
Pouke trećeg kvartala Facebooka i Twittera: Želite se, morate se baviti mobilnim oglašavanjem
Twitter i Facebook pokazali su vrlo različite rezultate za protekli kvartal, no jedna je stavka zajednička - prebacivanje korisnika na mobilne uređaje.

Jedan je trend očit kod obje društvene mreže – kao i kod Twittera, sve je veći broj korisnika koji se za pristup društvenim mrežama koristi mobilnim uređajima. Facebook trenutačno broji 1,35 milijardi korisnika, a od toga je njih 1,21 milijardi aktivno na mobilnim uređajima, što je broj za 2 posto veći no u prošlom kvartalu. Broj korisnika aktivnih na dnevnoj bazi iznosi 864 milijuna, točnije, 703 milijuna s mobilne inačice, kako izvještava FastCompany.
Prihodi od oglašavanja porasli su za 64 posto, na 2,96 milijardi dolara, a za dvije trećine toga zaslužni su oglasi na mobilnim uređajima, pa se čini da za razliku od Twittera, koji osamdeset posto prihoda dobiva od mobilnog oglašavanja, Facebook ima nešto snažnije uporište na desktopu.
Mark Zuckerberg je izjavio kako je ovim kvartalom zadovoljan:
Ovo je kvartal s dobrim rezultatima. Dok agresivno ulažemo i radimo na ostvarenju velikih dugoročnih ciljeva, i dalje dobro provodimo naše kratkoročne prioritete.
Malo tko takvim rezultatima ne bi bio zadovoljan – Facebook je ostvario 806 milijuna dobiti od 3,2 milijarde prihoda, što je 59-potsotni rast u odnosu na prošlu godinu. Treba ipak imati na umu da su uz rast prihoda i korisničke baze znatno povećani rashodi, pogotovo vezani uz istraživanje i razvoj u koji je otišlo 608 milijuna dolara. No što se to najviše istražuje i razvija na Facebooku?
Facebook kao pokretač industrije mobilnog oglašavanja
Otkrila je to Sheryl Sandberg, osvrnuvši se na nelogičnost oglašivača koji i dalje preferiraju televiziju:
2013. godina bila je prva u kojoj je prosječni odrasli Amerikanac proveo više vremena na društvenim medijima nego gledajući televiziju. No oglašivači i dalje troše tek oko 11 posto budžeta na mobilno oglašavanje.
Facebook će i dalje razvijati tehnologije vezane uz oglašavanje, dodala je, koje će stvoriti potreban temelj za zaokret oglašavačke industrije prema mobilnim platformama. Tu Facebook ponešto prednjači pred Twitterom zbog mogućnosti usmjerenog oglašavanja, koristeći spol i dob, koje je 45 posto točnije od općeg digitalnog standarda. Iako se Facebook poigrava i video oglasima koji bi mogli osigurati lijep pritok prihoda, rečeno je kako će ih uvoditi oprezno i polako kako ne bi imali kontraučinak.
Spomenuti su i dugoročni ciljevi na koje se Zuckerberg referirao – točnije na Oculus koji je Facebook akvizirao za dvije milijarde dolara. Developerima je poslano 100 tisuća primjeraka kako bi im našli primjenu. Prema njegovim riječima, za ovu tehnologiju je još rano – ili barem za njenu komercijalnu primjenu. Tek kada bude prodano 50 do 100 milijuna uređaja postat će platforma od značaja, naglasio je Zuckerberg, a to će trajati godinama.
Pa ipak, čovjek koji je odlučio umrežiti cijeli svijet nije poznat po tome da čeka prekriženih ruku, i dosegne li Oculus kritičnu masu, Facebook će zasigurno već imati u rukavu neki način da to iskoristi.
No prije no što se bacite u istraživanje mogućnosti Oculusa, uzmite u obzir statistike koje su Facebook i Twitter pružili – seoba na mobilno očito je uzela maha i još će neko vrijeme držati taj ritam. S druge strane, zbog malih budžeta mobilno oglašavanje još nije tako populrana niša, a pruža mnogo neistraženog prostora za razvoj. Nije li ovo dobro vrijeme da je razmotrite?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
30. 10. 2014. u 10:48 am
Mobilno oglašavanje totalni je promašaj što pokazuje i cijena oglasa koja je do 10x jeftinija. Tj na malom ekranu nema mjesta za iole suvisle atraktivne oglase i još važnije, mobitel ne koristimo negdje na miru kao PC već u žurbi, u gužvi, gdje je buka i obično radimo nešto drugo. U tom okruženju jedna da vidimo ono što nas zanima na ekranu a kamoli oglas koji nismo tražili.
Usput Facebook godinama nikako da prijeđe 5% zarade od oglasa koju ima Google. To znači da bi trebao vrijediti 5% Googlea a vrijedi 35%. Što znači da je debelo precijenjen