Facebook i Twitter pokazuju koliko su korisnici 'mobilni'

Pouke trećeg kvartala Facebooka i Twittera: Želite se, morate se baviti mobilnim oglašavanjem

Twitter i Facebook pokazali su vrlo različite rezultate za protekli kvartal, no jedna je stavka zajednička - prebacivanje korisnika na mobilne uređaje.

Više od 60 posto prihoda dolazi od mobilnog oglašavanja
Više od 60 posto prihoda dolazi od mobilnog oglašavanja.

Jedan je trend očit kod obje društvene mreže – kao i kod Twittera, sve je veći broj korisnika koji se za pristup društvenim mrežama koristi mobilnim uređajima. Facebook trenutačno broji 1,35 milijardi korisnika, a od toga je njih 1,21 milijardi aktivno na mobilnim uređajima, što je broj za 2 posto veći no u prošlom kvartalu. Broj korisnika aktivnih na dnevnoj bazi iznosi 864 milijuna, točnije, 703 milijuna s mobilne inačice, kako izvještava FastCompany.

Prihodi od oglašavanja porasli su za 64 posto, na 2,96 milijardi dolara, a za dvije trećine toga zaslužni su oglasi na mobilnim uređajima, pa se čini da za razliku od Twittera, koji osamdeset posto prihoda dobiva od mobilnog oglašavanja, Facebook ima nešto snažnije uporište na desktopu.

Mark Zuckerberg je izjavio kako je ovim kvartalom zadovoljan:

Ovo je kvartal s dobrim rezultatima. Dok agresivno ulažemo i radimo na ostvarenju velikih dugoročnih ciljeva, i dalje dobro provodimo naše kratkoročne prioritete.

Malo tko takvim rezultatima ne bi bio zadovoljan – Facebook je ostvario 806 milijuna dobiti od 3,2 milijarde prihoda, što je 59-potsotni rast u odnosu na prošlu godinu. Treba ipak imati na umu da su uz rast prihoda i korisničke baze znatno povećani rashodi, pogotovo vezani uz istraživanje i razvoj u koji je otišlo 608 milijuna dolara. No što se to najviše istražuje i razvija na Facebooku?

Facebook kao pokretač industrije mobilnog oglašavanja

Otkrila je to Sheryl Sandberg, osvrnuvši se na nelogičnost oglašivača koji i dalje preferiraju televiziju:

2013. godina bila je prva u kojoj je prosječni odrasli Amerikanac proveo više vremena na društvenim medijima nego gledajući televiziju. No oglašivači i dalje troše tek oko 11 posto budžeta na mobilno oglašavanje.

Facebook će i dalje razvijati tehnologije vezane uz oglašavanje, dodala je, koje će stvoriti potreban temelj za zaokret oglašavačke industrije prema mobilnim platformama. Tu Facebook ponešto prednjači pred Twitterom zbog mogućnosti usmjerenog oglašavanja, koristeći spol i dob, koje je 45 posto točnije od općeg digitalnog standarda. Iako se Facebook poigrava i video oglasima koji bi mogli osigurati lijep pritok prihoda, rečeno je kako će ih uvoditi oprezno i polako kako ne bi imali kontraučinak.

Spomenuti su i dugoročni ciljevi na koje se Zuckerberg referirao – točnije na Oculus koji je Facebook akvizirao za dvije milijarde dolara. Developerima je poslano 100 tisuća primjeraka kako bi im našli primjenu. Prema njegovim riječima, za ovu tehnologiju je još rano – ili barem za njenu komercijalnu primjenu. Tek kada bude prodano 50 do 100 milijuna uređaja postat će platforma od značaja, naglasio je Zuckerberg, a to će trajati godinama.

Pa ipak, čovjek koji je odlučio umrežiti cijeli svijet nije poznat po tome da čeka prekriženih ruku, i dosegne li Oculus kritičnu masu, Facebook će zasigurno već imati u rukavu neki način da to iskoristi.

No prije no što se bacite u istraživanje mogućnosti Oculusa, uzmite u obzir statistike koje su Facebook i Twitter pružili – seoba na mobilno očito je uzela maha i još će neko vrijeme držati taj ritam. S druge strane, zbog malih budžeta mobilno oglašavanje još nije tako populrana niša, a pruža mnogo neistraženog prostora za razvoj. Nije li ovo dobro vrijeme da je razmotrite?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mirko

    Mirko

    30. 10. 2014. u 10:48 am Odgovori

    Mobilno oglašavanje totalni je promašaj što pokazuje i cijena oglasa koja je do 10x jeftinija. Tj na malom ekranu nema mjesta za iole suvisle atraktivne oglase i još važnije, mobitel ne koristimo negdje na miru kao PC već u žurbi, u gužvi, gdje je buka i obično radimo nešto drugo. U tom okruženju jedna da vidimo ono što nas zanima na ekranu a kamoli oglas koji nismo tražili.

    Usput Facebook godinama nikako da prijeđe 5% zarade od oglasa koju ima Google. To znači da bi trebao vrijediti 5% Googlea a vrijedi 35%. Što znači da je debelo precijenjen

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Web 3

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...