Automobili sutrašnjice: Elektrificirani, automatizirani, povezani

Vozila sutrašnjice: Elektrificirana, automatizirana, (s automehaničarom) povezana

Na tri pridjeva iz naslova mogla bi se svesti Boschova konferencija ConnectedWorld, koja je prošli tjedan održana u Berlinu, a koja je pokazala najrazličitije aspekte tehnološkog razvoja i povezanosti ne samo automobila, nego svega što nas okružuje. No, naglasak je ipak bio na vozilima, oko kojih je glavni izvršni direktor Volkmar Denner posebno istaknuo automatiziranu vožnju u kojoj će glavnu ulogu imati umjetna inteligencija. No, da bi vožnja bila automatizirana, vozila i sve oko njih moraju biti povezani, uključujući i automehaničarske radionice, osiguranja... O svemu nam je tome više u Berlinu rekao i Sven Kappel, stariji stručnjak za povezane usluge u Boschu.

j
Jumana Al-Sibai na konferenciji Bosch ConnectedWorld u Berlinu predstavila je viziju automobila i prijevoza budućnosti na čijoj se izvedbi radi već godinama.

Da današnja vozila idu prema smjeru elektrifikacije, automatizacije i povezanosti, a i da u dobrom dijelu već tamo jesu, potvrdila je na samoj konferenciji Jumana Al-Sibai, izvršna potpredsjednica za sustave za kontrolu šasija u Boschu. Dok s jedne strane elektrifikacija povećava učinkovitost vozila (i smanjuje emisiju štetnih tvari), automatizacija uklanja mogućnost ljudskih grešaka, za koje navodi da su u 9 od 10 slučajeva uzroci prometnih nesreća. A sve to – povezuje – povezanost sustava koja, među ostalim, nudi u stvarnom vremenu informacije o tome što se događa u i oko automobila.

Što to znači u praksi? Jedan primjer: da će naš automehaničar u svojoj povezanoj radionici znati kada je vrijeme za zamjenu određenog dijela automobila, bilo da je dotrajao ili oštećen, stoga će ugovaranje popravka, a i sam popravak, biti daleko učinkovitiji.

Povezane automehaničarske radionice znat će kada treba zamijeniti ili popraviti određeni dio vašeg (povezanog) automobila.
Povezane automehaničarske radionice znat će kada treba zamijeniti ili popraviti određeni dio vašeg (povezanog) automobila.

Od prepoznavanja kompleksnih situacija u prometu do pronalaska najbližeg slobodnog parkirališnog mjesta

Praktičnih primjera ima dosta, a da bi se radilo na konstantnom poboljšavanju sustava koji stoji iza povezanosti, a u konačnici u potpunosti automatizirao promet, Bosch je predstavio i partnerstvo s Nvidiom u radu na integriranom računalu za automatizirana vozila koje će primjenjivati metode strojnog učenja. Ukratko – automobili pomoću tog računala uče kako da sami upravljaju kroz promet. Brojna su vozila već opremljena senzorima za nadzor okoline, a uz umjetnu inteligenciju, očitavanja će se moći i tumačiti kako bi se predviđala ponašanja drugih sudionika u prometu, prepoznali pješaci ili biciklisti, uključeni pokazivači smjera, a s vremenom i kompleksne prometne situacije.

No, sve je to u planu “u idućem desetljeću”, čulo se u Berlinu, a do tada se priprema teren na raznim poljima. Bosch radi na nizu usluga, od upravljanja voznim parkovima, preko poboljšane dijagnostike vozila, potom multimedijalnog sadržaja u automobilu te navigacije, do povezanog parkiranja na parkiralištima i u garažama, pa čak i lakšeg pronalaska najbližeg slobodnog parkirališnog mjesta.

Iznenadan kvar vozila postaje planiran događaj

Sven Kappel, Bosch:
Sven Kappel, Bosch,

Upravo je posljednji proizvod proizašao kao plod internog razvoja ideja, za koji je prije nekoliko godina bio zadužen upravo Sven Kappel, danas direktor za povezane usluge u Boschu, među kojima je i platforma za vozila. Što nas očekuje u bliskoj budućnosti na tom polju? Mogućnost nadogradnje firmwarea, kao i već ranije spomenuta prediktivna dijagnostika,.

Iznenadan kvar automobila u tom slučaju postaje planirani događaj. Prema podatcima iz automobila, komponenti, senzora, kvarovi postanu predvidljivi, a uz povezane radionice, lakše je kvar spriječiti ili ukloniti.

Zanimljiva usluga, možda i jedan od prvih slučajeva korištenja gdje se susreću povezani automobili i automatiziranost, jest samostalno parkiranje vozila. No, kao glavne trendove u povezanosti automobila Kappel vidi u prikupljanju podataka, bio da je riječ o kolektivnoj inteligenciji, gdje se prikupljaju podatci iz većeg broja automobila, uz čiju se analizu mogu ponuditi razne usluge (uključujući i onaj pronalazak najbližeg parkirališnog mjesta na ulici), ili prediktivnoj dijagnostici, gdje se podatci prikupljaju iz jednog automobila.

A gdje ima podataka, ima opasnosti i za njih, no Kappel mi nabraja nekoliko slojeva zaštite koje koriste u automobilima. Tu su kontrolne jedinice, odnosno hardverska zaštita u kojoj su pohranjeni svi “ključevi”, gateway koji odjeljuje sigurnosnu domenu u automobilu i internetsku, zatim vatrozid, potom protuprovalna zaštita…

Veliki podatci, velike promjene za automobilsku – i svu povezanu – industriju

Konferencija Bosch ConnectedWorld održavala se prošlog tjedna u Berlinu i predstavila razne aspekte povezivosti, s naglaskom na vozila.
Konferencija Bosch ConnectedWorld održavala se prošlog tjedna u Berlinu i predstavila razne aspekte povezivosti, s naglaskom na vozila.

Uz svu tehnologiju, čini se da će upravo podatci promijeniti način i na koji se proizvode automobili, dodatni sadržaj za njih, kao i način na koji vozimo (ako uopće vozimo sami). No, ne smiju se zaboraviti i sve popratne industrije – povezane automehaničarske radionice već smo spominjali, ali tu su i, primjerice, automobilska osiguranja. Ako korisnik želi, moći će podatke o svojoj vožnji ponuditi osiguravajućoj kući ne bi li dobio personaliziranu ponudu za policu osiguranja. Ah, da, Bosch je takve suradnje s njemačkim osiguranjima predstavio još na prošlogodišnjem izdanju svoje berlinske konferencije o povezanom svijetu, a mi smo slične primjere već vidjeli u susjednoj nam Sloveniji, zahvaljujući hrvatskom startupu Amodo. Povezana je budućnost, izgleda, već odavno pokucala na vrata automobilske – i sve povezane – industrije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?