
“Developerski advokati”: Nisu odvjetnici, već dobri komunikatori koji znaju kako pomoći developerima
Tko je i čime se zapravo bavi "developer advocate" pitali smo troje njih kojima je upravo to opis posla.
“Kad sam počela raditi u području odnosa s developerima prije više od 10 godina, samo najveće tech tvrtke su se uopće bavile time i tad se pozicija zvala Developer Evangelist. Ne znam koliko puta sam morala objašnjavati da nisam propovjednik i da neću citirati Bibliju!”, ispričala je u intervju za Netokracija podcast Grace Francisco, VP Developer Relations u Ciscu.
Dodala je da ni sljedeći naziv za tu poziciju – Developer Advocate, nije bio sretniji izbor jer je tad morala objašnjavati da – nije odvjetnica!
Teško je uopće reći kako bi se zanimanje zvalo na hrvatskom jer ni developerski advokat, a bome ni zagovaratelj developera ne zvuči baš prirodno. Što samo dokazuje koliko je cijela ta niša tek u povojima kod nas.

“Stručan i upućen korisnik proizvoda kojeg predstavlja”
Developerski advokati obično su oni inženjeri koji, osim programiranja, vole i javno nastupati, imaju talenta za podučavanje i dobri su komunikatori pa kombinaciju tih vještina koriste kako bi drugim developerima približili rješenja tvrtki za koje rade. Bilo kroz interne inicijative za dobro organiziranu dokumentaciju te sve oblike sadržaja koji drugim developerima pomažu lakše koristiti tu tehnologiju ili prema van, promovirajući svoju tvrtku i njezine proizvode na raznim meetupima i konferencijama.
Zato sam iskoristila priliku i tri govornika s konferencije Infobip Shift, s titulom Developer Advocate, pitala da pojasne što sve taj posao podrazumijeva.
Nic Jackson, Principal Developer Advocate u HashiCorp kaže da je on na kraju dana samo developer i to želi ostati, samo ga veseli podijeliti ono što zna s ljudima, u nadi da će im biti korisno. Njegova definicija developer advocatea je:
…jako stručan i upućen korisnik proizvoda koji predstavlja. Njegov glavni posao je podijeliti to znanje kako bi drugima pomogao da taj proizvod ili alat jednako uspješno koriste te prikupiti povratne informacije korisnika i proslijediti ih kolegama koji se bave razvojem proizvoda.
Od nekoga tko prezire društvene mreže do zajednice, YouTube kanala, podcasta, konferencija…
Česta predrasuda je da su “developerski advokati”, posebno oni koji predaju na konferencijama, samo zamaskirani prodavači jer “pravi developeri” šute i rade, ne vole se hvaliti i javno eksponirati.
Francesco Ciulia potvrđuje i demantira tu predrasudu – društvene mreže je prezirao tijekom 7 godina rada kao full stack developer, ali se tijekom pandemije aktivirao, počeo stvarati sadržaj različitih vrsta i na kraju pokrenuo daily.dev, platformu za developere koja svakom korisniku prema interesima filtrira najzanimljiviji sadržaj iz više od 400 izvora.
U ovom poslu Francescu je najdraže povezivanje, komunikacija i suradnja s drugim developerima i kaže da je developerska zajednica “jednostavno najbolja” te da se njima ne smije i ne može prodavati “mačka u vreći”:
Developeri će jednostavno pobjeći od svega što je prodajno i smrdi na marketing. Žele da im pomogneš riješiti problem, žele koristan sadržaj, ali ne samo to – developeri vole i dobre priče i rado se uključuju u open-source projekte.

“Nikad ne bih developerima uvaljivao alate”
Nic dodaje da svaki developer advocate mora osobno voljeti raditi s alatom ili tehnologijom koju predstavlja i koristio bi ih čak i da ne radi za njih:
Ako ne bi koristio taj alat da ti to nije posao, mislim da ga ne bi trebao ni promovirati. Iskrenost i autentičnost je u ovom poslu presudna.
Također, nikad ne bi developerima uvaljivao alate kompanije za koju radim. Moje je da im na primjeru objasnim kako se koriste i što ja mislim gdje bi im mogli biti korisni, a na njima je da odluče je li im to korisno.
Otkad se riješio odbojnosti prema društvenim mrežama, Francesco je izuzetno aktivan na Twitteru, LinkedInu, snima podcast i često objavljuje kraći i duži sadržaj na YouTubeu.
Grace Francisco kaže da se u poslu developer advocatea pronašla jer je shvatila da tako – kroz stvaranje sadržaja i nastupe na konferencijama – njezino znanje i iskustvo dolazi do puno šire publike nego da radi, primjerice, sa samo nekoliko timova unutar svoje kompanije.
Ne ide bez javnih nastupa i stvaranja sadržaja
Stvaranje sadržaja i javni nastupi su bitan dio posla, dodaje Nic, i presudno je da osoba na poziciji developer advocatea voli to raditi i dobra je u tome. Također, bitno je da razumije tehničke izazove developera kojima se obraća i da je, po mogućnosti, nekad bila u njihovoj koži.
Njemu je pomoglo što je već bio autor knjige, a i osjećao je potrebu podijeliti znanje pa je posao developer advocatea vidio kao savršenu priliku da to pretvori u posao:
S obzirom na to da sam već bio napisao knjigu, bio sam napola upoznat s procesom stvaranja sadržaja. Također, pohodio sam puno meetupova i konferencija, na nekima bio i govornik pa sam se osvjedočio da je to odličan način dijeljenja znanja.
Stvaranju sadržaja pristupam vrlo jednostavno, usredotočim se na problem i nastojim samo pokazati kako ga riješiti korak po korak. Jedino izazovno pritom mi je ne ući preduboko u materiju, a opet ne biti površan.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Branko
24. 01. 2023. u 1:45 am
Svi otpusteni ove nedelje, toliko o doprinosu.