Postanite filmski kritičar – na Internetu!
Dobru filmsku kritiku je donedavno bilo moguće pročitati samo u novinama ili časopisima posvećenima filmu. Razvojem danas već "starih" blogova ali i društvenih mreža, svatko tko je imao više ili manje smisla za film mogao je lako svoja mišljenja podijeliti s ostalim filmofilima. Svi vi koji nakon svakog filma imate želju komentirati i analizirati viđeno, ali vas društvo smatra davežom zbog toga, dolazite na svoje. Kroz ovaj kratki pregled saznajte kako postati dobar filmski kritičar na Internetu, kojim metodama započeti i kako doći do publike. Koja su okupljališta filmofila na domaćoj Internet sceni, a koja na svjetskoj.
Dobru filmsku kritiku je donedavno bilo moguće pročitati samo u novinama ili časopisima posvećenima filmu. Razvojem danas već “starih” blogova ali i društvenih mreža, svatko tko je imao više ili manje smisla za film mogao je lako svoja mišljenja podijeliti s ostalim filmofilima. Svi vi koji nakon svakog filma imate želju komentirati i analizirati viđeno, ali vas društvo smatra davežom zbog toga, dolazite na svoje.
Kroz ovaj kratki pregled saznajte kako postati dobar filmski kritičar na Internetu, kojim metodama započeti i kako doći do publike. Koja su okupljališta filmofila na domaćoj Internet sceni, a koja na svjetskoj.
Svaki pravi kritičar ima pristup najnovijim filmovima, a vama u tome može pomoći Iskon koji je omogućio pisanje ovog vodiča. Iskon.TV je IPTV usluga koja vam u akciji do 15. travnja omogućava da dobijete 30 posto popusta na cijenu paketa za prva 3 mjeseca. Osim toga, moći ćete inovativan Iskon.TV Player koristiti do kraja godine za samo 1 kunu!
Ponavljanje znanja i provjeravanje činjenica
Prije nego što se bacite u kritiku i razne polemike, trebate provjeriti neke osnovne činjenice vezane uz upravo pogledani film. Tko ga je režirao, tko je napisao scenarij, prema čijoj knjizi je film snimljen? Vaš početni izvor znanja i raznih činjenica o filmu će biti Internet Movie Database ili skraćeno – IMDb. IMDb podatke o filmu počinje skupljati i daleko prije početka snimanja, još u pretprodukcijskoj fazi, tako da vam podataka neće nedostajati.

Ne treba zaboraviti ni Rotten Tomatoes, bogatu zajednicu filmofila i kritičara. IMDb i Rotten Tomatoes zajedno predstavljaju idealno mjesto za početak vaše kritičarske karijere. MetaCritics je stranica kojoj ćete se također često vraćati ukoliko ste zainteresirani za film i filmsku kritiku.
Nema kvalitetnog mjesta za raspravu? Napravite ga!
Teško pronalazite osobe s kojima biste raspravljali o filmu? Twitter je prepun ljubitelja tehnologije? Pokrenite priču sami! Za jednostavan početak, pokrenite blog na kojem ćete iznositi svoje kritike, svoja viđenja filma i zašto ga smatrate dobrim ili lošim. Uz malo truda, polako ali sigurno, takav blog će početi graditi bazu filmofila, ljudi koji će željeti pročitati vašu kritiku i koji se zajedno s vama raspravljati o pogledanom.

Okupi li se dovoljno velik broj posjetitelja koji će međusobno komentirati u komentarima, pokrenite im forum. Komentari na blogovima su zgodna opcija, ali za neke veće rasprave forum je uvijek bolje rješenje.
Uključite se!
Ponekad je lakše uključiti se već u postojeću zajednicu nego stvarati svoju. Srećom, lokalna Internet scena pobrinula se i za film, pa tako raspravljati o filmu možete na dva najveća portal; Filmski.net i Popcorn.hr. Filmski.net okuplja sve ljubitelje sedme umjetnosti. U kontekstu filmskih kritičara poseban je po tome što sve kritike i ocjene pišu upravo njegovi posjetitelji!

Popcorn.hr je također okupljalište filmofila, gdje možete pročitati razne kolumne, ali i ostaviti svoje mišljenje na forumu.
Uključite se u rasprave ili pokrenite jednu na forumu, argumentirano iznesite svoje mišljenje i ubrzo će vas forumaši početi doživljavati kao pravog kritičara.
Društvene mreže – ne samo Facebook
Nakon što ste pogledali film, pokrenite raspravu o njemu na Twitteru. Raspitajte se ima li na vašem timelineu netko tko je pogledao isti film i što misli o njemu. Na Facebooku se ne morate ni držati ograničenja znakova.
Ne zaustavljajte se samo na tim mrežama, već uzmite kameru u ruke i snimite video kritiku koju objavite na vlastitom YouTube kanalu.
Obzirom da niti jedan tradicionalni medij neće objaviti vašu kritiku (još), morate se sami pobrinuti da ona dođe do vaše publike. Ostavljate li detaljne kritike filmova ili ih komentirate vrlo jednostavno?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Lekke
05. 04. 2011. u 9:37 am
Meni je ovaj film super.
Darko Kontin
05. 04. 2011. u 10:10 am
Ja bi još nadodao GetGlue kao mrežu koja je baš napravljena oko gledanja filmova i serije i njihovog reviewanja.
Osobno u zadnje vrijeme čak i IMDB sve manje gledam a sve više pratim kritike upravo kroz GetGlue.
Ylodi
05. 04. 2011. u 10:37 am
Dobra filmska kritika nekada se mogla pročitati i na BBS-ovima u CroatiaNET-u u konferenciji TV&Film… 😉
Nikola Krajačić
05. 04. 2011. u 10:39 am
uh, premlad sam za to 😀
Ylodi
05. 04. 2011. u 12:22 pm
Evo ti link za se zabaviš bbs arheologijom:
http://film.purger.com/faq/tv/sadrzaj.htm
http://www.blagi.net/bbs/cf_razno.html
ClemmRusty
05. 04. 2011. u 11:47 am
Za kvalitetnu filmsku recenziju je potrebno mnogo više od samog vrednog praćenja projekata na gore spomenutim sajtovima. Da bi tvoja recenzija bila validna i poštovana, tj. da bi skupio određenu bazu posetilaca, koji će verovati tvome stavu o nekom projektu, važno je i poznavanje tehničke strane stvaralaštva filma, kao i opširnije predznanje od samog sinopsisa koji se nalazi na IMDB.
Filmska kritika nije prepričavanje onoga što se doslovce desilo u filmu (što mnogi rade, tako rušeći integritet projekta i faktor iznenađenja), ona zapravo, predstvalja analizu i evaluaciju filma, kako celokupnog doživljaja, tako i njegovih individualnih kvaliteta. Ovim postupkom bi trebalo da se obrazloži i izjasni svoje razumevanje zašto taj film (ne) funkcioniše, kako (ne) funkcijoniše, kakve poruke (ne) sadrži, i kakav je utisak ostavio na posmatrača…..bez nekih lažnih hvalospeva i naklonosti kao određenim glumcima i rediteljima.
Ja od oktobra vodim blog na kome se isključivo pišu filmske recenzije, kako modernih, tako i onih klasik ostvarenja. Ako vas ovako nešto zbilja interesuje, posedite: http://kakavfilm.com/