
Wolt (i UberEats koji će u Hrvatsku doći za njim) imaju bolji CX od većine hrvatskih restorana
Finski Wolt novi je igrač na tržištu dostave Zagreba, ali donosi li nam on prednosti zbog kojih bismo se trebali odreći drugih servisa?
Direktno dostavljanje hrane jedna je od najboljih stvari modernog doba. Možda nije zdravo naručivati pizze s kauča, ali to je manje važno kada ste gladni, zar ne? Ako želite hranu, danas zaista imate nevjerojatno mnogo izbora, a od kraja prošle godine stanovnici Zagreba imaju još jedan, finski Wolt.
Ako se pitate u čemu je stvar i kakva je razlika između njega i, primjerice, Pauze.hr te Uber Eatsa koji je za Zagreb najavljivan, ne brinite. Upravo to smo nastojali otkriti, ali i saznati što korisnici imaju od korištenja servisa kao što je Wolt.
Wolt je u svom temelju platforma koja spaja restorane i naručitelje hrane putem mobilne aplikacije i web servisa. No putem Wolta možete naručiti hranu iz restorana koji inače nemaju dostavu pa samim time u njoj možete uživati gdje god se nalazili. Slična praksa kao kod Uber Eatsa, Foodora, Deliverooa i drugih natjecatelja na sve zasićenijem tržištu dostave hrane.
Zanimljivo, Wolt nije prvi servis ove vrste u Hrvatskoj. Prije nekog vremena pisali smo o domaćoj inicijativi Food.hr koja je pokušala biti isto što i Wolt, ali se na žalost nije održala. Food je imao i GPS praćenje, dostavu iz restorana koji ne dostavljaju i posebnu logistiku, ali čini se kako Osijek i Rijeka, u kojima je započeo, nisu prepoznali potencijal.

Ne kupujete samo hranu, nego i CX
Kada govorimo o kupcima, korisničko iskustvo je prvo što odvaja digitalne servise poput spomenutih od dostave pizze telefonom. Razlog zašto su servisi poput Wolta izuzetno uspješni je zbog toga što ne nude samo prijevoz hrane od A do B, već i korisničku podršku kojoj se mogu obratiti za sva pitanja putem aplikacije. To je upravo ono što klasični servisi diljem svijeta teško mogu ponuditi, jer koliko god agregatori poput Pauze bili izuzetni i korisni, oni rade na drugačijem principu i nemaju dozu jedinstvenosti koju dobijete kada naručujete nešto iz restorana koji inače nema dostavu.
Dok vas Pauza spaja s restoranom i služi kao posrednik kako ne biste morali taj isti restoran zvati telefonom, Uber Eats, Wolt i drugi zapravo na sebe preuzimaju čitavu organizaciju dostave, a vama ostaje samo da izaberete i platite. Pritom će vam hranu donijeti Wolt dostavljač, a ne osoba iz restorana. Wolt i slični servisi također se hvale boljom svježinom dostavljene hrane, ali prije nego što išta naručujete trebate biti svjesni da neće biti jednako kao u restoranu.
Ovakvi servisi pružaju i višu razinu komocije i nerijetko dostavljaju iz restorana više klase, a to se odražava na cijene njihovih usluga jer korisnici plaćaju restoranu, ali u isto vrijeme i dostavljaču. Dostava košta 12, a minimalna narudžba iznosi 60 kuna. Prema tome, može vam se nekada dogoditi da vas jela izađu skuplje, ali cijena koju korisnici plaćaju odražava činjenicu da se hrana iz tih restorana inače jednostavno ne može naručiti, a ako ju želite, to morate i platiti.

Osim toga, korisnici kod Wolta kroz tu višu cijenu plaćaju i kontrolu cjelokupnog procesa, praćenje narudžbe i druge sitnice koje čine iskustvo boljim, kada funkcionira kako treba. Najveći problem kod Wolta danas je relativno malo područje dostave, a širi centar grada Zagreba u kojem je servis dostupan nipošto nije dovoljan te će se Wolt morati širiti velikom brzinom ako želi preživjeti. Iz Wolta nas uvjeravaju kako slušaju korisnike i stalno unose preinake i promjene kako bi iskustvo bilo što je moguće bolje, a vjerujem da će vijesti o proširenju područja dostave biti dočekane s ushitom.
Za vlasnike restorana Wolt je očita prednost jer na njima i dalje ostaje samo napraviti jela, samo što ovaj puta dostavljači Wolta dolaze po njih. Wolt također s restoranima sklapa dogovore o promociji te su time sve fotografije restorana na Wolt stranici uniformirane i napravljene na isti način, kako nijedan restoran ne bi imao prednost samo zato što imaju boljeg fotografa.

Dostava je budućnost hrane?
Dostavljanje hrane nešto je o čemu će uskoro morati razmišljati gotovo svaki restoran, a često se govori i o tome kako su upravo sustavi dostave jedan od čavala u lijesu tradicionalne restoranske industrije. Ne čudi stoga što se velik broj startupa nastoji profilirati upravo u dostavi. Jedan od najboljih primjera je Uber Eats koji je postao jedna od najbrže rastućih tvrtki u povijesti, a i daleko najprofitabilniji dio Ubera.
Općenito, startupi za dostavu od 2012. prikupili su više od osam milijardi dolara investicija, a barem ih je pet vrijedno više od milijardu. Industrija dostave hrane vrijedna je više od 100 milijardi dolara, a startupi za dostavu i takozvana nova industrija dostave već sad vrijedi 20 milijardi. Startupi za dostavu također ulažu mnogo truda u autonomne robotske dostavljače, te je samo pitanje vremena kada će nam burgere u urede donositi roboti, a ne ljudi.
Ove brojke će samo rasti, a gradovi koji još uvijek nisu pretrpani dostavljačima uistinu su zanimljivi startupima koji žele biti prvi koji donose budućnost. Jedan od takvih je i gore spomenuti Wolt koji je osim u Hrvatskoj dostupan u više od 30 gradova u nekoliko država, od kojih su dio Mađarska, Izrael, Litva, Poljska, Danska i Estonija.
Iako smo već pisali o tome kako restorani trebaju jasno odvojiti dostavu i catering od posluživanja u restoranu, čini se kako budućnost nosi nešto drugo, ili barem drugačije. Dok dostava može biti takozvana slamka spasa za restorane koji nemaju gostiju svakoga dana, servisi poput Wolta zapravo žele biti partneri restorana koji imaju određeni kredibilitet i posluju bez potrebe za dostavom. Tako su teoretski obje strane zadovoljne, a kupci imaju više izbora.

Bačena rukavica konkurenciji?
Dolazak Wolta za korisnike znači jednostavnu stvar: više izbora. Sada kada možete naručivati iz restorana iz kojih do sada niste imali prilike naručiti dostavu, možda prestanete koristiti neke druge servise za hranu kada naručujete jelo za ured ili prijatelje. Neki od nas jednostavno vole jesti u određenim restoranima i možda su živjeli vani pa im je Uber Eats bio najbolji prijatelj, dok drugi još uvijek istražuju što im najviše odgovara. Evolucija se, na žalost, ne može usporiti, a kako je Wolt došao napraviti malu pomutnju na tržištu Zagreba uskoro možemo očekivati da će se o ovoj temi mnogo više govoriti.
Sada kada je Wolt dostupan u Zagrebu pravo je vrijeme za upitati se što čeka Uber Eats? Najave za dolazak servisa postoje još od 2016., a govorilo se i o tome da će stići do kraja prošle godine. Međutim, već se dugo vremena došaptava o mogućim Uberovim potezima oko Eatsa u Zagrebu, ali to je sve za sada nepotvrđeno.
Možda se u Uberu čeka pravi trenutak za ulazak na tržište ili još uvijek nisu pravilno ustanovili infrastrukturu te educirali (ili zaposlili) tim koji će na Eatsu raditi? Uber u Hrvatskoj prošle se godine borio sa zakonima i prilagođavanjem pravilima, a možda od mnogo posla oko toga nisu imali vremena i resursa posvetiti se Eatsu?
U svakom slučaju, nedavni redizajn Pauze i dolazak Wolta na tržište zasigurno će još barem malo potaknuti Uber da požuri, a tek ćemo tada zaista moći uspoređivati prednosti i mane ovih servisa. Na kraju, možda iz Uber Eatsa zasad samo promatraju kako će se Wolt snaći na tržištu i koje će greške raditi, kako bi ih oni ispravili.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
16. 01. 2019. u 1:18 pm
Dakle sad će se hrpa firmi boriti za dostavu uvijek istih stotinjak restorana. Nova spuštanja cijena su na pomolu a vozači i dostavljači platiti će najveću cijenu.
Uskoro će raditi samo za obrok jer jedino čime se te firme mogu međusobno boriti je snižavanje cijene usluge, nema tu nikakve druge mudrosti. Drugim riječima dostavljat će vam najveći luzeri koji ne mogu naći ništa drugo za raditi.
Frane
16. 01. 2019. u 3:38 pm
Sa 72 kn minimalne dostave, bacena rukavica ce im se zabit nazad u lice ko samar.
Nedjeljko
27. 02. 2019. u 9:33 pm
Pri registraciji upišite WOLTCROATIA pod promo kod i uživajte u popustu od 30 kn pri sljedećoj narudžbi, neovisno o odabranom restoranu. 😃