DOTA PIT stiže u Split: Splićanima bi najveći regionalni esport turnir trebao biti važan kao ULTRA

DOTA PIT stiže u Split: Splićanima bi najveći regionalni esport turnir trebao biti važan kao ULTRA

U Splitu se ovog travnja održava 300.000 dolara vrijedan esport turnir koji može postati jedan od važnih brendova Dalmacije i Hrvatske općenito.

Neki gradovi u svijetu poznati su samo zbog esporta. Najbolji primjer su Katowice u Poljskoj, ali kada mislimo o natjecanjima u igrama, rijetko se sjetimo onog što se događa nama pred nosom i može Hrvatsku brendirati jednako dobro kao najveći glazbeni festivali. DOTA PIT, najveći esport turnir regije s nagradnim fondom od 300.000 dolara, upravo je događaj takvog tipa.

Pitate se kome je uspjelo u Hrvatsku dovesti sponzore i partnere poput Gigabytea, AMD-a, HyperX-a, AOC-a i najveće esport timove današnjice poput Team Liquida i kako esport može biti izuzetan alat za promociju turističke ponude? Odgovore sam potražio kod Ivana Marušića iz One Game Agency, organizatora ovog turnira.

Natjecanje u online igri Dota 2 u Splitu dio je Dota Pro Circuita, sustava turnira na kojima timovi prikupljaju bodove kako bi se natjecali na The Internationalu, turniru koji ima najveći nagradni fond u esportu već godinama. DOTA PIT nosi status minor turnira, što znači da je punopravna stanica Dota Pro Circuit turneje, ali je u nagradama i sveukupnoj veličini ispod major turnira.

Što se tiče Ivana i njegovog tima, kaže kako je do statusa minora trebalo raditi izuzetno mnogo, a prije same promocije na status minor turnira, tim je radio na pet sezona DOTA PIT turnira od kojih su dva bila LAN turniri. Organizator lige Valve tako je primijetio da se u Hrvatskoj rade dobre stvari i danas imamo veliki turnir u središtu Dalmacije. Ivan:

Mislim da je Valveu jako bitno da radi s organizatorima koji transparentno posluju, ispunjavaju sve dogovorene obveze te odrade događaj kako ga obećaju u zacrtanom vremenskom roku.

Esport + sunce + more = uspjeh?

U Split tako stižu timovi iz čitavog svijeta koje prate milijuni ljudi, a većini nas je dovoljno zbrojiti dva i dva i shvatiti koliko je ovaj događaj važan za turističku ponudu Hrvatske i Splita. Ivan kaže kako većina igrača i timova naprosto obožava Hrvatsku te se na našu obalu vraćaju na odmor i kada ne dolaze poslovno. Budući da Split i Hrvatska nude drugačiji doživljaj nego Shanghai, Los Angeles ili Pariz, lako nam je pozicionirati se kao zemlja koja nudi i odmor i ozbiljan esport događaj.

Ako ćemo biti potpuno realistični, uz Ultra Europe koji ispunjava kapacitete Splita svake godine, ne vidim zašto događaji poput DOTA PIT-a ne bi činili isto u predsezoni ili nakon nje. Esport raste po apsolutno svim pokazateljima, a brendiranje u ovom smjeru može dovesti u Hrvatsku samo velik broj stranih turista koji gledaju esport prijenose. Ivan dodatno pojašnjava:

Ono što naša država te turističke zajednice i gradovi moraju razumjeti jest da ovakvi događaji privlače mnoštvo mladih gledatelja diljem svijeta, bilo da dođu ili pak da gledaju isti putem interneta. To su potencijalni turisti te potrošači, pogotovo ako uzmemo u obzir da isti slušaju esport zvijezde koje definitivno imaju samo riječi hvale o Hrvatskoj te samom događaju koji tu organiziramo.

Profesionalni esport igrači su, takoreći, influenceri koji jako puno utječu na krajnje kupce, u ovom slučaju buduće turiste koji su u našem slučaju gledatelji te mislim da tu leži ogroman potencijal.

Najveći esport turnir u Hrvatskoj

Posljednji minor u Splitu bio je odigran 2017., kada je titulu odnio Team Liquid koji je te sezone bio jedan od najboljih timova svijeta i završio četvrti na Internationalu. Ovaj turnir mogao bi se najbolje kvalitetom usporediti sa Snježnom Kraljicom, na koju također stižu neki od najboljih skijaša svijeta.

Prošle godine nije bilo turnira jer, Ivan pojašnjava, Valve organizira svaku sezonu tijekom dvije fiskalne godine, pa se tako turnir iz 2017. broji u sezonu koja je završena 2018., kao što će se nadolazeći turnir brojati u sezoni 2018./2019. Razlog tomu je što je središnji događaj sezone, The International, uvijek u ljeto. Prema tome, ovogodišnji DOTA PIT će biti smješten pred kraj sezone, a nakon njega nas čekaju još samo dva majora i jedan minor.

Kako je ovo najveći esport turnir u Hrvatskoj i regiji, s njime dolaze i najveći organizacijski problemi. Ivan kaže kako izazovi svakako postoje, ali kako su s godinama naučili prebroditi gotovo svaki problem koji stane na put. Dodaje i kako su vrlo ponosni na broj gledatelja koji prate svaki projekt OGA Pit Serije putem prijenosa uživo na različitim livestream platformama, čije brojke se mjere u milijunima. Turnir je tako organiziran kako bi gledateljima prenio što je moguće bolje iskustvo gledanja uživo putem Twitcha i drugih platformi za Kinesku publiku, a Ivan kaže kako su upravo ti rezultati ono što privlači sponzore i partnere diljem svijeta.

DOTA PIT i slični veliki esport događaji zahtijevaju posebne vještine u odnosu na, primjerice, organizaciju koncerata i drugih događaja.

Na primjer, ako uzmete u obzir da organizirate događaj kao što je koncert, smatram da je puno teže organizirati esport događaj na ovakvom nivou, jer osim što morate imati kompletne sustave koji će besprijekorno raditi, također ne smijete zeznuti ni u kakvom pogledu po pitanju internetskih, digitalnih ili pak TV prijenosa. Uz to, iza samog događaja leži tona logistike da bi isti bio moguć, od avio karata, smještaja, viza za Hrvatsku te EU i sličnih stvari koje se moraju odraditi besprijekorno da bi sam događaj bio ostvariv.

Izuzetan potencijal za rast

Jasno, na Splitu je da taj potencijal iskoristi što je bolje moguće kako bi se grad ispunio esportskom publikom jednako kao partijanerima za Ultru. Pogotovo zbog toga što većina kritika koje građani Splita imaju na Ultru nije nešto što možete povezati s esportom, zar ne? Split bi mogao postati fenomen sličan spomenutom gradu Katowice u Poljskoj koji svake zime okuplja tisuće gamera turista koji posjećuju esport turnir u Counter Strikeu. Istina, Katowice su veći turnir nego DOTA PIT, ali uz pravilno postavljanje, i Split bi mogao biti na dobrom putu za major.

Kako se u Splitu ne radi samo na Doti 2, iz One Game Agency se tako mogu pohvaliti još jednim minorom, onim u igri Rainbow Six Siege koji će se održati krajem ove godine. Oko ovog turnira još nema previše informacija, ali će biti dio Rainbow Six Pro League.

Za kraj, s Ivanom sam razgovarao o njegovom viđenju situacije oko domaće esport scene. Ivan kaže kako je za razvoj scene potrebno krenuti od gledatelja koji moraju shvatiti ozbiljnost ovakvih događaja te ih na kraju i posjetiti. Razvojem publike se stvara prostor za razvoj scene koja će podržavati timove i organizacije te događaje, zaključuje.

Nedostaje ozbiljnost, pristup organizaciji te shvaćanje da bilo koji oblik esport organizacije, bio to tim ili pak turnir, nije ništa drugo nego marketinška kampanja za samog sponzora koja mora imati svoj početak i kraj uz ozbiljnu realizaciju samoga projekta te dostavljanje obećanih rezultata.

Kada je riječ o samom događaju, Ivan ne otkriva previše, ali kaže kako nas očekuje najveći PIT do sada. Karte su već u prodaji i mogu se pronaći na stranicama događaja, a mi se vidimo u Spaladium Areni ovog travnja.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Izvještaj

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.