Već ovog mjeseca se očekuju prvi stanari u novoj uredskoj zgradi u Pavletićevoj ulici na Trešnjevci, odmah do coworking prostora HUB385. Riječ je o projektu Fabrika koji je kao i HUB385 smješten na djelu kompleksa nekadašnje Herucove tvornice. Iako su u zajednici koja se bavi tehnologijom i digitalom važna mjesta poput Tehnološkog parka i Radničke gdje je prisutno dosta tvrtki, Trešnjevka je već sada lokacija mnogih meetupa i događanja te dom nekih startupa. Hoće li otvaranje novih ureda potaknuti razvoj Trešnjevke kao središta zagrebačke tehnološke zajednice?

Industrijski duh poslužio je kao inspiracija za unutrašnju rekonstrukciju dijela nekadašnje tvornice na zagrebačkoj Trešnjevci, od sada pod imenom Fabrika. Riječ je o zgradi s “originalnim industrijskim uredima” koji su namijenjeni različitim zakupcima. Za rekonstrukciju interijera bila je zadužena arhitektica Marina Matutinović, dok je vanjski izgled zgrade u cijelosti zadržan prema originalnom projektu iz šezdesetih godina.
Fabrika, iza koje kao investitor stoji Heruc d.d., nudi četiri razine ureda koje zakupci uređuju sami, podzemnu garažu te razdvojene toaletne i tehničke prostorije. Uredi su veličine od 130 do 6000 metara kvadratnih, a mogu biti otvorenog ili klasičnog tipa. U tijeku je i izgradnja restorana, kafića i lounge bara.
Najveća prednost je lokacija

Najveća prednost Fabrike je lokacija. U neposrednoj blizini Doma sportova i Zapadnog kolodvora, bivša tvornica se nalazi petnaestak minuta pješice od centra grada. Da se navedena lokacija pokazala dobrim izborom, dokazao je već HUB385 koji je i sam postao jednim od središta događanja unutar tehnološke zajednice. I to je jedan razlog više zašto bi Fabrika mogla biti zanimljiva tvrtkama iz medijske i IT industrije.
Za očekivati je da bi se nakon otvaranja Fabrike mogla poboljšati i ugostiteljska ponuda u okolnim ulicama. To će s oduševljenjem dočekati i sadašnji stanari zgrade HUB385, među kojima je i Netokracija, s obzirom na veliki nedostatak kafića, restorana i trgovina u ovome dijelu kvarta uz željezničku prugu, koji je veoma zapušten.
Uredi su već zakupljeni
Budući da je riječ o dizajnerskoj uredskoj zgradi, a ne coworking ili shared-space prostoru, Fabrika je otvorenija prema zakupcima s dugoročnim poslovanjem, nego prema startupima, kao što su nam otkrili iz Heruca, iako su željeli ostati podalje medijske pozornosti.
Fabrika nije izvorno namjenjena samo tehnološkoj zajednici, već puno širem spektru djelatnosti. Sada, kada je zgrada u cijelosti zakupljena, naši zakupci se kreću od marketinških agencija, medijskih kuća, IT industrije, do klasičnih administrativnih djelatnosti. Upravo je polivalentnost prostora njegova najveća prednost, a budući da se radi o dizajnerskoj uredskoj zgradi, a ne o recentno popularnim modelima shared-space leasinga (kakav radi HUB385 ili novi startup place na Velesajmu), govorimo o dugoročnom poslovanju i reputacijskim faktorima.

U tom bi se smislu moglo reći da investitori više drže do reputacije i tradicionalnog pristupa poslovanju, za razliku od prostora poput susjednog HUB385 koji su usmjereni na upravo suprotno – zajedništvo i razmjenu ideja i znanja među stanarima.
Ipak, treba priznati da je Fabrika dobro procijenila svoju ciljanu skupinu jer uredi su već u potpunosti zakupljeni. Za sada nam je poznato da su neki od budućih stanara N1 i Poslovna inteligencija. Zajedničkih prostora nema, a svaki zakupac uređuje prostor prema svojim potrebama.
Što to znači za tehnološku zajednicu?
No bez obzira na razlike između Fabrike i u posljednje vrijeme popularnih coworking prostora, ovakva investicija te interes zakupaca pokazuje da u Zagrebu ima mjesta za nova ulaganja u poslovne prostore, a od velikog je značaja činjenica da se ulaže u stare, prazne prostore već ionako gusto naseljene Trešnjevke koju neki ubrajaju u širi centar grada.
Prvi stanari bi u Fabriku trebali useliti već tijekom ovog mjeseca. Do lipnja iduće godine imamo razloga vjerovati da će se osim stare tvornice popuniti još neki prostori u blizini. Lokacija će postati privlačnija prije svega za igrače u digitalnoj i medijskoj industriji. Stoga, tko zna, možda baš Trešnjevka narednih godina postane središte razvoja tehnološke zajednice u Zagrebu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Blaž
14. 06. 2017. u 12:41 pm
A kaj je to tehnološka zajednica u Zagrebu. Jesu to oni kaj tulumare u KSET-u?
Vesna petrović
15. 09. 2017. u 1:05 pm
Da bi lokacija postala atraktivnija potrebno je riješiti prijelaz preko pruge prema Ulici Republike Austrije odnosno prema centru. Ovakav prijelaz preko željezničke pruge predstavlja ruski rulet. Užas.