Bolt se proširio u šest obalnih gradova i uzurpirao Uberov teritorij

Bolt se proširio u šest obalnih gradova i uzurpirao Uberov teritorij

Usluga prijevoza na zahtjev porijeklom iz Estonije, Bolt, u kratko vrijeme proširio se na šest novih gradova u Hrvatskoj. Koji su im planovi, otkrio nam je direktor Bolta u Hrvatskoj, Daniel Tutić.

Tržište prijevoza u svijetu sve je prometnije, a neki od trendova prelijevaju se i u Hrvatsku. Dok je donedavno Uber dominirao sferom startupa koji spajaju vozača s putnicima (barem u Hrvatskoj), dolazak Taxifyja, koji je u međuvremenu rebrandiran u Bolt, pomalo je uzdrmao ovdašnje tržište, a estonski startup koji je direktna konkurencija Uberu tako nastavlja svoj rast u Hrvatskoj u koju je stigao krajem prošle godine.

Upravo je širenje Bolta ususret turističkoj sezoni bila tema mog intervjua s Danielom Tutićem, direktorom Bolta u Hrvatskoj, s kojim sam razgovarao upravo dok je Bolt najavljivao širenje u Istru, odnosno u Rijeku i Pulu, čime su se ti gradovi pridružili Splitu, Dubrovniku, Zadru i Šibeniku te, jasno, Zagrebu. Daniel kaže kako su oko širenja i novih gradova do sada dobili samo pohvale i pozitivne reakcije, a dodaje i kako je ideja za ulazak na tržište prijevoza na moru prije sezone došla nakon povratnih informacija vozača i korisnika koji su ispitivali o tome kada će konačno Bolt doći na obalu. Dodaje:

Širenje je naravno imalo i svoje izazove koje smo uspješno savladali za odličan početak u svim gradovima. Izrazito smo sretni jer dobivamo konstruktivne povratne informacije vozača na temelju kojih stvaramo ugodnije iskustvo korištenja aplikacije i za vozače i za korisnike.

Iz Bolta zadovoljni brojem korisnika u Zagrebu

Iako Bolt nije predugo u Hrvatskoj, Daniel i tim tvrde kako su zadovoljni dosadašnjim brojem korisnika i vožnji u Zagrebu, gdje su donedavno jedino bili prisutni. Dodaje i kako su zadovoljni i brojem vozača koji kontinuirano raste, ali stanje na tržištu govori da postoji potreba za dodatnim brojem vozača. Bolt će se tako na domaćem tržištu boriti ne samo za krajnje korisnike, već i za vozače kojih ima samo određeni broj.

Ovo će postati samo još izraženije na moru, gdje će u narednim mjesecima, a kako se uz Bolt na moru za korisnike bore i Uber te lokalni taksisti, svaka od tvrtki će morati pronaći dobar način za motivaciju vozača kako bi ostali voziti pomoću njihove platforme ili za njihovu tvrtku. Također, valja napomenuti kako smo iz nekoliko izvora čuli kako poneki vozači voze paralelno za Bolt i Uber što je naravno dopušteno, ali moglo bi uzrokovati malo gužve.

Ipak, za korisnike ovo su samo dobre vijesti. Širenje u šest gradova u kratko vrijeme znači kako ćete lakše naći prijevoz i ugodnije se voziti obalom, a Daniel dodaje i kako je plan da Bolt bude aktivan u svim gradovima tijekom cijele godine. Ipak, dolazak na nova tržišta nije došao bez izazova. Daniel:

Veliki je izazov s logističke strane, ali se naš mali tim uspio uspješno suočiti s tim zadatkom. Između ostalog, bilo je potrebno upoznati lokalne vozače, koji se možda nisu susreli s našom platformom, s posebnostima i karakteristikama aplikacije te poslovanja s Boltom. Nešto što nam je također bitno pri početku poslovanja u novim gradovima su povratne informacije iz prve ruke od vozača te korisnika kako bismo poboljšali korisničko iskustvo svima. U pripremnom razdoblju te u zadnjih tjedan dana tijekom kojih smo proširili poslovanje na svih šest većih gradova na obali nismo naišli na veće prepreke koje bi utjecale na daljnji razvoj u Hrvatskoj.

U planu nove usluge, poput dostave hrane

Upravo taj nedostatak većih prepreka znači da bi, teoretski, Bolt mogao doći u gotovo bilo koji grad u Hrvatskoj ako se za njega pokaže interes. Daniel mi kaže kako kontinuirano gledaju gdje postoji potreba za ovakav tip prijevoza i shodno tome prilagođavaju svoje planove. Prema tome, ako mislite da bi u vaš grad trebao doći Bolt, vrijeme je da im se krenete javljati i govoriti to. Tko zna, možda vas i poslušaju.

Bolt se širi obalom u isto vrijeme kada je u ovim gradovima već neko vrijeme funkcionira Uber, ali Daniel kaže kako ih to ne brine previše. Bolt se oslanja na svoj poslovni model u kojem su, kako tvrde, naknade za vozače smanjene za 40% u odnosu na konkurenciju i pristup u kojem mogu dati mnogo pogodnosti brzim prilagodbama na tržištu.

Kada je riječ o planovima koje Bolt ima za nadolazeće mjesece, Daniel kaže:

Bolt kontinuirano razvija svoju aplikaciju koja će donijeti i nove mogućnosti za korisnike i vozače, a od svog dolaska uvodi i velike i pozitivne promjene na tržište koje ćemo i nastaviti razvijati. Na globalnoj razini Boltove usluge uključuju prijevoz na zahtjev, s autima i motorima, kao i uslugu dijeljenja električnih romobila te je u planu
lansiranje usluga dostave hrane. Moguće je da ćemo neke od tih usluga pokrenuti i u Hrvatskoj, ali ne možemo konkretno potvrditi.

Vjerujem kako bi prva od ovih gore spomenutih usluga mogla biti prijevoz na zahtjev ili dostava hrane, iako je tržište dostave u Zagrebu u vrlo kratkom vremenu postalo podosta napučeno servisima. Bolt će zasigurno ispitati što je za njih najbolje, ali prije bilo kakvih novih funkcionalnosti, morat će vidjeti kako će se snaći usred turističke sezone u Splitu, Dubrovniku i Puli.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mirko

    Mirko

    23. 05. 2019. u 11:13 pm Odgovori

    Puno je riba a premala bara. Dobro za putnike ali vrlo loše za vozače jer jer jedni drugima smanjuju cijene pa je za vozače sve to na granici preživljavanja.

    Pošto se više ne može poskupljivati s obzirom da je narod navikao na niže cijene, bit će zanimljivo vidjeti kako će se konkurenti dalje boriti jer cijene više ne mogu snizivati

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.