Prva engleska fraza koju je moj sin naučio bila je: 'Skip Ad'

Prva engleska fraza koju je moj sin naučio bila je: ‘Skip Ad’

Njegova devetogodišnja sestra razlikuje "gravel" od "pebblea". Zapravo, na engleskom razlikuje desetine vrsta materijala, tla, biljaka i životinja. Jednom je spomenula lapis, a kad sam je, oduševljena činjenicom da zna za taj poludragi kamen i da zna da je plave boje, pitala jesu li to učili iz prirode u školi, rekla je: "Ne, to znam iz Minecrafta!"

ladies-of-new-business-roditeljstvo

Eh, kako sam naivna bila dok sam kao novopečeni roditelj bila odlučna da “ekrane” kao zabavu za bebe i predškolce treba izbjegavati ili vrlo pametno dozirati. Šalila sam se na svoj račun govoreći da sam “amiš mama”. Istina, kod nas televizor skoro nikad nije upaljen (tad ga, mislim, nismo ni imali) tako da sam se itekako pridržavala svog stava da bebama nije potrebno gledanje crtića. Međutim, ekrani su postajali sve manji i praktičniji, a sadržaji dolazili doslovce na dohvat ruke. Mlađe dijete isto nije gledalo crtiće, ali je gledao videa s YouTubea na pametnom televizoru!

Beskrajni sati na roditeljskim forumima

Svoju sam tezu o tome kad i koliko bebe (ne) trebaju gledati televiziju glasno branila na roditeljskim forumima. Nadam se da nisam jedina koja se pita bi li uspjela održati bebu na životu da nije bilo roditeljskih foruma. Sve sam saznala tamo, od toga kako prepoznati prve znakove umora i staviti bebu na spavanje na vrijeme do iscrpnih informacija o motoričkom razvoju koje su mi pomogle otkriti manje zaostajanje kod svoje bebe. Preporuku za specijalista sam, naravno, također našla na forumu!

S druge strane, na roditeljskim forumima sam ostavila neprocjenjiv broj sati koje sam – s odmakom sam sigurna! – mogla provesti korisnije nego raspravljajući koliko je točno strašan grijeh uvesti brokulu u dohranu bebe sa 7 umjesto s 8 mjeseci!

(Ako mislite da smo ideološki podijeljeno društvo na lijeve i desne, samo probajte spomenuti riječi “dojenje” ili “hodalica” na nekom roditeljskom forumu i shvatit ćete prave razloge podjela u društvu! Smoki ili Čokolino bi mogli imati sličan efekt, ali oko toga trebaju li bebe i mala djeca gledati u ekrane danas se više nitko čak ni tamo ne svađa!)

Informatika i robotika za klince – kod kuće

Nego, imaju ta moja djeca i tatu. Tech-tatu! Programera. Koji je, istinski ogorčen spoznajom da će naše dijete informatiku početi učiti tek u petom razredu, sam kod kuće organizirao nastavu informatike za Doru i njezinog bratića, tada također prvašića.
(Kako je tek bio šokiran kad je shvatio da učiteljica svakom učeniku posebno piše obavijest za roditelje u informativku ili isprinta 30 istih rečenica na papir pa izrezuje da bi svakom dala trakicu s informacijom! Zašto nam to ne šalju mailom?! Barem neku Google grupu da imamo?!)

arari

Nakon što su se upoznali s dijelovima računala, a on shvatio da “Kreirajte folder u kojem ćete otvoriti dokument” nije baš djeci najzanimljiviji način za usvajanje informatike, prešli su na programski jezik Scratch i Code.org, a sljedeći korak bila je – robotika. Jednom tjedno Dora i još troje njih programiraju m-botove, a grupa će se sigurno širiti jer već ima zainteresiranih koju su Doru pitali kako bi se oni mogli “upisati” na tu robotiku kod nje.

On bi sad dodao koju o tome i da mu je zadovoljstvo uvoditi djecu u “čarobni svijet inženjerstva i programiranja” te da ih priprema za budućnost u kojoj će roboti biti ‘kao nama vešmašine i tosteri”, ali o tome će on sve reći na panelu “Roditeljstvo u digitalno doba’ koji ćemo voditi 3. ožujka na konferenciji Ladies of New Business.

Oba roditelja o usklađivanju karijere i obitelji

A kako je Netokracija odlučila izbjeći klišej da se redovito o temi usklađivanja karijere i obitelji ispituje samo žene, pridružit će nam se još dva para.

Aleksandra Đermanović, direktorica i osnivačica marketinške agencije Mediacor i Luka Kladarić, senior developer u njujorškom startupu Noom, otkrit će nam tajne svoje besprijekorne organizacije. Odnosno, uz koje to aplikacije i kalendare te koliku disciplinu uspijevaju oboje raditi punom parom čak i otkad su dobili jednogodišnju Athenu.

Eduard Camaj i Nevena Erak Camaj, developer i lingvistica, trenutno pokušavaju istovremeno podići na noge svoje dvije bebe – devetomjesečnu Adu (koja je ime dobila po Adi Lovelace, ženi koja je programirala još tisuću osamsto i neke) i startup EratoExpert. Zajedno su razvili tehnologiju razumijevanja prirodnog jezika koja se može ugraditi u internetske i mobilne aplikacije, za početak hrvatskog. A to korisnicima tih aplikacija omogućuje da korištenjem svojih riječi upravljaju aplikacijom, pretražuju sadržaj ili dobiju relevantne odgovore.

(I ako njih pitate, EratoExpert je njihova prva, a Ada druga beba!)

A Ivan i ja? Činjenica da je prvi razgovor koji smo vodili, dvije minute nakon upoznavanja, bio o HTML-u, vjerojatno je dovoljna da nas kvalificira kao geek par. Nemamo sve odgovore na pitanja koja muče (digitalne) roditelje u digitalno doba, ali imamo dvoje djece i 9 godina roditeljskog staža. Iako dobrog roditelja ne čini samo iskustvo, ono je svakako dobra škola i dobro za razbijanje iluzija (vidi početak teksta).

Ako ništa drugo, nadam se da ćemo otvoreno pričati o balansiranjima i odricanjima (i kroničnom nedostatku sna!) koje mala djeca neminovno donose u život svake zaposlene osobe. Jer na onim istim panelima na kojima se žene ispituje o tome kako usklađuju obitelj i karijeru izazovi se rijetko spominju i najčešće skrivaju iza fraze kako je “uz dobru organizaciju sve moguće”.

A na nekoj drugoj konferenciji, koja nema “ladies” u nazivu, ćemo jednom možda vidjeti i taj panel na kojem muškarci raspravljaju o tome kako usklađuju posao i obiteljski život!

Povedite i svoje male ‘digitalce’ na konferenciju!

Inače, kako bi panel, ali i ostatak konferencije, koju podržavaju Vipnet, Zagrebačka banka, Pauza.hr, Vichy i drugi partneri, mogli doista posjetiti i roditelji, Netokracija je pripremila i program za djecu, u suradnji s Jumping Clayom i Smart Lumiesom. Prijavite se, broj mjesta je ograničen – i vidimo se 3. ožujka u HUB385!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Anja

    Anja

    23. 02. 2017. u 3:23 pm Odgovori

    Jedva čekam Antonijino predavanje. Njena kćer Dora je najgenijalnija djevojčica koju sam imala priliku upoznati. Svaka mama treba čuti što Antonija ima za reći 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Digitalni proizvodi

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.