Endava i FIVE pokreću FinTech Hub u Hrvatskoj. Zapošljavaju 100 softverskih inženjera i stručnjaka

Endava i FIVE pokreću FinTech Hub u Hrvatskoj. Zapošljavaju 100 softverskih inženjera i stručnjaka

U ožujku ove godine hrvatsku agenciju FIVE preuzela je jedna od najvećih svjetskih razvojnih tvrtki - Endava. U prosincu, otvara se još jedno novo poglavlje za njih, a i za hrvatsku fintech scenu. FIVE i Endava uspostavit će FinTech Hub u Hrvatskoj.

Endava danas broji 33 ureda širom svijeta s preko 10.000 ljudi u Europi, Australiji te Sjevernoj i Južnoj Americi. U zadnjih 20 godina ova se međunarodna tvrtka profilirala kao lider primjene tehnoloških rješenja u financijskom segmentu.

Svoju ekspertizu uz FIVE žele proširiti i na Hrvatsku. Cilj im je upogoniti FinTech Hub koji će Endavine klijente asistirati na putu od ideacije do razvoja i lansiranja gotovih proizvoda, platformi i drugih digitalnih rješenja u području digitalnih plaćanja, bankarstva, trgovanja i osiguranja.

Hrvatski tech stručnjaci radit će s velikim multinacionalnim kompanijama u sektoru financijskih usluga i međunarodnim investicijskim bankama koje žele optimizirati svoje sustave plaćanja.

Ova vijest ne čudi toliko ako se osvrnemo na činjenicu da je Endava preuzela FIVE ne zbog ljudskih kapaciteta koliko strateški zbog njihovog iskustva i high-end usluga poput strategije, dizajna i rasta za digitalne proizvode, kao i modernih tehnologija kojima vladaju, rekao je u ožujku za Netokraciju, Viktor Marohnić, suosnivač Fivea.

Upravo zato će njihova sinergija u ovom pothvatu biti važna: Endave kao glavnog fintech eksperta te Fivea koji će moći u Hrvatskoj podići na noge takav hub, iz Fivea ističu:

U Hrvatskoj ćemo formirati multidisciplinarne timove koji će surađivati s Endavinim timovima. Riječ je o radu s dugoročnim ownershipom, projektima koji zahtijevaju dugoročan odnos s klijentom kao i sinkroniziran rad unutar timova koji će se nalaziti u Hrvatskoj, u jednom od naših ureda.

Žele izgraditi najveći fintech hub u regiji

Timovi će raditi u FIVE uredima u Hrvatskoj, onima postojećima u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu, ali i novima koje planiraju otvoriti. Svi njihovi članovi bit će dio agencije FIVE. Međutim, s obzirom na to da su od ožujka 2021. dio Endave, i trenutno su u procesu integracije – i trenutni timovi iz Fivea, i novi fintech timovi koji se tek trebaju oformiti, radit će na izgradnji “Endava priče”.

Sljedeći korak za FIVE i Endavu bit će širenje njihovih trenutnih ureda u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu, ali i otvaranje nekih novih.

Ta priča se nastavlja kroz otvaranje ovog hrvatskog Fintech Huba koji će pripremati rješenja za nekolicinu velikih klijenata s kojima Endava surađuje – projekti će biti raznoliki, pojašnjava Eoin Woods, CTO Endave:

U nekim projektima, naši zaposlenici koriste najnovije tehnologije kao što su razgovorna sučelja, obrada prirodnog jezika i cloud-first arhitektura. Za neke druge klijente iako koristimo vrlo standardne tehnologije, trebat ćemo ih koristiti na nove i maštovite načine. Sve ove situacije zahtijevaju inovativno razmišljanje, duboke tehničke vještine i veliku odlučnost naših inženjera kako bi isporučili proizvode, platforme i rješenja o kojima ovise naši klijenti.

Što se tiče istraživanja i razvoja, uvijek gledamo na nove tehnologije i eksperimentiramo s njima, ponekad izravno s klijentima, a ponekad u našem vlastitom aranžmanu (npr. u našem godišnjem natjecanju Innovation Labs), ali gdje god se to radilo, biti u koraku s modernom tehnologijom je ključ našeg uspjeha.

Endava je godinama gradila fintech temelje kroz svoju ekspertizu u financijskom segmentu, pomažući korporacijama i internacionalnim bankama da preuzmu kormilo nad brzopromijenjivim okolnostima na tržištu. Boško Kustura, ​​COO Fivea zato posebno ističe važnost ovog huba za hrvatske stručnjake koje će intenzivno zapošljavati u narednom periodu:

Hrvatski programeri imat će priliku raditi na vodećim svjetskim fintech rješenjima. Endavina korisnička baza i trenutni portfelj projekata omogućit će našim profesionalcima rad s najsuvremenijim tehnologijama koje oblikuju nove globalne trendove u plaćanju, tržištu kapitala, bankarstvu i osobnim financijama. Dugoročno, nadamo se da ćemo izgraditi najveći fintech hub u regiji.

Radit će se na sustavima sa stotinama milijuna transakcija mjesečno

U budućnosti Fiveovi uredi će se usredotočiti na izgradnju novih inženjerskih timova sa znanjima Java, .NET, React, Angular, Snowflake, Data Bricks i drugih novih tehnologija. Fokus će im biti na izgradnji timova koji će okupljati arhitekte, team leadove, seniore, midove i juniore.

Ovi stručnjaci će razvijati platforme, aplikacije i infrastrukturu koje podržavaju digitalno iskustvo koje je zamislio FIVE, što će uključivati isporuku Open finance API rješenja, redefiniranje operativnih modela pomoću umjetne inteligencije i izgradnju data frameworka koji su kritični za digitalna iskustva.

Iz Fivea navode kako imaju spremne projekte koji samo čekaju da se timovi na njih uključe, tako da novi zaposlenici kreću raditi na fintech projektima od prvog dana.

Timovi će raditi na razvoju digitalnih proizvoda po mjeri i rješenjima za kompleksne sustave kojima je potrebno skaliranje, riječ je o payment sustavima sa stotinama milijuna transakcija mjesečno. Kada se radi na takvim projektima posebna pažnja obraća se na sigurnost i performance koji nisu tek afterthought, nego first thought.

U narednih godinu dana planiraju zaposliti 100 novih stručnjaka za razvoj softvera koji su već imali prilike raditi na razvoju rješenja u području financijske tehnologije. Dio stručnjaka iz Fivea imat će priliku pridružiti se ovoj priči, no zaključuju kako im je prioritet na novim zapošljavanjima:

Uvijek potičemo ljude da isprobavaju nešto novo, njihov karijerni razvoj nam je konstantno u fokusu, želimo da eksperimentiraju s novim tehnologijama i prihvaćaju nove izazove i zato vjerujemo da će dio naših postojećih članova biti uključen u rad na novim projektima. Ipak, cilj nam je okupiti ekspertne timove koji će se primarno posvetiti fintech projektima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Karijere

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.