
Nenad Bakić uložio u E-Glas, tvrtku iza Serwantessa, sustava za slabo pokretne osobe
E-glas je visokotehnološka tvrtka iz Rijeke, a njen je glavni proizvod Serwantess, sustav koji slabo pokretnim osobama omogućava da glasovnim naredbama upravljaju svojim kućanstvom i tako im daje dozu samostalnosti u svakodnevnom životu. Prije nekoliko dana dobila je i prvog investitora, Nenada Bakića.

Radi se o naprednom sustavu koji je sa svojim timom razvio riječki profesor Miroslav Vrankić, a koji podržava naredbe na šest jezika te više funkcija: može na glasovnu naredbu podesiti svjetlo, otvoriti vrata, upravljati telefonom, televizorom, radijem, klimom i drugim elektroničkim uređajima, a omogućuje i surfanje internetom. Na razvoju i trajnom unaprjeđenju proizvoda radi se već pet godina – do sad je to bilo moguće zahvaljujući Zakladi FIPRO te Ministarstvu poduzetništva i obrta, točnije njihovoj mjeri za poticanja inovativnog poduzetništva, a nadalje će iza projekta stajati i investicija.
Pjesma za ugođaj by Deezer. 🙂
Potencijal ovog naprednog sustava i tvrtke koja stoji iza njega prepoznao je financijski stručnjak, poduzetnik i investitor Nenad Bakić, javnosti najpoznatiji po osnivanju portala MojPosao, čiji je udio prodao medijskom divu Daily Mailu, ali i po drugim poslovnim poduhvatima te blogu Eclectica. On je prošli tjedan uložio u tvrtku E-Glas putem konvertibilnog zajma koji će uskoro pretvoriti u vlasnički udio. I osnivači i investitor vjeruju kako će, zahvaljujući ovoj suradnji, na tržište plasirati konkurentan proizvod, izjavio je Bakić:
Tvrkta E-Glas svojim naprednim proizvodom Serwantess privukla me prvenstveno zbog vjere u međunarodnu konkurentnost te povjerenja u osnivače tvrtke. S njihovim sam se radom upoznao donirajući njihove uređaje raznim korisnicima u Hrvatskoj. Iako je primarni cilj svakog ulaganja zarada, ovdje su mi jednako važne i sinergije s mojim projektom Croatian Makers – opremanja škola i centara za rad s mladima opremom za automatiku i robotiku – jer je to primjer kako se danas dostupnom tehnologijom i uz nevelika kapitalna ulaganja može napraviti međunarodno konkurentan proizvod.
Pravi trenutak za plasiranje na tržište

Serwantess je u odnosu na konkurentske sustave tehnički napredniji te cjenovno povoljniji, pa je sada i pravo vrijeme da se lansira na tržište. Upravo je to motiviralo prihvaćanje investicije, kaže Vrankić:
Svrha ovog ulaganja je ‘mezzanin’ financiranje kako bi se iskoristio pozitivan moment za komercijalni plasman proizvoda na međunarodnom tržištu i premostilo vrijeme do idućeg kruga ulaganja od stranih VC fondova s kojima pregovaramo.
Ovaj projekt proveo je već uspješnu kampanju na Indiegogou, zahvaljujući kojoj je sustav stigao u nekoliko domova u kojima je bio prijeko potreban. Bio je i nagrađen na Balkan Venture Forumu 2012. godine, godinu dana kasnije pobijedio je u Amsterdamu na jednom od najvažnijih europskih skupova impact investitora – PYMWYMIC Impact Days.
Nesumnjivo će i drugi investitori prepoznati u Serwantessu i tvrtki E-glas ono što je vidio i Bakić – napredan i konkurentan proizvod te mogućnost korištenja inovativnih tehnologija za pomoć osobama s invaliditetom.
Deezer je online streaming servis, na kojem glazbu slušaš legalno, uz jednostavno pretraživanje glazbe po nazivu pjesme, albumu ili izvođaču. Na raspolaganju ti je više od 35 milijuna pjesama dostupnih za preslušavanje i preuzimanje. A kada interneta nema, Deezer je dostupan i offline. Kreiraj svoju playlistu i slušaj je na svom mobilnom telefonu, tabletu ili računalu, dijeli svoju listu ili omiljene albume s prijateljima i uživaj u komforu slušanja omiljene glazbe bilo kad i bilo gdje. Samo u webshopu Hrvatskog Telekoma uštedi 50% do 12 mjeseci na Deezer i plaćaj ga samo 17,50 kn mjesečno. Aktiviraj Deezer – tri, četiri, sad: Hoću Deezer!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Toni
20. 11. 2014. u 12:10 pm
Ne znam gdje se vi informirate ali takvih sustava ima desetke i svi imaju slične cijene i svi rade slične stvari