Prije nekoliko tjedana Facebook je promijenio format slika koje prate link podijeljen na ovoj društvenoj mreži. Vizuali su sada daleko veći, a tada smo pretpostavili da će to imati pozitivan utjecaj na aktivnost korisnika. Prema novom istraživanju EdgeRank Checkera, čini s da su pretpostavke točne.

Prije nekoliko tjedana Facebook je promijenio format slika koje prate link podijeljen na ovoj društvenoj mreži. Vizuali su sada daleko veći, a tada smo pretpostavili da će to imati pozitivan utjecaj na aktivnost korisnika. Prema novom istraživanju EdgeRank Checkera, čini s da su pretpostavke točne.
Kako prenosi The Next Web, u usporedbi s prijašnjim formatom prikaza linkova, gdje slika bila daleko manja, novi format generira čak 69 posto više klikova. Na nove je postove, naime, kliknulo 7,39 posto od ukupnog broja osoba do kojih je post dopro, dok je u starome formatu taj postotak bio 4,77 (ovdje se misli i na klik na poveznicu, ali i na druga mjesta u postu). Također, kad se pogleda isključivo klik na link, na stariji format kliknulo bi 3,29 posto osoba, a na novi 5,55 – što čini povećanje od 69 posto.

Na koji je način EdgeRank Checker došao do ovih rezultata? Pratili su dvije grupe postova, testnu i kontrolnu. Grupa A sadržavala se od osam postova s identičnim tekstom, sadržajem i opisom linka, ali imala je različitu veličinu slike.
Jedan smo post objavljivali dva puta – na news feedu smo, primjerice, ciljali skupinu od 24 do 25 godina prvim postom te skupinu od 26 do 27 godina drugim postom. Setovi postova objavljivani su u isto vrijeme istoga dana. Eksperiment je trajao nekoliko dana. Svaki par je bio vidljiv nasumičnoj skupini ljudi, s malom razlikom u demografskim podatcima. Dobna skupina osoba na kojima smo vršili testove rangirala j između 22 i 40 godina.
No, što je s grupom B?
Eksperiment B testirao je šest postova, koji su objavljeni u isto vrijeme, različitim dobnim skupinama. Imali su isti tekst, sadržaj i opis linka. Tri su posta imala velike prateće slike, a tri male. Ciljali smo na dobnu skupinu između 24 i 36 godina. Svakoj smo skupini prikazali i jednu i drugu vrstu posta.
Što se tiče rezultata, i Facebook se osvrnuo na njih, rekavši da je cilj promjene formata pratećih slika samim time i ispunjen.
Napravili smo ovu promjenu kako bismo dopustili korisnicima i marketingašima na Facebooku veći prostor za podjelu slika, koji će bolje aktivirati korisnike. Kao rezultat, vidimo povećanu aktivnost – klikovi, lajkovi, komentari, dijeljenje.
Dakle, još je jednom dokazano da korisnici bolje reagiraju na veće slike. No, kako je nova opcija prisutna tek nekoliko tjedana, treba vidjeti je li riječ o prvotnoj reakciji, koja će se kasnije vratiti na nižu razinu aktivnosti, ili će efekt biti dugotrajniji.
Jeste li i sami primijetili povećanje aktivnosti korisnika?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.