Zašto još uvijek ne mogu promijeniti adresu dostave računa za mobitel putem chatbota?

Zašto još uvijek ne mogu promijeniti adresu dostave računa za mobitel putem chatbota?

U redu, jednostavan upit iz naslova danas bi bilo moguće odraditi uz dobro postavljen chatbot. No, NLP (Natural Language Processing) još nije došao do točke u kojoj će nam omogućiti da s chatbotovima "pričamo" kao sa stvarnom osobom.

Korisnici danas gotovo 90% vremena na internetu provode na aplikacijama za razgovor – kanal je to na kojem se osjećaju prirodno i ugodno, pa često za njima potežu prije no za telefonom kada traže korisničku podršku.

Ako ste telekom s više od milijun korisnika, to znači i da se mnogi korisnički upiti ponavljaju (koliko ste samo vi puta nazvali podršku jer vam je pala brzina interneta?). Osim što se tako agenti korisničke podrške zatrpavaju validnim, ali vrlo često repetitivnim pitanjima s jednostavnim rješenjima, svi upiti doprinose stvaranju velike baze nestrukturiranih tekstualnih podataka.

A ono za što se svi ti podaci mogu iskoristiti je za razvoj efikasnog rješenja za analizu teksta, koji će moći klasificirati razgovore i interakcije s klijentima, semantičku analizu i analizu sentimenta, pretvaranje govora u tekstualni zapis (speech2text) te na kraju kreiranje chatbota koji bi mogao imati prirodnu interakciju s korisnicima.

Chatbot je budućnost korisničke podrške… ali još nije sadašnjost

Chatbotovi imaju niz prednosti – osim što korisnik ne treba ništa instalirati na svoj uređaj, može koristiti kanale komunikacije koji mu odgovaraju i dostupni su 24 sata dnevno.

Traveling with KLM Royal Dutch Airlines this summer? You can receive all of your flight information via Messenger,…

Geplaatst door Messenger op Donderdag 13 juli 2017

Odgovaraju instantno, mogu imati pristup vrlo širokoj bazi znanja, ali i prethodnim konverzacijama s korisnikom ako je riječ o problemu koji se ponavlja. Chatbot bi, efektivno, u telekomu i drugim industrijama u kojima je korisnička podrška ključna mogao preuzeti većinu svakodnevnih upita kako bi agentima ostavio slobodne ruke i vrijeme da se bave kompliciranijim korisničkim izazovima.

Pa zašto onda sve naše probleme ne rješavaju chatbotovi? Dok ih već možemo naći na poslovnim Facebook i web stranicama, i dalje nam tehnologija omogućava tek da izaberemo nekoliko prethodno definiranih odgovora, A ili B opciju, “da” i “ne” odgovore na pitanja. Svaki iole kompleksniji upit chatbot zasad može nemoćno proslijediti upit stvarnoj osobi.

NLP (Natural Language Processing) tehnologija je koja se rapidno razvija, ali joj treba još pametnih glava i mnogo sati rada da bi nam omogućila da se chatbotovima dopisujemo ili pričamo kao sa stvarnom osobom.

Želiš prihvatiti taj izazov? Prijavi se na A1 start!

Ako želiš biti jedna od tih pametnih glava i razvijati jednu od tehnologija budućnosti, A1 Start program jednogodišnje plaćene prakse ima otvorenu poziciju juniora na projektu primjene machine learninga u telekomu.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Voditelj ovog tima je Tomislav Lisak, koji se već gotovo 7 godina u  A1 bavi različitim aspektima podatkovne znanosti, pa smo pustili njega da ispriča čime ćeš se u godinu dana baviti:

Kroz A1 START program imat ćeš priliku primjenjivati state-of-the-art algoritme iz područja machine learninga u izgradnji jednog od prvih chatbotova na hrvatskom jeziku baziranog na NLP-u.

Rad na ovom projektu uključuje puno istraživanja, brainstorminga, pripreme podataka, odabira, treniranja i evaluacije modela, kao i same implementacije rješenja.

Imat ćeš priliku analizirati interakcije s korisnicima i smišljati modele kojima bi unaprijedio postojeća NLP rješenja.  Također ćeš raditi na implementaciji dobivenih modela u korisničkoj podršci koji će raditi u stvarnom vremenu.

Od tebe se ne očekuje da odmah sve znaš, znanje i iskustvo ćeš skupljati kroz razne edukacije i suradnju s kolegama iz Cognitive Computing odjela.

Ako se želiš pronaći u ovom opisu, prijavi se za A1 start program. Ako pak misliš da machine learning nije za tebe, tu su i razvoj online kanala, prebacivanje na 5G mrežu, razvoj televizije budućnosti ili naprednih ecommerce stranica.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Nelko

    Nelko

    02. 11. 2018. u 9:28 am Odgovori

    Ako netko misli da će u nekoj maloj zemlji okupiti wannabe klince koji će AI napraviti bolje od Google Full Duplex chata ili Kineza oko Alibabe, taj se gorko prevario. Osim ako ovo nije samo način promioviranja A1 branda.

    Ako neki od tih klinaca i ima talenta već je u razgovorima sa Googleom.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Karijere

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.