Sretan međunarodni dan podcasta, svima koji slušaju!

Sretan međunarodni dan podcasta, svima koji slušaju!

Nedavno je, nakon 20 godina zatvora, na slobodu izašao čovjek koji je bio krivo optužen za ubojstvo. Velik dio zasluga za to ide jednom podcastu.

Sretan vam međunarodni dan podcasta, od osobe koja ne može zamisliti da iz kuće izađe bez nekog podcasta u slušalicama!

Ono što je 2000. godine počelo kao ideja – da bi se i audio ili video datoteke mogle slati RSS feedom i preslušavati bilo kad i bilo gdje – danas je ozbiljan posao i medij za sebe. Wikipedija kaže da je u kolovozu 2022. postojalo 2.864.367 podcasta s 135.736.875 epizoda.

Nepravedno optužen, nakon 20 godina oslobođen zbog podcasta

Mnogi od njih počeli su s velikim ambicijama i ostali na snimljenoj epizodi ili dvije, nakon što bi autori shvatili da je produciranje podcasta puno zahtjevnije od samo snimanja razgovora s nekim “kao da ste na kavi”. Ali kroz podcaste se afirmirala i nevjerojatna količina kvalitetnih autora koji su proizveli sate i sate kvalitetnog sadržaja, otvarali teme za koje nije bilo prostora u mainstream medijima, mijenjali pop kulturu, ali i bitno utjecali na živote i povijest.

Adnan Syed nedavno je izašao iz zatvora u kojem je proveo dva desetljeća, ispalo je, nepravedno osuđen za ubojstvo svoje bivše djevojke. Za obnovljeni interes za slučaj i jači pritisak da se preispita presuda i dokazi na temelju kojih je donesena zaslužan je – podcast. Serial, odnosno njegova prva sezona iz 2014., koja se do u tančine bavila tim slučajem, bio je prvi stvarno globalno poznati podcast koji su slušali milijuni ljudi i koji je podcaste svrstao među relevantne i utjecajne medije.

Prema toj sezoni Seriala HBO je snimio dokuseriju, samo prvu u nizu dokumentarnih i igranih serija snimljenih prema podcastima: na prvu mi padaju na pamet Modern Love, Dirty John, The Shrink Next Door, Homecoming i The Dropout, a sigurno ih ima još.

U seriji Only Murders in the Building podcast je jedan od glavnih junaka, a u obnovljenoj verziji Seksa i grada Carrie Bradshaw ne piše kolumne za novine, nego je jedna od voditeljica podcasta!

Snimaju ih svi, od Hillary Clinton i Michelle Obame, preko Due Lipe i Dakote Johnson do princa Harryja i Meghan Markle!

Onokad je HDZ predizborni video nazvao podcastom!

Podcasti su, naravno, tema kojom smo se na Netokraciji itekako bavili. Za početak, i mi snimamo podcast! Nastojali smo u Netokracijinom podcastu ne ponoviti klasični propust domaćih podcastera i oni koji bi to htjeli biti – podcast nije i ne bi trebao biti samo razgovor s gostom!

Mi pravi, OG obožavatelji podcasta godinama smo njurgali na činjenicu da samo mali dio onoga što se kod nas zove podcastom zapravo to jest. Podcast je u Hrvatskoj praktički sinonim za videosnimku razgovora dviju ili više osoba, uglavnom objavljenu na YouTubeu.

Okretali bismo očima svaki put kad bi neki medij, novinar, poznata osoba, influencer ili tvrtka ponosno objavili da pokreću podcast koji bi ispao snimka intervjua na YouTubeu, ali kap koja je Ivanu Brezaku Brkanu prelila čašu je bila činjenica da je HDZ svoj petminutni predizborni video nazvao – podcastom! Ta video je, u kojem jedna osoba drugoj postavlja pitanja u njemu – što bi to drugo moglo biti?!

Uglavnom, nekima od nas je to bio toliki trn u oku da smo za jednu od naših tradicionalnih prvoaprilskih vijesti ove godine bili isplanirali objaviti da iz YouTubea najavljuju kako će se, inspirirani hrvatskim podcasterima, više fokusirati na taj format… Da bi u ožujku iz YouTubea procurila strategija koja otkriva upravo to! Najavili su da će autorima plaćati da uz audio format snime i video te postave na YouTube (ono što svi hrvatski podcasteri rade godinama!), a u kolovozu su, zasad samo u SAD, lansirali youtube.com/podcasts.

Gdje su domaći podcasteri?

Ne tako davno smo se u (meta) epizodi našeg podcasta bavili upravo podcastima, u kojoj smo pretresli i sve teme vezane za domaću scenu. Od toga da nedostaje podcasta koji nisu uvijek isti format intervjua s nekom poznatom/zanimljivom/inspirativnom osobom (a koje sve uglavnom idu iz podcasta u podcast), do toga da kod nas, nažalost, podcast može biti tek hobi ili dodatni kanal već etabliranog autora jer nema značajnih oglašivačkih budžeta koji bi format pogurali na novu razinu.

Najbolji način za upoznati se s domaćim podcastima je naš Veliki vodič hrvatskih podcasta. Mene su od domaćih Bliski susreti jezične vrste toliko oduševili da sam morala saznati i napisati više o njima (i još ih redovito slušam!), a svojedobno sam pokušala napraviti kratki vodič s preporukama koje od sve sile stranih vrijedi slušati.

Sigurna sam da se u posljednje vrijeme pojavilo još dobrih i inovativnih domaćih podcasta, ako ste autor jednog takvog – javite se da ga uvrstimo. Ako ih samo slušate, preporučite nam neki dobar!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.