Kako biti dobar i sretan inženjer te kakve veze strah od deployanja ima s tim?

Kako biti dobar i sretan inženjer te kakve veze strah od deployanja ima s tim?

Na konferenciji Infobip Shift uhvatili smo Charity Majors, Grace Francisco i Svena Petersa, troje govornika s bogatim iskustvom za razgovor o tome kako ostvariti uspješnu inženjersku karijeru, a pritom ne izgorjeti te što čini dobrog, učinkovitog i zadovoljnog inženjera.

Charity Majors, Grace Francisco i Sven Peters troje su iskusnih i izvrsnih govornika s ovogodišnje konferencije Infobip Shift koji su se u svojim predavanjima, svatko na svoj način, fokusirali na temu developerske učinkovitosti i zadovoljstva na poslu te upravljanja karijerom.

Charity je svojim predavanjem poručila: It’s time to fulfill the promise of CI/CD, odnosno zagovara da developeri kod koji napišu deployaju u produkciju što prije, po mogućnosti 15 minuta nakon commita: 

Strah od deployanja je najveći izvor tehničkog duga u svim organizacijama koje sam vidjela. Jednako tako, tajna dobrog i sretnog developera je odgovornost za svoj kod u produkciji. Oni koji su to iskusili, ne vraćaju se na staro.

S Charity smo već pričali za Netokraciju o deployanju bilo kad (pa i petkom!) i njezine izjave uvijek izazovu puno komentara pa smo je, naravno, pitali i kako se to postiže. Ona kaže – puno lakše nego što se misli!

Karijera ne mora ići pravocrtno od juniora do VP-a, može i cik-cak

Grace Francisco je pak pričala o svojoj nepravocrtnoj karijeri – počela je u tech podršci gdje je, rješavajući probleme korisnika, sama naučila programirati i zahvaljujući tome dobila prvu priliku kao developerka.

Karijera joj je otad išla, kako kaže, cik-cak: osim developerke, bila je i inženjer u prodaji i Engineering Manager, radila u malim startupima, srednjim i velikim tvrtkama sve dok nije otkrila ono čime se sad bavi – Developer Relations.

U vrijeme kad sam se počela baviti time, ta pozicija je postojala samo u najvećim tvrtkama i zvala se Developer Evangelist. Nekoliko puta sam morala objašnjavati da nisam propovjednica! A kad smo se preimenovali u Developer Advocate, da nisam odvjetnica!

Nitko ne želi biti inženjer koji do kasno u noć ispravlja bugove, stalno ima krizne situacije i konstantno je u stresu. Baš o tome kako raditi manje, ali pametnije i biti učinkovitiji inženjer razgovarali smo sa Svenom Petersom, Lead Developer Advocateom u Manfredu. Dotakli smo se i burnouta, zapošljavanja, ali i zašto je nekad bolje raditi s dosadnom tehnologijom. 

Kako biti dobar i sretan inženjer?

Sa sugovornicima smo prošli…

  • Own your code in productiontko je probao, ne vraća se na staro!
  • Što čini dobrog Engineering Managera – i zašto je tijekom karijere biti dobro i inženjer i menadžer?
  • Što inženjer radi u Developer Relations – i koje im vještine za to trebaju?
  • Zašto je bolje fokusirati se na potrebe korisnika, umjesto na najnoviji frontend framework?

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode u novoj sezoni!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Novost

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Analiza

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Tvrtke i poslovanje

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.