i inovacije. Tomislav to potvrđuje i dodaje da tehnološku modernizaciju u bankama najčešće potiče regulativa. Međutim, rad u banci ima i nekih prednosti:
Najveća prednost rada u banci je suradnja s kolegama koji su iskusili više domena (internet bankarstvo, bankarstvo poduzeća, bankarstvo građana, naplata…) kroz dugo vremena: takve osobe imaju iznimno bogato ne samo tehničko, već i poslovno iskustvo i znaju ukazati što su prioriteti i dostupne opcije za uklanjanje prepreka kad su rokovi blizu ili kad se pojave problemi.
“Osjećaj rada na tako globalnom projektu iz Hrvatske je pomalo nestvaran”
Tehničke i poslovne mišiće izvježbane u banci sad ima priliku koristiti i dodatno ojačati na projektu koji mu se još uvijek čini nestvarnim:
Projekt na koji sam postavljen je jedan od najvećih pružatelja određenih financijskih usluga na svijetu, tvrtka uvrštena na Fortune 500 listu.
Tim koji usmjeravam trenutačno radi na doradi protokola izmjene podataka s jednom američkom bankom. Osjećaj rada na takvom projektu iz Hrvatske je nestvaran, jer tehnologije i industrijske prakse o kojima sam donedavno čitao na različitim IT portalima sada mogu vidjeti u svakodnevnom radu.

Rad na fintech proizvodima, kolikogod tehnološki i po broju korisnika bili impresivni, ipak dolazi i s nekim izazovima. Za početak, objašnjava Tomislav, korisnici za njih nisu vezani nekim trajnim odnosima poput primanja plaće ili kredita pa se za svakog od njih itekako moraju boriti da ga zadrže:
Zbog toga stalno moraju biti u vrhu inovacija, dostupnosti, sigurnosti, performansi, a to stvara pritisak na IT koji mora pronaći nova rješenja, implementirati ih na korisnicima nevidljiv način i imati u startu razvijene procedure za slučajeve kad se stvari ne odvijaju prema planu.
Klijenti veliki, ali komunikacija ne zapinje i nema hijerarhije
Osim očite razlike u brzini implementacija novih tehnologija i razvijanja inovativnih usluga, razlika između banke i fintecha očituje se i u – načinu rada, organizaciji i komunikaciji. S obzirom na globalni scale i veličinu klijenta za kojeg radi kao dio fintech huba agencije FIVE i Endave, Tomislav je, priznaje, očekivao neprohodne procedure i hijerarhiju:
Iznenadilo me ponašanje mojih kolega u smislu da ne postoje nikakve komunikacijske prepreke proizašle iz hijerarhije. Mislio sam da što su projekti i institucije za koje radim veći, da su i kanali komunikacije manje fleksibilni.
Zapravo je potpuno drugačije! Ipak nam je svima u interesu jasno komunicirati i eventualni problem ukloniti što prije, prije nego se iz malog pretvori u veliki problem.
Jasna i protočna komunikacija primjenjuje se i kad su u pitanju revizije koda i svakodnevno praćenje i evaluiranje napravljenog:
Za razliku od mjesečnog ili čak godišnjeg praćenja radnih učinaka, ovdje rad pratimo svakodnevno i puno pažnje posvećujemo reviziji koda, proširivanju domenskog i ostalog znanja ili izradi dokumentacije koja nastoji čim bliže popratiti promjene koda.
Dobrodošli su oni koje zanima tehnologija, žele učiti i raditi u svjetskim timovima
Posebno ga vesele, dodaje, zajednice koje se unutar agencije FIVE okupljaju oko određenih tehničkih ekspertiza ili tema, poput Jave ili sigurnosti, a sve kako bi iskusniji kolege podijelili znanja s ostalima.
Iako on iza sebe ima i tehničku ekspertizu i iskustvo iz banke, Tomislav za kraj dodaje da nipošto ne traže samo inženjere koji to isto imaju u malom prstu. Iskustvo je poželjno, ali nije potrebno biti apsolutni znalac najnovijih tehnologija, a kamoli poznavatelj bankarskih sustava:
Ono što mi tražimo su osobe koje razumiju tehnologiju i spremne su u što kraćem vremenu usvojiti nove pojmove, procedure, znanja. Ako ste voljni učiti, zanima vas tehnologija i želite raditi u svjetskim timovima – javite nam se!
Svi zainteresirani više informacija potražite na njihovim stranicama karijera.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.