Eden Ventures investirat će i do 2 milijuna funti u internetski projekt poput slovenske Zemante ili rumunjskog UberVua
Eden Ventures je jedan od rijetkih investicijskih fondova koji aktivno traži internetske startupe u srednjoj i istočnoj Europi. U ranim fazama vašeg projekta mogli bi investirati od 250 tisuća do 2 milijuna funti ukoliko im se projekt svidi, poput slovenske Zemante. Katy Turner iz Eden Venturesa pridružit će nam se 16. lipnja na How to Webu u Beogradu gdje će uz Seedcampovu Kirsten Campbell, Techcrunchevog Mikea Butchera i Netokraciju tražiti nove, zanimljive startupe.
Eden Ventures je jedan od rijetkih investicijskih fondova koji aktivno traži internetske startupe u srednjoj i istočnoj Europi. U ranim fazama vašeg projekta mogli bi investirati od 250 tisuća do 2 milijuna funti ukoliko im se projekt svidi, poput slovenske Zemante.
Katy Turner iz Eden Venturesa pridružit će nam se 16. lipnja na How to Webu u Beogradu gdje će uz Seedcampovu Kirsten Campbell, Techcrunchevog Mikea Butchera i Netokraciju tražiti nove, zanimljive startupe.
Netokracija je medijski pokrovitelj beogradskog How to Weba, u sklopu kojega će se održati i natjecanje startupa na kojemu možete pred vodećim internetskim poduzetnicima, novinarima i investitorima predstaviti svoj projekt.
Katy Turner je ekskluzivno za Netokraciju otkrila kada, kako i zašto investiraju u projekte iz naše regije. Također spominje kako će nakon dužeg rada u Eden Venturesu početi raditi za švedsku Videoplazu, startup koji se bavi videom. Eden Ventures već je investirao u Zemantu i UberVu, a ako tražite investiciju, možda biste je trebali upoznati:
U kakve startupe investira Eden Venture? Koliko investirate u njih i koliki udio tražite u tvrtkama?
Eden investira u softverske faze u početnim fazama, tzv. smo early stage investitor. Najviše stoga investiramo u seed i A rundama, ali za razliku od mnogih sličnih fondova rezerviramo iznose za daljnje runde u uspješne tvrtke iz svog portfolija. Investiramo u softverske startupe te nas zanima ecommerce, konzumerski Internet, software-as-a-service, društvene mreže, enterprise softver, mobilne aplikacije i telekomunikacijski softver. Naša tipična seed investicija je oko 250 tisuća,a u A rundi bismo mogli investirati do 2 milijuna funti. Najčešće uzimamo do 20 posto udjela u tvrtke u koje investiramo, a tražimo prvenstveno one s kvalitetnim timom koji ciljaju na međunarodno tržište.

Što ste naučili iz investicija u postojeće istočnoeuropske startupe poput UberVua i Zemante?
Iz ulaganja u UberVu i Zemantu naučili smo kako u srednjoj i istočnoj Europi možemo naći veliko tehničko znanje . Uz rad s spomenutim startupima, upoznali smo još mnoge druge tvrtke koje su širom regije razvile vrlo zanimljive tehnologije. Neovisno o tome otkud startup dolazi, trebaju imati viziju za globalno širenje svog proizvoda i svakako bi trebali nastojati proširiti se izvan svoje regije.
Zasad je najbolja strategija kod naših istočnoeuropskih tvrtki bila da se tehničko i developersko znanje koncentrira u matičnim zemljama, dok se komercijalni dijelovi startupa sele na tržišta gdje mogu rasti. Prodaja UberVua bazirana je u Londonu, dok je Zemantina u New Yorku.
Što biste voljeli vidjeti na How to Webu? Kako da vam predstave svoje projekte?
Kad sudjelujem na događaju poput How to Webu u Beogradu, tražim nešto novo i uzbudljivo. Volim vidjeti inovativne projekte, bila to nova tehnologija ili pak proizvod. Jako mi je drago kad mi tvrtke predstave svoje projekte i upravo zbog toga dolazim na takve konferencije i druženja. Startupi mi se stoga mogu slobodno tamo obratiti i barem ukratko predstaviti svoj projekt, čak i ako nemamo vremena za dulji razgovor.
Na Twitteru ili blogu se žalite kako ne možete naći investitora? Karta za Beograd nije skupa i vrijeme je da nešto učinite po tom pitanju: predstavite svoj projekt u u natjecanju startupa! Dok će Katy i Kirsten iz Seedcampa tražiti zanimljive prilike za investiciju, Mike i ja ćemo teme za članke na europskom Techcrunchu i Netokraciji. Nemojte stoga propustiti priliku – vidimo se na How to Webu! Ako pak imate pitanja, slobodno pitajte u komentarima (na engleskom dakako ;)).
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Berislav Lopac
02. 06. 2011. u 10:50 am
Sve je to lijepo, ali bojim se da će svi biti jako razočarani. U regiji ima jako malo tvrtki koje rade proizvode a koje su dovoljno napredovale da bi bile zanimljive VC fondovima. Većina IT firmi su zaglibile u uslugama, a proizvode zna definirati i razviti tek mali broj njih.
A oni koji bi imali potencijala uglavnom su vječito zapeli u pre-seed i seed fazi jer u regiji jednostavno nema kvalitetnih ulagača koji bi pratili potrebe takvih projekata. Seed fondova doslovno nema (osim nešto sitno u Sloveniji), poslovni anđeli su neiskusni i needucirani, državni pokušaji (BICRO) su fućkanje u mraku, a na “friends, family and fools” tek rijetki mogu računati. jedina svijetla točka su paneuropski ingubatori poput HackFwd-a i Seedcampa, koji su spremni doći kod nas i pomoći seed startupima.
Dino
02. 06. 2011. u 2:16 pm
Pozdrav ekipa,
Hvala Ivane na ovoj informaciji. Mislim da je vrijeme da i mi odemo na ovakav event. Možda se vidimo u Beogradu 🙂
Ivan Brezak Brkan
02. 06. 2011. u 3:15 pm
Možda? 🙂
Dan
03. 06. 2011. u 2:03 pm
Odličan komentar Berislave, right on target 🙂 Slažem se da se domaći startupi koji žele nešto postići trebaju svojski potruditi da ostvare seed fazu financiranja, ostalo je već lakše. Seed faza ne mora biti realizirana nužno u regiji, npr. za naš projekat trenutno vodimo pregovore sa dva poznata fonda koji su daleko od regije. Zanimljivo nije nas nitko ni pitao odakle smo, ljudi nas gledaju uglavnom kao startup iz Europe a ne kao nekog iz Hrvatske. Odlazak u Beograd također može biti jedna prilika više za one ambiciozne 🙂
Možda da iskoristim priliku za mali (nezatraženi) savjet novim vlasnicima startupa, da razmišljaju out of box. Na ovim prostorima ta industrija još nema ustaljena pravila i procedure pa je potrebno malo eksperimentirati u lovu na uspjeh.
sretno svima
Dino Lujetic
04. 06. 2011. u 10:33 pm
Pozz Dan,
Ja imam iskustva gdje investitori zahtjevaju da odemo u Ameriku posebno u NYC. I da bio bi zahvalan na svakom savjetu i pomoci stoga email bi bio super 🙂
Tomislav Buza
07. 06. 2011. u 7:09 am
Hm…investicija od 250 tisuća i obično uzimaju 20% udjela…to je puno previše.
Berislav Lopac
07. 06. 2011. u 7:20 am
Tomislave, baš bi me zanimalo za što misliš da je previše, minimalni iznos ili količina udjela? I zašto?
Damir2
16. 06. 2011. u 8:00 pm
well, cast svakome ali Eden je napravio 2 poprilicno dubiozne investicije. Nek se nitko neuvrijedi ali i Zemanta i Shoutem imaju drasticni pad unique visitora u zadnjih godinu dana. Izgleda da nece to dobro zavrsiti
Berislav Lopac
17. 06. 2011. u 10:22 am
Ehej Damire, evo baš sam se pitao gdje je naš dežurni FUD-er… 😀
Kako tvoji visitori? 😉