Hrvatske iznajmljivače muče ovi (digitalni) izazovi u 2016.

Hrvatske iznajmljivače muče ovi (digitalni) izazovi u sezoni 2016.

Internetski marketing i servisi poput Airbnba hrvatskom su turizmu doista legli kao 'budali šamar', olakšavajući oglašavanje hrvatskih smještaja širom svijeta. No, nove prilike donose i nove izazove pa pogledajmo stoga kako hrvatski iznajmljivači rješavaju neke od najvećih digitalnih izazova turističke sezone 2016.

Digitalni iznajmljivači

Iako ne postoje istraživanja koja bi pokazala utjecaj digitalne transformacije na hrvatske iznajmljivače u posljednjih desetak godina, industrijski se stručnjaci slažu da bez tehnološkog razvoja ne bi bilo razvoja poslovanja u turizmu. Kao što je Horwath HTL-ov Siniša Topalović objasnio na Netokracijinoj OMGcommerce konferenciji ranije ove godine, postavljanje apartmana na platforme poput Airbnba je za hrvatske iznajmljivače bio logičan nastavak zimmer frei natpisa iz 70-ih i 80-ih (iako ih viđamo i danas).

Darko Kontin, pokretač stručnog turističkog bloga Iznajmljivači 2.0, za Netokraciju potvrđuje:

Digitalno doba, odnosno alati koji su nam s njim došli unazad 10 godina, i svi u turizmu koji ih na bilo koji način koriste svjedoče činjenici koliko se poslovanje u turizmu – od prodaje, vođenja smještaja, pa sve do vraćanja gostiju – povećalo volumenom, ubrzala komunikacija, ali i olakšalo za gosta i iznajmljivača.

1. Jednim klikom do otkazivanja smještaja u zadnji tren – i nesigurnosti iznajmljivača

Rezervirani su vam svi termini pa se možete opustiti? Bar ste tako mislili prije početka sezone te prije nego što su vam neki gosti odlučili – otkazati. Što zbog nalaženja boljeg ili povoljnijeg smještaja, a svakako zbog lakoće otkazivanja rezervacija putem agencija, ali i online turističkih agencija (tzv. OTA-ova) – iznajmljivač se nađe u nezavidnoj poziciji.

Ipak, Kontin ističe kako nije sve tako sivo naglašavajući da iako je broj otkazivanja povećan zahvaljujući jednostavnosti korištenja digitalnih servisa, iz istog je razloga povećan i broj upita. Naglašava kako je izazov otkazivanja najveći u manjim mjestima gdje se uvjetuju sve kraći rokovi otkazivanja, a istovremeno svi ostali faktori za iznajmljivače ostaju potpuno isti.

Pokretač sustava za upravljanje digitalnim prisustvom apartmana Rentl.io, Marko Mišulić, pokušavajući gledati s pozitivne strane, govori o načinima kako se bar donekle iznajmljivači mogu zaštiti. Ako sami naplaćujete gostu smještaj, rješenje je omogućiti plaćanje karticama što mnoge domaće banke nude čak i za fizičke osobe. Najčešće je praksa da se gostu bilježi kartica upravo u slučaju otkazivanja i nepojavljivanja.

Koristite li pak servise poput Airbnba, oni će naplatiti gostu za vas i proslijediti vam iznos nadoknade za otkazivanje rezervacije. Svakako je zanimljivo da i Booking i Expedia ne samo da nude mogućnost naplate umjesto vlasnika, već i sve više gledaju se potpuno prebaciti na taj model suradnje s iznajmljivačima.

2. Kako kvalitetno uskladiti prodaju putem više (digitalnih) kanala

Već smo spomenuli kako je dolazak online travel agencija poput Bookinga, Expedije i Airbnba, otvorio cijeli svijet iznajmljivačima koji putem tih servisa mogu predstaviti putem svoj smještaj.

Naravno, ako ste proaktivni iznajmljivač, koristit ćete više servisa što će vam svakako povećati šansu da popunite sve kapacitete, ali bi vam po svojoj prirodi moglo donijeti i nove glavobolje. Kako otkriva Mišulić, upravljanje nizom različitih kanala prodaje poput Bookinga ili Airbnba značajno povećava rizik od overbookinga, odnosno konfliktnih rezervacija. Alati poput Mišulićevog Rentllija olakšavaju iznajmljivačima rad dajući im jedno mjesto s kojega vode sve spomenute servise.

Rentlio

Kontin se slaže da korištenje prednosti više servisa donosi i svoje rizike, navodeći da ažuriranje i vođenje svih primjedbi te točnosti podataka na svim servisima postaje sve veći problem. Kako se radi o izuzetno vremenski zahtjevnom dijelu posla, većina iznajmljivača jednostavno zanemari ažuriranje, čime si dugoročno stvaraju probleme za sljedeću sezonu.

3. Imate li dobar WiFi? A što kad vam ga gosti potroše?

O dostupnosti interneta na destinacijama kroz javne WiFi mreže kao strateški bitnoj komponenti svakog ozbiljnog turističkog tržišta govori se već godinama, što potvrđuju mnoga istraživanja pa tako i Skiftov Global Trends Report koji pokazuje da gosti cijene dostupnost interneta na ljetovanju skoro više od bilo čega drugog. WiFi će stoga biti stavka koju će uvijek označiti prilikom pretraživanja apartmana putem Airbnba ili Bookinga.

Wireless internet wi-fi

Kroz javne ili pak WiFi mreže svojih lokacija, gosti lako dijele svoje doživljaje s ljetovanja s prijateljima i obitelji, aktivno promovirajući tako lokaciju koja je bila dovoljno digitalna da se sjeti ’spojiti žice’.

Što kad vam gost ‘potroši sav internet?’

Kupiti stick, što je bilo rješenje mnogih domaćih iznajmljivača u početku, nije bilo dovoljno dobro rješenje za sve zahtjevnije digitalne goste. Situacija nije bila laka ni iznajmljivačima, pri čemu Kontin opisuje kako je dostupnog brzog, a ipak povoljnog interneta bila problematična.

Naime, mnogi su paketi bili tako mali da bi gost vrlo lako, opuštajući se na YouTubeu ili jednostavno radeći na svom računalu, vrlo lako ‘potrošio internet’ što bi iznajmljivaču potom ne samo rezultiralo novim troškovima, već i gubljenjem vremena.

Kontin naglašava kako su se u međuvremenu pojavila bolja rješenja koja nude i flat rate, odnosno pristup bez ograničenja u prometu, ali da se iznajmljivači jednostavno nedovoljno informiraju o svim mogućnostima.

Da samo malo proguglaju, vidjeli bi da telekomi nude posebne pakete za sve one koji se bave svojim digitalnim gostima. Tele2ov dnevni mobilni internet za iznajmljivače, primjerice, dodjeljuje podatkovni promet po danu, tako da nema straha da će gost koji dolazi početkom mjeseca potrošiti sav internet. Pročitajte više na web stranici Tele2 o ovom mobilnom plug&play rješenju

4. (Brža) Digitalna prijava gostiju u turistički ured

Iznajmljivači ove sezone svoje goste prijavljuju putem informacijskog sustava za prijavu gostiju Hrvatske turističke zajednice eVisitor. Iako je uvođenjem ovog i sličnih sustava prijava gostiju svakako poboljšana, Mišulić za Netokraciju navodi kako i dalje ima prostora za poboljšanje. Ističe da im se korisnici često žale na potrebu unošenja podataka do kojih je teško doći, poput mjesta prebivališta ili države rođenja koje često u osobnom dokumentu nije navedeno. Pitanje je koliko su ti podaci statistički bitni, a iznajmljivaču prilikom rada samo kompliciraju život.

Srećom, dobro kod uvođenja platformi poput eVisitora je što se one mogu i nadograditi kroz nezavisne projekte poput aplikacija koje omogućavaju jednostavniju prijavu. Među njima možemo istaknuti dvije:

  • InCheckin je mobilna aplikacija za iPhone i Android koja omogućava jednostavnu prijavu gostiju u eVisitor sustav kroz skeniranje dokumenata i svih već spomenutih, potrebnih informacija. Radi se o poduzetničkom projektu Puljanina Patrika Spagnole, koju su razvili Toni Milovan i Tanja Filimonović iz pulske FWD grupe;
  • Rentl.io za iPhone je mobilna aplikacija, ekskluzivno predstavljana na Netokraciji početkom sezone, za iznajmljivače koja kroz integraciju s hrvatskim BlinkID-om također omogućava skeniranje osobnih podatka i njihovo skupljanje za sustav eVisitor.

Digitalna pismenost kao ključ uspješne sezone

Kontin zaključuje kako je informacijska pismenost iznimno bitna, posebno kad vidimo razlike u njoj između iznajmljivača i turista. Nedovoljnim poznavanjem digitalnih trendova i praksi (poput interneta za goste s dnevnim prometom ili novih servisa za rezervaciju smještaja) koji se iznajmljivači si ne samo da otežavaju komunikaciju s gostima, već i kasne u korištenju tih trendova koje bi u pravom trenutku, u sezoni, moglo profitabilno iskoristiti.

iznajmljivaci

Nije kasno da svoje goste oduševite vrhunskim internetom, a sebi maknete brigu s “grbače”: Aktivirajte Tele2 dnevni mobilni internet za iznajmljivače koji dodjeljuje novi promet svaki dan, tako da znate da će vam gost imati dobru 4G vezu, a vi nećete ništa provjeravati. Osim toga:

  • Ovo rješenje nećete morati instalirati posebno, već radi kao plug & play čim se uključi;
  • Dnevni mobilni internet paket je mobilan, tako da ga možete uzeti doma ili gdje god želite nakon što završi sezona!

Paketi vam daju 3 GB svakodnevno za 249 kuna mjesečno, odnosno 10 GB svakodnevno za 299 kuna mjesečno. Više doznajte na web stranici Tele2, Tele2 prodajnim mjestima ili jednostavno nazovite 095 1000 500 za detalje!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Boris Debeljak

    Boris Debeljak

    16. 08. 2016. u 2:31 pm Odgovori

    Pitanje je također koliko su “digitalizirani” sami iznajmljivači tj. koliko koriste i uglavnom žele koristiti sve te dodatne digitalne usluge. Kod nas na http://www.REKLAMA.hr smo pravili upitnik za više tisuća iznajmljivača i preko 3/4 su izjavili da im ništa takvo ne treba jer im je jednostavnije sami da upišu gosta u evisitor, sami da vode kalendar jer opet većina se oglašava maksimalno na tri stranice itd. Lako je u postojece reklamne sustave (kao što je naš) ubaciti dodatne funkcije ali te zatim jednostavno nisu potraživane i iznajmljivači traže što jednostavnije oglašavanje (preko 80% na upit a ne Online).

  2. Ante

    Ante

    07. 02. 2017. u 1:10 pm Odgovori

    Osobno sam iznajmljivač i oglašavan se na puno više od 3 stranice. Ta vrimena su prošla! Danas moraš stavit svoje apartmane na minimalno 10 portala online kako bi moga popuniti sezonu a i malo je produžiti. Kako da ja pratim i vodim kalendar sam sa sobom a dolaze mi gosti sa 10 portala? U teku? Tako mi je baba vodila rezervacije na Braču prije 50 godina 🙂 a sad san naša jedan megabooker sistem šta mi je pomoga iako nisan mislija da ću ja to moć. A i ovaj Rentlio san mislija uzest al bili mi povoljniji ovi iz megabookera- nisan pogrješija. u mene cila kuća 8 apartmana a ja sve lipo sam i nikome za niš ne odgovaran. pozdrav

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.