Dan Inovacija u Infobipu spojio tech zajednicu s učenicima i učiteljima iz cijele Hrvatske

Dan Inovacija u Infobipu spojio tech zajednicu s učenicima i učiteljima iz cijele Hrvatske

Tijekom posljednja četiri mjeseca više od 2000 učenika u više od 70 gradova diljem Hrvatske kroz praktičan rad približili su se svijetu umjetne inteligencije, ali samo najbolji mogli su predstaviti svoj rad u najvećem inovacijskom centru Infobipa.

Dan inovacija, završna konferencija ovogodišnjeg izdanja Škole budućnosti koju donose Stemi, Infobip i A1 Hrvatska uz podršku brojnih drugih tvrtki, okupio je na jednome mjestu predstavnike tehnološke zajednice i škola. U najvećem inovacijskom centru Infobipa u svijetu, kampusu Alpha Centauri u Zagrebu, okupilo se više od 600 posjetitelja, od čega 350 učenika i učitelja.

Tijekom cijelog su se dana učenici na interaktivan i zabavan način susreli s budućnosti isprobavanjem tehnologija i proizvoda koji se razvijaju u Hrvatskoj od strane velikih tvrtki, fakulteta i startupa, kao što su CRTA, FER, Equinox, AVL Hrvatska, Orqa, Electrocoin, Gammachef, Mindsmiths, Miret, Smart Lumies i drugi. Učenici su se tako imali prilike upoznati s preko 20 izlagača.

Marin Trošelj, direktor tvrtke Stemi i Izabel Jelenić, suosnivač i tehnički direktor Infobipa.

“Naš cilj je upravo i kod djece potaknuti takozvani Think Big Mindset, želimo da djeca sanjare…”

Učenici i učitelji mogli su vidjeti popularnog robota psa SPOT-a, iz tvrtke Boston Dynamics, zatim formulu koju su kreirali studenti Fakulteta strojarstva i brodogradnje, a okušali su se i u simulaciji vožnje automobila što je omogućila tvrtka AVL Hrvatska. Također, isprobali su videoigre kreirane od strane domaćih gaming kompanija, upoznali su se s vožnjom dronova, ali i ekološkim tenisicama tvrtke Miret.

Marin Trošelj, direktor tvrtke Stemi, na otvaranju Dana inovacija, izjavio je:

Ovaj događaj danas još jednom potvrđuje da u Hrvatskoj postoje i razvijaju se velike stvari. Naš cilj je upravo i kod djece potaknuti takozvani Think Big Mindset, želimo da djeca sanjare i razvijaju ideje o novim Infobipovima. Želimo im omogućiti da budu kreatori budućnosti sa shvaćanjem da su njihova ambicija i znatiželja jedina prepreka ka uspjehu i ostvarenju pozitivnih promjena u njihovim zajednicama.

Tijekom posljednja četiri mjeseca više od 2000 učenika iz više od 70 gradova kroz praktičan rad približilo se svijetu umjetne inteligencije. Finalisti ovogodišnjeg izdanja projekta, odnosno timovi koji su kreirali u sklopu programa najbolje chatbotove predstavili su okupljenima svoje radove pomoću kojih su doprinijeli unapređenju lokalnih zajednica u Hrvatskoj.

Također, najbolje chatbotove možete i isprobati:

  1. Mali Zmaj – Elektrotehnička škola i Salezijanska klasična gimnazija u Rijeci
  2. Grupići – Srednja škola Glina
  3. Bokar – Turistička i ugostiteljska škola Dubrovnik
  4. DoDo – Gimnazija Bjelovar i SŠ Ilok
  5. PP Papuk – Osnovna škola Josipa Kozarca, Slatina
  6. Mindful crew – OŠ Franje Krežme

“Divno je bilo vidjeti toliko pozitivne energije, entuzijazma i interesa za tehnologiju…”

Kako je proizvodnja hrane jedan od globalnih izazova, STEMI je na Danu inovacija predstavio novi STEM program korištenja tehnologije u proizvodnji hrane. Djeca će u svojim učionicama napraviti pametne vrtove, praktično će učiti uzgajati hranu te koristiti tehnologiju za učinkovitiji uzgoj.

Ivan Skender, glavni direktor za transformaciju poslovanja, ljudske potencijale i korporativne komunikacije A1 Hrvatska, izjavio je:

Divno je bilo vidjeti toliko pozitivne energije, entuzijazma i interesa za tehnologiju i znanost na jednom mjestu. Želimo zahvaliti i svim učiteljima i profesorima što spremno prihvaćaju primjenu novih tehnologija u svom radu i mijenjaju način učenja. Mi, kao A1 Hrvatska ćemo i dalje nastojati ulagati i pomoći im kako bi zajednički gradili društvo znanja.

STEMI i Infobip najavili su nastavak projekta do 2025., a početkom rujna planiraju kampanju grupnog financiranja za širenje projekta koja će omogućiti drugim organizacijama i pojedincima da se uključe kao predvodnici promjena.

Izabel Jelenić, suosnivač i tehnički direktor Infobipa, poručio je:

Spojili smo danas na jednom mjestu tehnološki sektor s učenicima i njihovim učiteljima, a to je upravo ono što smo željeli postići ovim projektom u samoj njegovoj ideji. Infobip je investirao lani u STEMI te smo zajedno proširili projekt u Sjedinjene Američke Države gdje već vidimo odlične rezultate i odaziv te vjerujemo da možemo najbolje stvari iz tamošnjeg obrazovnog sustava implementirati za naše učenike ovdje.

Projekt Škola budućnosti su uz projektne partnere podržali još tvrtke Microblink,
AVL, Croatia osiguranje, Bosch, Školska knjiga, Span, Atos, Microsoft te grad Pula.
Zahvaljujući podršci navedenih kompanija, projekt Škola budućnosti
implementiran je u gotovo 130 škola diljem Hrvatske.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?