
Digitalni HR alati: Rastuće globalno tržište osvajaju i hrvatski Jenz, Mealpass, Moontop, Improv3, Appraisly…
Digitalni alati olakšavaju posao HR-ovcima koji u suvremenim organizacijama zaposlenike trebaju privući, izmjeriti i održavati njihovo zadovoljstvo, pohvaliti i usmjeriti te nagraditi.
Koja je tajna dobrog poslodavca i koje su njegove karakteristike? Koji benefiti zaista trebaju zaposlenicima; kako kreirati stimulativno radno okruženje koje će odgovarati i poslodavcima i posloprimcima; postoje li aplikacije koje mogu pomoći u stvaranju takve okoline; gdje prestaje employer brending, a počinju zadovoljni i odani zaposlenici – diskutirat ćemo na Future of Work: People First konferenciji 5. srpnja.
________
Procijeniti, ocijeniti, dati feedback, pratiti napredak, nagraditi, dati povišice, dodatne pogodnosti, potaknuti na komunikaciju, informirati, voditi administraciju, pomoći ako zapne poslovno ili osobno… sve to, i još puno više, u dobrim tvrtkama koje žele zadovoljne zaposlenike treba odraditi odjel ljudskih potencijala. U tome im u posljednje vrijeme, srećom, pomažu razni digitalni alati, a među njima je sve više onih “proizvedenih u Hrvatskoj”.
Tržište HR tehnologije posljednjih godina raste, a dodatno ga je pogurala pandemija sa svim promjenama u načinu rada i funkcioniranju radnog mjesta i timova. Tu je još i činjenica da tvrtke i njihovi HR odjeli danas itekako promišljaju kojim pogodnostima ili načinima rada će privući i zadržati zaposlenike, posebno u tehnološkoj industriji u kojoj vlada praktički “rat za ljude”.
Zato su mnogi domaći osnivači i tvrtke svoje dugogodišnje iskustvo u HR industriji, radu s HR odjelima ili razvojem proizvoda pretočili u digitalne HR alate koje većina njih nudi globalnom tržištu.
Od internog alata u agenciji do samostalnog proizvoda
Nekoliko njih nastalo je u tvrtkama koje su alate razvijene za rješavanje internog problema odlučile spin offati u samostalni proizvod. Najpoznatiji u toj kategoriji je Jenz, društvena mreža za internu komunikaciju, nastao kao svojevrsni interni startup unutar IT servisne tvrtke Q Agency, a koji danas na tržištu nastupa samostalno. Već ga intenzivno koriste nekoliko velikih domaćih i regionalnih kompanija, planiraju osvajanje stranih tržišta.

Sličnim putem ide i Degordianov Stethoscope – alat za mjerenje te unaprijeđivanje zadovoljstva i angažiranosti zaposlenika. Razvijali su ga dvije godine kako bi pratili zadovoljstva vlastitih zaposlenika, a nekoliko nagrada za najboljeg poslodavca potaklo ih je da zaključe da u tom području očito rade nešto dobro i alat na tržištu ponude i drugim tvrtkama.
Stethoscope bilo kulture i zaposlenika osluškuje kroz jedan veliki upitnik koji se provodi jednom godišnje te manja istraživanja, nazvana Pulse, koja se provode mjesečno. Iz Degordiana kažu:
Zajedno, ova dva upitnika nude tri osnovne funkcije: uvid u potrebe zaposlenika, jednostavan proces i implementaciju te dubinsku analizu podataka.
Stručnjaci u ljudskim potencijalima cijenit će ovaj alat jer su upitnici odobreni od strane struke, maksimizirana je stopa odgovaranja na pitanja, jer omogućava dubinsku segmentaciju na organizacijskoj i demografskoj razini, te jer HR-ovci imaju priliku sami filtrirati rezultate i pronalaziti odgovore na pitanja.
Aplikacijom pohvali kolegu odmah nakon sastanka
Brže i lakše anketiranje zaposlenika te mjerenje njihove angažiranosti omogućava i Improve3, a sve s ciljem da se stavovi zaposlenika prepoznaju na vrijeme, eventualni nedostaci riješe prije nego postanu problemi te iskoriste prilike za poboljšanje.
Softver koji promiče kontinuirani razvoj slogan je alata Apprais.ly, proizvoda konzultantske kuće Apsolon. Apprais.ly je mobilna aplikacija uz pomoć koje djelatnici tvrtki u kojima se koristi mogu jedni drugima davati povratne informacije u realnom vremenu – primjerice, nekoga se može pohvaliti odmah nakon dobro odrađenog sastanka s klijentom. To, naravno, znači preciznije praćenje performansi i prilike za davanje povratnih informacija zaposlenicima puno aktivnije i češće od godišnjih ili čak kvartalnih formalnih sastanaka.
Auntie – psihološka pomoć za zadovoljn(ij)e zaposlenike
Malo drugačija priča stoji iza Auntie, aplikacije koja djelatnicima – koji to iz bilo kojeg razloga trebaju – nudi pristup psihološkoj pomoći.
Iako nije hrvatski proizvod, na razvoju Auntie su radili hrvatski developeri iz agencije Software Sauna, a proizvod se Sauninom vodstvu toliko svidio da su odlučili postati klijenti! Sandra Stojčević, voditeljica odjela za talente u Software Sauni, objašnjava:
Konstantno pitamo ljude u Sauni što oni žele kao benefit pa smo zajedno odabrali Auntie kao nešto skroz inovativno u paketu benefita za zaposlenike. Željeli smo im dati mogućnost da odabirom jednog od 15 paketa učine nešto za sebe i svoje mentalno zdravlje. Ruku na srce, to i jest ono što je najvažnije kod čovjeka.
Stalno govorimo kako su zadnje 2 godine svima nama pune situacija s kojima se ne znamo nositi, zato mislimo kako je ovo super način da se pruži podrška ljudima koji se žele okrenuti sebi i raditi na nečemu što ih muči. Remote rad zahtijeva i akciju na daljinu kada je riječ o mentalnom zdravlju.
Benefiti: ključni u borbi za privlačenje zaposlenika
A upravo činjenicu da su benefiti, i to lako dostupni i iskoristivi te prilagođeni potrebama zaposlenika – područje na kojem će odjeli ljudskih potencijala intenzivno raditi ne bi li tvrtku pozicionirali kao poželjnog poslodavca – prepoznao je Moontop, digitalna platforma za upravljanje benefitima i Mealpass, koji se koncentrirao na prehranu, ali nudi pogodnosti i izvan posla.
Branimir Gospić, idejni začetnik i vlasnik Moontopa, nakon – kako kaže – filmske korporativne karijere (kao junior je dobio priliku unutar Zubak grupe razviti, pretvoriti u uspješan proizvod i voditi Oryx asistenciju što mu je donijelo mjesto člana uprave sa samo 26 godina), osjetio je zov poduzetništva.
Njegov proizvod nije slučajno digitalni alat za HR:
Moja želja je bila da projekt bude digitalan, izvozno orijentiran, inovativan i da rješava problem koji će biti prisutan dugi niz godina (50 do 100 godina). Uvidio sam da će BDP eksplodirati i da će to tako biti sljedećih 5 do 10 godina, a s druge strane demografski podaci su sve gori i gori.
Prepoznao sam da će poslodavcima biti sve teže zadržati i pronaći radnu snagu i da uslijed toga prelazi prevaga u odnosu s poslodavca na radnika i poslodavci sve više posvećuju pažnje kroz employer branding, benefite, povećanje plaća, ugoda rada, radnih prostora, itd. Tada sam shvatio da ne postoji tvrtka koja je usko specijalizirana za razvoj i prodaju benefita i to digitalnih, zapravo jedna moćna platforma kao „one stop shop“.
Moontop je ta aplikacija uz pomoć koje poslodavci zaposlenicima nude razne dodatne pogodnosti, ovisno o razini i preferencijama – od naručivanja hrane, edukacija ili sportskih članarina do usluga frizera ili kozmetičara, peglanja, opreme za djecu…
Mealpass je, s druge strane, prepoznao hranu kao benefit koji odgovara svima, ali umjesto standardnog besplatnog ili subvencioniranog ručka, poslodavci kroz tu aplikaciju djelatnicima mogu ponuditi fleksibilnost u korištenju popusta. Pojednostavljeno – članovi Mealpassa imaju 15 posto popusta na restorane koji su uključeni u program, bez obzira koristili ga tijekom ili izvan radnog vremena i s kim u društvu bili. Iza aplikacije stoji Saša Jurković, veteran HR industrije, a napominje da – iako se često koristi za naručivanje obroka na poslu, Mealpass nije “samo gablec aplikacija”:
Poanta je da ljude potičemo na socijalizaciju i uživanje u slobodnom vremenu i omogućujemo im benefit koji nadilazi samo zaposlenika već uključuje i njegovu obitelj i prijatelje, a cijenom je prihvatljiv svakom poslodavcu.
Ne treba zaboraviti hrvatske startupe koji su se već etablirali u branši HR techa i to na globalnom tržištu, poput TalentLyfta koji olakšava postupak zapošljavanja ili TestDomea koji nudi online testiranje znanja i vještina. Niša se, u svakom slučaju, čini puna potencijala pa ćemo sigurno viđati sve više tehnoloških rješenja koja pomažu HR-ovcima i zaposlenicima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.