Kako bi se uključio u "utrku" za najboljeg mobilnog čitača vijesti, koristeći svoju moć personalizacije, Facebook je kreirao Paper, posebnu aplikaciju iz svojih kreativnih laboratorija. Nakon inicijalne pomame za lijepo dizajniranim društvenim čitačem, broj korisnika je počeo padati, a sudbina Papera sada je upitna.

Kako bi se uključio u “utrku” za najboljeg mobilnog čitača vijesti, koristeći svoju moć personalizacije, Facebook je kreirao Paper, posebnu aplikaciju iz svojih kreativnih laboratorija. Nakon inicijalne pomame za lijepo dizajniranim društvenim čitačem, broj korisnika je počeo padati, a sudbina Papera sada je upitna.
Nakon uspješnog lansiranja u veljači, broj korisnika Papera pao je na samo 119 tisuća mjesečnih korisnika, tvrdi ComScore, što je manje od 0,001 posto mjesečnih korisnika Facebooka. Da je riječ o stavci u samom core proizvodu, odavno bi završio u košu za smeće.
Srećom, Paper je čedo Creative Labsa, posebnog odjela unutar društvene mreže posvećenom razvoju eksperimentalnih i, kao što im ime govori, kreativnih rješenja i aplikacija. U teoriji, riječ je o djelu Facebooka koji trebao bi funkcionirati po principima startupa, neopterećen korporativnim zahtjevima kako bi se pobrinuo za inovacije i razvoj. Savršen je to spoj gdje Creative Labs ima financijsku sigurnost kakvoj se malokoji startup može nadati, no također uživa i u drukčijim kriterijima i niski brojevi ih ne zabrinjavaju niti zamaraju.
Nije sve u brojevima – nešto je i u korisničkom iskustvu
Glasnogovornica Facebooka Jillian Stefanki stala je u obranu aplikacije za BuzzFeed:
Ovi brojevi nisu točni, zadovoljni smo s napretkom Papera dosad. Otpočetka smo tvrdili kako cilj nije skupiti određen broj korisnika, već osigurati da oni koji je koriste uživaju u iskustvu i budu aktivni. Dosad smo saznali da ljudi u prosjeku prođu 80 priča. Nismo se još počeli fokusirati na rast, no to je nešto na čemu ćemo raditi.
Čini se da su ti ciljevi ispunjeni – od postojećih korisnika, koliko god ih malo bilo, Paper je u trgovini aplikacijama dobio prosječnu ocjenu od 4 zvjezdice. Pa ipak, u nekom trenutku, kao i kod svakog startupa, morat će se početi baviti brojevima, a pitanje je što će se dogoditi ne dostignu li oni zadovoljavajuću razinu.
Uskoro ćemo vidjeti vrijedi li i za Creative Labs premisa fail quickly, fail often i hoće li Paper dobivati financijske injekcije čak i ako svojim dostignućima razočara.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari